Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Nejlepší argument pro výstavbu radaru

Ad LN 22. 8.: Chcete radar? Děláte chybu...

Se vkusem některým velmocím vlastním pozvali ruští vojenští páni českou delegaci do Moskvy v době třicátého devátého výročí jiného pozvání: „pozvání“ představitelů československého státu a jeho vedoucí komunistické strany, v čele s Alexandrem Dubčekem, aby tam podepsali souhlas s invazí „bratrských“ vojsk a násilnou okupací naší země. Snad nás chtěli upozornit na to, co nám hrozí i dnes, když je nebudeme poslouchat.

Neznám lepší argument pro souhlas s výstavbou radaru Spojených států amerických na našem území. Potřebujeme ho právě proto, aby se invaze z roku 1968 nemohla opakovat. Vážení následovatelé stalinských a brežněvovských tradic: čtyřicet let zkušeností s vaší nadvládou stačilo.

Oldřich Vinař, admed.vinar@ecn.cz

Profesor Skupa se už nemůže bránit

Ad LN 7. 8.: Hurvínek patří Štáchové

Nejvyšší soud v Brně rozhodl, že jediný, kdo smí používat ochrannou známku k loutkám S+H, je Štáchová (ne divadlo S+H!). Projevil tak mimořádné pochopení pro její osobní finanční zájmy. Ignoroval totiž všechny, kdo se na vytvoření a pojmenování postaviček S+H podíleli - řezbáře K. a G. Noskovy, otce a syna Kovalovy a zejména prof. Josefa Skupu, bez něhož by to vlastně všechno vůbec ve 20. letech nevzniklo. Dědicem Skupova díla se postupně staly jeho žena, její sestra, Skupova sestřenice a nakonec Ústav sociální péče v Plzni. Jediný, kdo se na tom všem ani v nejmenším nepodílel, byla Štáchová, která v té době ještě ani nebyla na světě, a navíc svá práva ani nezdůvodnila, ani nedoložila.

Tato její absolutní „nezainteresovanost“ byla zřejmě pro soud hlavním důvodem pro jeho absurdní, v dějinách naší justice ojedinělé rozhodnutí v oblasti autorskoprávní ochrany.

Václav Dušek, Praha

Veolia je nadějí regionálních tratí

Ad LN 16. 8: Veolia chce zavést levné rychlíky

Soukromá železniční společnost Veolia Transport chce, aby jí ministerstvo dopravy umožnilo provozování některých rychlíkových tratí v severních Čechách.

Konkurenci na železnici rozhodně vítám. Bez ní totiž, navíc při současném macešském vztahu státu k veřejné dopravě, se v dohledné době asi jen těžko podaří vrátit té drážní patřičnou úroveň. Což jen nahrává neustálým snahám o zastavování provozu na dalších a dalších tratích. Teď to vzbudilo velký rozruch třeba v Ústeckém kraji (Žatecko, Lounsko, Děčínsko). Možná by právě Veolia mohla ústeckému panu hejtmanovi předvést, že i na regionální trati lze dopravu provozovat tak, aby nad ní nemusel štítivě ohrnovat nos.

Kdyby se Veolii podařilo provoz na ohrožených regionálních tratích Ústecka zachránit, byl by to myslím tak pádný důkaz o jejích podnikatelských schopnostech, že by jej ministerstvo při licenčním řízení na tu rychlíkovou dopravu těžko mohlo oddiskutovat.

PhDr. Miroslav Hudec, Česká Lípa

Komu ku prospěchu?

Ad LN 21. 8.: V srpnu ’68 byl zlý džin vrácen...

Pan Bystrov nedohlédá až na dno. Jsme pamětníci nejen 2. světové války, doby poválečné a následních desetiletí další diktatury: nuže, bez rozhodnutí „ matičky strany“ vedené moskevskými ideoa politology se v naší zemi nedalo ani kýchnout. Kdo byli kádroví pracovníci v ulicích, školách i v každém zaměstnání, kdo byli informátoři a kým byli organizováni, to každý z nás věděl, počítal s tím a podle své povahy se k tomu stavěl. Je naprosto nemyslitelné, že by beztrestně mohly najednou vznikat organizační snahy například pro vrácení sjednocené zemědělské půdy, organizační snahy o podporu náboženství a církví, jak jsme toho byli s velkým údivem svědky nejen bez souhlasu dohlédacího stranického aparátu, ale, jak jsme podezřívali, možná jím dokonce podníceno. Proč? A cui bono?

Aby se vytvořila záminka pro vojenský vstup. Měli jsme totiž, a máme dosud, tu nejzápadnější hranici s ostatní Evropou a tam je třeba dělat mezi vojenskými bloky na sebe navzájem „bububu“.

Takže my pamětníci si myslíme své o celém jaru ’68 i o jeho politických představitelích. Ony ty politické děje a problémy se odehrávají podle té anekdoty, jejíž pointa je nakonec „naozaj, z vonkajšku to tak vyzerá!“.

J-V. Pospíšilová-Šteflová, dr.pospisil@seznam.cz

Železný - obskurní a nezapomenutelný

Ad LN 21. 8. : Mecenáš pašerákem

Malá nepřesnost se vloudila Martinu Zvěřinovi do jeho sloupku. Pan Vladimír Železný nás neoblažoval svými monology „neděli co neděli“, nýbrž sobotu co sobotu, kdy byl pořad Volejte řediteli pravidelně vysílán.

Jednalo se v polistopadové mediální historii o něco tak obskurního, že se na to nedá zapomenout.

Lubomír Stejskal, mrstejskal@gmail.com

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat