Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Nejen banány živ je člověk

Ad LN 3. 11.: Máslo za sedmdesát? Jako za...

Úvahy v článku jsou dost zavádějící, a to v tom, že se opírají o fiktivní průměrný plat v ČR, kterým se vládní garnitura ráda ohání při omlouvání tvrdé vlny zdražování. Ten průměr platí snad v Praze, ale 70 procent obyvatel v ostatních regionech na něj nedosáhne. Pak se ovšem článek jeví jako žonglování s čísly.

Bylo by záslužné, kdyby LN otiskly podrobnější analýzu životních nákladů s použitím hodnověrných podkladů z krajů. A z ní by pak bylo možno sestavit „skóre“ mezi socialismem a naší svéráznou odrůdou kapitalismu. A co se týče důchodců, na které dopadá kladivo vlny zdražování opravdu tvrdě, pak by bylo ještě záslužnější porovnat jejich situaci co do kupní síly s toutéž společenskou vrstvou v Německu, které se svými cenami je často používáno jako argument pro nezbytnost zdražování u nás.

Nevím, zda si režim dostatečně uvědomuje, že tlačí do kouta většinu a opírá se přitom o menšinu, které „máslo za sedmdesát“ opravdu nevadí. Taková politika nese v sobě riziko, že ta dlouho trpělivá většina řekne dost a vystaví režimu při volbách účet. A pak bude pro vládu pozdě hořekovat nad tím, že národ ztratil paměť. Ne - neztratil.

P. S.: Uznávám, že některé komodity levnější jsou, ale uznejte na oplátku vy, že nejen banány nebo čokoládou živ je člověk.

Ing. Jiří Helikar, Sobotka

TGM taky konspiroval zpovzdálí

Ad 19. 11.: Švejnar vyrazí za senátory

Profesor Jan Švejnar mi v mnohém připomíná profesora T. G. Masaryka. Ten (taky) konspiroval zpovzdálí, hlavně psal, odjel do Ameriky, a tam si vzal Američanku. Když se po válce vrátil, tak se stal prezidentem osvoboditelem. Nezaměstnanost a všechny krize ve státě filozoficky překonal a hlavně dobře jezdil na koni.

Dr. Richard Průcha, Plzeň

Víc folku, míň fotbalové nudy!

Ad LN 22. 11.: Folk místo míče

Nesledoval jsem Českou televizi v době, kterou Adam Nenadál popisuje ve své glose. Nechci tedy reagovat na tuto konkrétní situaci, ale rád bych problém zobecnil. Nenadál ve svém příspěvku implicitně naznačuje, že zatímco fotbal může být nezáživný někdy, folk je nudný jaksi automaticky. Sám se folkové hudbě profesně věnuji více než dvanáct let. Za tu dobu jsem měl možnost dostatečně poznat hloubku českých folkových textů a obdivovat hry písničkářů s krásným českým jazykem. Naopak fotbal pro mne byl vždy záhadou: dvaadvacet dospělých mužů, infantilně oděných v trenýrkách, běhá po obdélníkové ploše a monotónně honí míč. Bez vývoje, beze změny, šedivě a nudně. I toto je samozřejmě subjektivní pohled. Pokud ovšem zaznělo glosátorovo A, já si troufám říct své B: Milá Česká televize, více folkové, jazzové nebo bluesové hudby a méně fotbalové nudy! A že je fanoušků fotbalu víc než milovníků kvalitního folku? Možná. Avšak masovost by neměla být měřítkem veřejnoprávnosti.

Milan Tesař, rozhlasový redaktor, hudební publicista, Brno

Hašteřiví vrabci v obvyklém množství

Ad LN 9. 11.: Podpořte vrabce!

Se zájmem jsem si přečetl komentář pana Boba Fliedra Podpořte vrabce!. Článek jaksi kontrastuje s mojí každodenní zkušeností. Jakmile vstoupím na náš dvorek, vždy vyplaším hejno hašteřících se vrabců, kteří se přilétli nakrmit s našimi slepicemi. Jakmile vrabci odletí, pomalu je střídají strnadi, sýkorky, brhlíci, „čermáčci“ (rehkové) s konipásky a také někdy i straky a strakapoudi. Společně se nesnášejí.

Naopak zde vůbec není vidět kavky. Zřejmě si vyměnily regiony s vrabci. Jakmile navštívím rodinu své dcery v nedaleké Poličce, vždy se vrátím s autem „řádně označeným“ kavčím trusem. Vrabce jsem tam skutečně nikdy neviděl.

Vítaným hostem na našem dvorku je každou zimu krahujec. Ten vrabce vždy „řádně“ přepočítá, že jich k jaru moc nezbývá. Sousedovic střecha značky Bramag jim to však vynahradí. Z okna pozoruji, jak jich během léta z okřídlí vylézá čím dál víc, až je hejno hašteřivých vrabců v obvyklém množství.

Jaromír Krištof, Korouhev

Slovensky? Klidně!

Ad LN 19. 11.: Dopisy redakci

Je dobře, že LN uveřejnily dopis nazvaný Proč slovensky?, ve kterém se čtenář pohoršuje nad tím, že fotbalové utkání našich hochů s rivaly ze Slovenska byl nucen zčásti sledovat s komentářem ve slovenském jazyce. Musím vyslovit hluboké politování nad tím, kam až může jít šovinismus, tentokrát v pojetí fotbalového fandy. Já jsem gentlemanské gesto TV Nova nadmíru ocenil. Odlišnost mého pohledu může být samozřejmě dána generační příslušností. Patřím k těm, kdo se se slovenštinou setkávali denně, a to nejen ve sdělovacích prostředcích, ale i v práci nebo na dovolené. Zároveň neskrývám, že v současné době slovenské zpravodajství nesleduji. Když ovšem paní Vášáryová používá slovenštinu ve hře inscenované v češtině, připadá mi to naprosto přirozené, stejně tak jako setkám-li se výjimečně se slovenským filmem.

P. S.: Nejsem a sotva kdy budu členem fanklubu TV Nova. Její sportovní přenosy sleduji jen v případě, že je nevysílá ČT. Tentokrát se však musím vedení Novy zastat. Zvolili postup, který jim sotva přidá na popularitě u jejích obvyklých diváků. Potvrdili však, že se snaží chovat tak, jak začíná být zvykem v celé nové Evropě.

Ljubomír Texl, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy