Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Lidové noviny vznikly bez podpory exilu

Ad LN 18. 1.: Bez podpory exilu by LN nevznikly

Redakční titulek rozhovoru s Jiřinou Šiklovou je matoucí. Projekt samizdatových Lidových novin, jejich první dvě nultá čísla a první dvě čísla ročníku 1988, to vše vzniklo zcela bez podpory exilu, třebaže s vědomím některých jeho složek. Technické prostředky financované Jiřím Pelikánem, Nadací Charty 77 a dalšími osobnostmi či institucemi, jakož i distribuce kopií LN v zahraničí Lidovým novinám jistě pomohly, ale byly příspěvkem exilu, jakkoli snad vydatným, nikoli podmínkou jejich vzniku a existence. Autorská práce, sazba, rozmnožení, distribuce, to pak bylo výhradně dílem „domova“, který také nesl kůži na trh tváří v tvář komunistickým potlačovatelským aparátům.

Vilém Prečan, historik

Zámek v Kolodějích – historie krásná i krutá

Ad LN 19. 1.: Vláda přijde o „letní byt“

Pokud se hovoří o historické kráse i vzácnosti zámku v Kolodějích, nemělo by se zapomínat na skutečnost, že to byla v padesátých letech minulého století krutá mučírna komunistické Státní bezpečnosti pro odpůrce režimu. Krev i slzy v jejích prostorách by měly být zohledněny vlastníkem při turistických prohlídkách jako memento současné i budoucí generaci.

Bohumil Robeš, Holubice u Brna

Důkaz proti Praze

Ad LN 17. 1.: Praha odmítá vinu za ztrátu milionů

To jsem velice rád a zároveň mě to přesvědčuje, že Praha není schopna uspořádat OH. Dovedete si představit to, co by se odehrávalo při pořádání OH v Praze? Ne, děkuji! Mohl bych se třeba probudit a zjistil bych, že je mi 22 let, nejsem Čech a dlužím Praze. Nebo by se mohli probudit všichni, kdo fandí nesmyslnému pořádání OH v Praze. Ne, tak daleko to nedojde! Ale i tak doufám, sbohem OH v Praze. Bude to tak lepší! Určitě pro nás venkovany se zdravým selským rozumem a lidi znalé kupeckých počtů. Jaroslav Kos, jaroslav.kos@rychnov-city.cz

O díle nemarxistických novinářů

Ad mimořádná příloha LN 10. 1.: 20 let LN

Myšlenka komunismu musela mít v sobě něco zvlášť přitažlivého. Z galerie osmi redaktorů ve vzpomínkách 20 let LN bylo pět bývalých členů KSČ. Z druhého soudku jsou osudy nemarxistických redaktorů do roku 1949. Noviny vycházely od roku 1945 do roku 1948 a nedopadlo to dobře. V Plzni vycházel deník Stráž českého západu, později Stráž demokracie (redaktor Jaroslav Kusý). Po zákazu tohoto tisku jsme vydávali měsíčně rozmnožené noviny Hlas umlčených a v červnu 1949 bylo nás pět odsouzeno do Jáchymova na pět až sedm let. Jarda Kusý přešel včas hranice a čtyřicet let v Mnichově vydával dvouměsíčník Demokracie v exilu a posílal jej do USA, států Evropy, Austrálie. V roce 1995 zemřel v Mnichově. Historie není spravedlivá, ale věčný záznam zůstává.

Dr. Richard Průcha, Plzeň

Velké mlčení klubu ODS

Ad LN 16. 1.: Senátoři ODS poslouchali Švejnara jen sedm minut

Až po několika dnech jsem si plně uvědomil hloubku nehoráznosti chování senátorů ODS při návštěvě prof. Švejnara v jejich klubu. Vůbec si neumím tak ubohé a urážlivé chování vysvětlit u myslících lidí – profesionálních politiků. To se nenašel ani jeden gentleman, který by dokázal s panem Švejnarem diskutovat? Těch otázek je přece mnoho a bylo by normální (a zajímavé) si s oponentem promluvit. Opravdu nevím – buď je to zbabělost, nebo nekulturnost a křupanství – anebo že by to poslanci ODS dostali jako stranický úkol? Tím velkým mlčením neurazili pana Švejnara, ale naopak deklasovali sami sebe.

MUDr. Ivo Miler, Praha

Když je mlčet taktnější

Ad LN 16. 1.: Senátoři ODS poslouchali Švejnara jen sedm minut

Domnívám se, že senátoři ODS se zachovali maximálně taktně a neuvedli pana Švejnara do rozpaků dotazy na členství v komisi, která není, rozdíly mezi českým a anglickým životopisem, zda je, či není architektem privatizace v ČR, a podobnými zajímavými otázkami, na které zřejmě nerad odpovídá.

Karel Šebesta, aerokarel@centrum.cz

Totalitní? Každopádně nedemokratický

Ad LN Orientace 19. 1.: Zastaralá nálepka

Běžně užívaný pojem totalitní a další z něj odvozené nelze považovat za veteš, ale nanejvýš za slovo, které v průběhu času a užívání nabylo příliš mnoho odlišných a různě kvalifikovatelných významů (podobně jako třeba slova, o kterých na téže straně listu trefně hovoří překladatelka paní Alice Flemrová). Toho se pochopitelně mohou účelově chytit a zneužívat to různí znalci a odborníci v čele s panem Jičínským.

Myslím, že nejjednodušším odstraněním tohoto uměle vyvolaného problému při napadání zřízení tak potřebného Ústavu pro studium totalitních režimů by bylo nazvat ho: Ústav pro studium nedemokratických režimů. Zajisté, že je to téměř totéž, ale i trochu něco víc, a hlavně – nenapadnutelné!

Pavel Kolínský, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy