Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Fakultní nemocnice: Ne překotným řešením

Ad LN 19. 5.: Proti převodu nemocnic jsou i zelení

Nejen zelení nerozumí ministrovi Julínkovi, který připravil zákon o převodu univerzitních nemocnic na akciové společnosti. Ministr nevylučuje možnost, že až bude nový zákon o neziskových společnostech, bude možné převést nemocnice a. s. na neziskovou společnost. Možná by bylo vše jasnější, kdyby byl k dispozici připravovaný transformační zákon. Na přímý dotaz na ministerstvu zdravotnictví se mi dostalo odpovědi, že „připravovaný transformační zákon není zatím pro veřejnost zveřejnitelný ani v tezích“. Pokud nebudou univerzity vlastnit minimálně 51 procent akcií, nebudou mít na nic rozhodující vliv a nebudou moci zabránit ani případnému prodeji.

Domnívám se, že u fakultních nemocnic se jedná o velké bohatství nejen majetkové, ale též intelektuální na to, aby byla přijímána překotná řešení. Proč nepočkat na zákon o neziskových organizacích, který se údajně připravuje, pokud stávající systém příspěvkových organizací je z hlediska hospodaření a zodpovědnosti za toto hospodaření nevyhovující. Například v USA soukromý neziskový sektor zahrnuje celou řadu nemocnic, univerzit, výzkumných ústavů a jiné. Podíl neziskových organizací na nemocniční péči v USA činí cca 51 procent, vládních 32 a jen 17 procent činí ziskové nemocnice. Daňové zákony USA také umožňují neziskovým organizacím uplatňovat nárok na osvobození od federálních daní z příjmu. To neznamená, že bychom měli přijímat americký model, ale je potřeba připravit tak závažnou reformu ve zdravotnictví zodpovědně a předložit ji k širší diskusi.

MUDr. Olga Gröschlová, Zlín

Třešničky jako rudá hvězda

Ad LN 20. 5.: Strana, již zapomněli zakázat

Každý, kdo zahlédl televizní záběry ze VII. sjezdu KSČM v Hradci Králové, si mohl všimnout, že velkou plochu na čelní stěně jednacího sálu zabíralo vyobrazení třešniček, od roku 1990 nový symbol českých komunistů, a že tedy tato strana svému novému symbolu přikládá neobyčejně velký význam. Lidé neznalí původu tohoto symbolu by si mohli myslet, že je jím vyjádřena proměna totalitní a normalizační komunistické strany v obrozenou, demokratickou stranu, která se i tímto způsobem chce oddělit a distancovat od krvavé rudohvězdové minulosti KSČ. Před parlamentními volbami v roce 2002 známý vysokoškolský učitel, vydávající se za znalce heraldiky, nesmyslně vysvětloval ony komunistické třešničky jako „symbol jarní svěžesti“ – nic více a nic méně.

Na jaře roku 1990, před prvními popřevratovými svobodnými volbami, vystupovalo vedle Občanského fóra v předvolební kampani několik samostatných stran. Předvolební špičkování mezi jednotlivými stranami se projevilo také v tom, jak byly strany neoficiálně v novinách i v lidovém podání pojmenovávány. Socialisté se vrátili k někdejšímu národně socialistickému symbolu s psacím brkem, a proto se jim říkalo „brkouni“. Zeleným se začalo posměšně říkat „melouni“ (navenek zelení, ale uvnitř rudí), sociálním demokratům „ředkvičky“ (navenek rudí, ale uvnitř bílí), a právě tehdy jakýsi „osvícený“ duch mezi komunisty navrhl, aby si tato strana sama jako svůj symbol zvolila třešničky na důkaz toho, že ona jediná je poctivá, protože nic nepředstírá a je stále rudá zvenku i uvnitř. Návrh byl okamžitě uvítán a schválen, a od té doby si tedy komunisté přivlastnili rudé třešničky jako jeden ze svých symbolů připomínajících krvavou minulost i přetrvávající charakter jejich strany. Své rudé pěticípé hvězdy se přitom nevzdali, jenom místo rudé celé plochy hvězdy zůstala rudá pouze její obrysová linka. Komunistické třešničky tedy nejsou žádný mírumilovný symbol jarní svěžesti demokratické strany, ale naopak symbol krvavé komunistické tradice pokračující i po VII. sjezdu KSČM.

Marcel Telinec, Praha

Ani řemeslník nedělá jen pro radost

Ad LN 14. 5.: Granty? Lehce nabyl, lehce pozbyl

Článek pana Kratochvíla je velmi zajímavý a poučný. Zvláště věta „Přemýšlet o tom, zda se nedá udělat totéž za méně peněz“ se mi líbí! V divadle na Vinohradech na 39 herců mají 194 zaměstnanců a v MDP na 24 herců 131 zaměstnanců. Nestojí to k zamyšlení? Co se trochu poohlédnout, jak to dělají v blízké cizině? Třeba v Německu? Nejprve musí být divadlo ziskové a potom dostane příspěvek. Bohužel to již není jako za totality, kdy spisovatelé pobývali na Dobříši, ať psali či nepsali. Ani řemeslník si nemůže dovolit dělat jen pro svou radost, ale musí na sebe vydělat!

D. J. Doležalová, Brno

Na ulici se neargumentuje, ale řve

Ad LN 21. 5.: Obří protesty proti reformě

Přesnější by bylo „proti reformám“ – a to všem. Zatímco předchozí levicové vlády utrácely, současná koalice chce šetřit. Je možné diskutovat, jestli na správných místech a správným způsobem, jestli tolik nebo méně (nebo více), ale to se dělá jinde než na náměstí. Ovšem, není to tak viditelné a „revoluční“ – odborům chybí kdysi povinné příspěvky, ČSSD se ráda prohlásí ochráncem chudých a komunisté si mnou ruce. Na ulici jsou páni, tam se neargumentuje, tam se řve a nadává. Ti, kdo půjdou na náměstí, mají na to právo a nebudou ani zavřeni ani vyhozeni z práce. To je dobře, protože to je demokracie. Ale nejenom to. Demokracie je i odpovědnost nejen za nedělní oběd a letošní dovolenou, ale taky za pár příštích let, za děti a vnuky, za budoucnost státu, v němž tak či onak žiju. Za stát, v němž jsme už několikrát naletěli prorokům všech barev. Chybovat je lidské, nepoučit se z chyb je hloupé. Milan Jíra, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....