Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

A co presumpce viny, pane Paroubku?

Ad LN 11. 10.: Vražda Paroubkova přítele

Pan Paroubek velmi rád a velice často vyzývá kdejakého ministra k demisi na základě presumpce viny u politika. Teď má jedinečnou příležitost ukázat, jak se to má dělat – měl by rezignovat na poslanecký mandát nebo aspoň na funkci předsedy strany.

Nemá samozřejmě žádný podíl na oné tragické události, nicméně je zřejmé, v jakých kruzích se bezproblémově pohybuje. Není zřejmě žádný důvod mít k takovému člověku důvěru – a to nota bene uvažuje i o eventuální možnosti kandidovat na prezidenta republiky. To snad nemůže myslet vážně. Milan Bednář, Plzeň

Rovný rovného si hledá

Ad LN 11. 10.: Vražda Paroubkova přítele

Při pročítání zpráv v sobotních Lidových novinách o událostech na křtu nové Paroubkovy písemnosti a jejich účastnících mně soustavně přichází na mysl úsloví „vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“.

Čestmír Stašek, Praha

Používat jen jeden název? Ne, oba!

Ad LN 10. 10.: Košice (Kassa), Vratislav, Reichenberg

V učebnici pro menšinové národnosti by měly být užívány názvy oba, ty současné (úřední) v každém případě. O tom, které uvádět na prvním místě a které v závorce, by se mělo tolerantně diskutovat, pokud je s tím vůbec spojen jakýkoli problém, k čemuž by docházet nemělo. O tom, že Slota je exot, není pochyb; není ovšem sám, na obou stranách (i jinde) má své kolegy, i když takovou ostudu své zemi veřejně asi nedělají.

Podobně jako Luboš Palata miluji staré nebo historizující mapy a luštím názvy měst, řek a jezer v různých jazycích. Právě teď před takovou mapou sedím a lituji, že se u nás nevydávají a na historické názvy jako Kouba (Cham), Světlá (Zwettl) nebo Líčov (Litschau) se zapomíná.

V reálném životě mi pak nevadí, že se v národnostně smíšených oblastech objevují dvoj- nebo vícejazyčné názvy – podle mne by to tak v civilizované části světa mělo být. Jako šofér ovšem dávám přednost názvům v cílové zemi úředním, popřípadě s názvem užívaným v zemi, kde je tabule umístěna, v závorce, takže upřednostňuji Leipzig před Lipskem a Wrocław před Vratislaví. Poněkud mě irituje Belgie, která bez varování mění názvy na silničních ukazatelích podle toho, nacházíme-li se ve Vlámsku, nebo Valonsku; vědět, že Mons = Bergen a Tournai = Doornik opravdu nemůže každý!

V každé zemi to však tak samozřejmé není. Trochu se v současném slovensko-maďarském toponymickém konfliktu pozapomnělo, že i naši jižní sousedé Rakušané prožívají podobná traumata, jsou-li nuceni zamířit do Brna, Bratislavy, Znojma či Břeclavi.

Čas od času (například nedávno před rakouskými parlamentními volbami) zaznívají požadavky, aby se názvy měst v sousedních státech uváděly v rakouské podobě, tedy Brünn, Preßburg, Znaim či Lundenburg. Tyto požadavky jsou pak jako vábnička na voliče papouškovány i některými kandidáty na zvolení. Jako vrchol lze uvést sudetorakouský požadavek na to, aby jihomoravské obce uváděly na místních tabulkách i německou podobu jména obce, snad aby Sudeťáci nezabloudili. Samy tyto názvy mi nevadí, protože odrážejí historii a jsou svým způsobem krásné. Ale na dopravních směrovkách a na mapách by určitě měly být názvy reálné a ty cizojazyčné nebo historické snad jen, podle účelu, v závorce.

Zdá se, že nejde jen o toponymické trauma „uherské“, nýbrž „rakouskouherské“. Nejen.

Lubor Mojdl, Frýdek-Místek

Jan Švejnar to nevzdal

Ad LN 6. 10.: Havlova podpora Kocábovi je fajn...

S výtečným článkem Miloše Čermáka a s většinou jeho názorů a závěrů nelze než bezvýhradně souhlasit. Přesto bych si dovolil pár poznámek. Jan Švejnar v žádném případě nerezignoval na svou aktivní účast ve veřejném životě, ani tak nehodlá učinit. Je v médiích, účastní se debat s občany v krajích a pořádá veřejné i soukromé přednášky – naposled v polovině září v Brně, zanedlouho ve Zlíně.

Think tank zmiňovaný Milošem Čermákem se nachází v pokročilém stadiu příprav; kvůli svému celostátnímu rozsahu a ambicím je důležité, aby měl pevné základy a byl dlouhodobě zajištěn, což pochopitelně vyžaduje mnoho měsíců usilovné práce.

Pokud se týká založení nové politické strany, je nutno vzít v potaz, že profesor Švejnar vždy zdůrazňoval svou nadstranickost a nezávislost na ideologii politických stran. Kromě toho by bylo v rozporu se slušným chováním a principy fair play zakládat po prezidentské volbě novou stranu a odebírat tak voliče a hlasy i stranám, jež jej během prezidentské kampaně a volby loajálně a s maximálním úsilím podporovaly. Karel Matoušek, poradce Jana Švejnara

Respektujme „zvídavé laiky“

Ad LN 9. 10.: Zeleně světélkující nobelovka

Párové ganglie s vybíhajícím prstencem kolem zažívacího traktu nelze u jeden milimetr dlouhého hlístka, jehož tělo se skládá z pouhých 959 buněk, nazývat „mozkem“. Snad uvedení tohoto výrazu do uvozovek by smysl informace mohlo poněkud napravit.

MUDr. S. Hontela, Tišnov

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...