Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Zbytečná námaha Renaty Kalenské

Ad LN 1. 11.: Z vlády by měl odejít Ivan Langer

Je mi jasné, že naše politika potřebuje silnou pravicovou stranu, a proto mě děsí, že by ji měli zachraňovat spolu s Bémem bývalí krajští hejtmani. Možná že to byl opravdu nesouhlas voličů s politikou ODS, co tak jednoznačně v krajích posílilo ČSSD. Nikdo mi však nevymluví, že k tomu fiasku ODS lvím dílem nepřispěli i krajští politici v čele se svými hejtmany. Těmi hejtmany, kteří se k té odpovědnosti nehlásí, ač by se hlásit měli, protože ne vláda, ale oni dělají krajskou politiku a byli to oni, kdo neobstáli. Jestli mají ODS zachránit oni s Pavlem Bémem v čele, řekl bych, že ODS čeká dlouhý, předlouhý zimní spánek.

A. Hlavička, Praha

Milá ódéesko

Ad LN 29. 10.: „Mirku, máš to mít“

My, „co spolu mluvíme“, jsme tě nikdy nevolili, a přesto je pro nás tvoje těžká prohra ve volbách špatným znamením. Obáváme se, že vítězná ČSSD svými rozdávačnými tendencemi znemožní udržet prosperitu státu. Jedním z důvodů tvé prohry, jak se většina pozorovatelů domnívá, je mizerná volební kampaň.

I já to tak vidím. Sleduji totiž kolem sebe toto: mnohý občan pozoruje třicet korun putujících z tobolky k lékaři, ale důvody pro to nějak nevidí. Byly mu sdělovány nedůrazně a rozplizle. Občan naopak vidí prodeje nemocnic, akty, které ale nikdo razantně neobhajoval. Občanovi stále nic neříká zadlužování státu, občan nechce radar, protože nevidí před sebe. Je mu tedy potřeba dopředu posvítit. Také vaši krajští lídři použili v kampani spousty prázdných vět.

Ing. Juraj Zikeš, Hudlice

K současné situaci aneb komu mám ještě věřit?

Ad LN 29. 10.: „Mirku, máš to mít“

Patřím k voličům, kteří se při volbách neohlíží vpravo ani vlevo, ale volí menší zlo. Řídím se těmito prioritami: kladný přístup k našemu členství v EU a NATO – včetně Lisabonské smlouvy –, co nejmenší korupční potenciál, snaha o snížení státního dluhu a rozumné sociální reformy, které neúměrně nezatíží státní rozpočet. V poslední době mě také začíná zajímat přístup stran k nepochopitelným úletům pana prezidenta ve vztahu k Rusku a k našemu členství v EU.

Tragické ovšem je, že pokaždé, když se objeví politik, který by byl pro mne v rámci mých priorit alespoň částečně perspektivní, je velice rychle z vedení sestřelen a nahrazen naprosto katastrofální osobností. Po Špidlovi přišel Gross s vazbami na mafie a podezřením na korupční chování (o Paroubkovi s jeho kočkováním nemluvě).

Teď jsem začala doufat v úspěch pane premiéra Topolánka. Jsem přesvědčená, že jeho vláda byla jedna z nejlepších. Za této vlády se uskutečnilo nejvíc reforem, co pamatuji, a zadluženost se začala snižovat. Ke své hrůze vidím, že jeho sestřel se blíží. A ještě většími obavami mě naplňuje jeho možný nástupce pan primátor Bém. O hospodaření a různých skandálech v pražském zastupitelstvu jsem toho četla tolik, že nemám pochyb, že místo rovného politika, který ví, co chce, budeme mít korouhvičku přičinlivě se otáčející, jak větry z hradu foukají.

Tak se ptám, komu ještě mohu věřit natolik, abych jeho stranu volila? Bude mě někdo moci vinit, když poprvé po listopadu k volbám prostě nepůjdu, i když to bude znamenat posílení komunistické strany?

Marie Syrová, Praha

Vlak plně naložený zlatem

Ad LN 31. 10.: Ruská Pravda: Čeští legionáři kradli...

Ano, je pravda, že před 89 lety měli naši dědové, kteří tehdy už několikátou zimu prožívali ve válkou zmítaném Rusku, zlatý carský poklad ve svých rukou. Byl to vlak s osmadvaceti vagony plně naloženými zlatem (šlo převážně o zlaté mince a zlaté slitky), které odvážel admirál Kolčak na východ. Za značně nepřehledné situace, v bojích s bolševiky i bandami místních atamanů, přijel vlak do stanice Nižně-Udinsk, kde se dostal do rukou čs. legií. Poklad si v žádném případě Čechoslováci nemínili ponechat, ale posloužil jim jako pádný argument při vyjednávání s bolševickou Rudou armádou, která postupovala od západu.

Dohoda o příměří byla podepsána 7. února 1920 a vlastní poklad v celkovém množství 5143 beden a 1678 vojenských vaků byl předán v úplném pořádku a celistvosti představitelům a zákonným činitelům místní ruské vlády v Irkutsku a posléze novým sovětským úřadům. Dodržování dohody oběma stranami pak vedlo v konečném důsledku k relativně volné cestě československých oddílů z Ruska. I sověty tehdy uznaly, že to byly právě čs. vojenské oddíly, kdo zlato uchránil před jeho rozkradením ve válečné vřavě občanské války. Tak to alespoň popisuje kronika 1. úderného praporu čs. legií.

Nesmysly o údajné krádeži ruského zlata čs. legiemi šířili už za 1. republiky komunisté, ve snaze poškodit dobré jméno našich legionářů, kteří se jako první postavili rudému bolševickému moru.

Ing. Vladimír Rogl, Stehelčeves u Kladna

Ach jo

Ad LN 31. 10.: Proč McCain musí vyhrát

Milý pane Eriku Beste, byl jsem hluboce deprimován po všech vířivkách, kočkách na rozpálené plechové střeše a blyštivém vítězství. Vaše krátká dávka insajdových informací mě ale dostala. Tak toto se honí v nejlepších hlavách naší generace? Ach jo. A ještě důkaz Moorem. Ach jo.

Michal Kupka, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy