Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Se Škrlou se Hnutí Grálu rozešlo už dávno

Ad LN 1. 11.: Kuřim – nebyly obětí týrání také sestry Mauerovy?

S naprostou většinou článku doktora Jana Hnízdila souhlasím. S jedinou výjimkou: „Údajný iniciátor týrání, otec Barbory Škrlové Josef má blízko k Hnutí Grálu.“ Rozuměj – všechny ty narážky na tajemné působení neznámé moci v pozadí a srovnávání s katastrofickými sektami ve světě by se mohly hodit na hlavu právě Hnutí Grálu.

Tahle věta je naprostá bota, a kopanec od ní dost bolí. S Josefem Škrlou a jeho skupinou jsme se my, Hnutí Grálu, zcela rozešli před dvanácti lety, protože se vydali naprosto jinou cestou; a to natolik jinou, že to stálo za písemné sdělení všem jejich členům. Jakými cestami se od té doby ubírali, nevíme. Jen jsem už tehdy tušil, že to dobře nedopadne.

Všichni religionisté bez výjimky v médiích potvrdili, že metody kuřimské kauzy neodpovídají ani učení, ani praktikám Hnutí Grálu – a religionisté toho o nás dost vědí. Já k tomu dodávám, že jsou popřením mravních principů hnutí; média o tom už dost napsala a my i nadále zůstáváme otevřeni kontaktům a otázkám. Umím si představit, že nás mohou lidé považovat za jiné, než jsou sami – „lidé s vyvinutým smyslem pro mravnost, pořádní, až trochu zákoničtí a upjatí, kteří se scházejí k pokojnému poslechu vážné hudby a přednesu Abd-ru-shinových přednášek“, jak nás vylíčil religionista Dr. Vojtíšek. Ale propána nedělejte z nás mafii, ke které „má blízko“ manažer týrání dětí a my k němu.

Artur Zatloukal, zemský vedoucí Hnutí Grálu v ČR

Přestaňme lhát sami sobě

Ad LN 24. 10.: Důkazní nouze je na straně Respektu

Nejsem nadšený, když místo vysvětlování slepých uliček, do nichž zabředla naše společnost ve druhé polovině minulého století, ukazujeme jen, že ten či onen udělali to či ono. Reagovat však jako některé osobnosti našeho veřejného, hlavně kulturního života, tváří v tvář informaci o tom, co tehdy učinil muž, který se později stal proslulým spisovatelem, je ještě méně přijatelné.

Neboť jde jen a jen o snahu přimět nás, abychom lhali sami sobě. Myslí si opravdu, že záznam o udání učiněném Milanem Kunderou 14. 3. 1950 je nehodnověrný a jde o nedoložené dohady? Myslí si opravdu, že kdosi záměrně usedl ke staré underwoodce, aby záměrně vyťukal text, vrhající nepříznivé světlo na umělcovo mládí? Že si záměrně vyřezal dobové razítko a záměrně našel v kartotéce příslušníků SNB, přidělených tehdy na odd. II. v Praze 6, jednoho z nich, aby zfalšoval jeho podpis? A že potom nechal papír odborně zestárnout a vzniklý falzifikát propašoval do starého archivu, ale tak, aby ho mladý badatel v létě 2008 snadno našel?

Bez důkazů zavrhnout dochovaný dokument je nejen vyjádřením nedůvěry tomuto badateli. Hlavně je to zjevná snaha vůbec bránit novým generacím, aby se dozvídaly, že jejich rodiče nebo prarodiče, jejich guru, různí velikáni či jiné vzory, nebyli vždy jen „u komunistů“. Ale že stejně často byli i „komunisty se vším všudy“ a dobrovolně zvedali ruce pro vyhazovy ze zaměstnání či bytů, zabavení majetku, odsouzení toho či onoho, upozorňovali a psali oznámení, nikoliv anonymy, že ten učinil to či ono, co se komunistickým představám příčí.

Přestaňme už lhát sami sobě. Odmítnutí záznamu o udání učiněném Milanem Kunderou nevede nikam jinam než ke zpochybnění, že se komunisté chovali, jak komunistické zákony kázaly jim. Jenže kdo tedy ono tehdejší tragické selhání naší společnosti vlastně způsobil, když to nebyli komunisté?

Vladimír Bystrov, publicista

Smysluplná flotila

Ad LN 4. 11.: O českém předsednictví a evropské flotile

České předsednictví proběhne podle plánů (bruselských, ne našich) a nic se nezmění, pokud Irové vytrvají. Ale ta evropská flotila mi přijde mnohem smysluplnější než bourání cukrovarů, zakazování žárovek, určování cen SMS a spotřeby elektřiny set-topy nebo kočování mezi Bruselem a Štrasburkem.

Karel Šebesta, aerokarel@centrum

Jak Klíma pomáhal „zaříznout“ skauting

Ad LN 25. 10.: To století bylo šílené

Chápu mnohé, na co pan Ivan Klíma odpovídá, a rozumím fenoménu čas, nicméně nemohu zapomenout na jeho článek z Mladé fronty ze 7. 8. 1952 Odhalujeme tajemství chaty děsu, kdy pomáhal zaříznout československý skauting spolu s dalšími kumpány jako s. Poledňák, Haškovec a další (plná znění viz Milan Svoboda: Hledání zaváté stopy. Leprez, Praha 1994) a doporučoval našim dětem sovětské pionýry a odpovídající literaturu namísto Foglara apod.

Vzpomněl jsem si na to nedávno při páně Klímově rozjímání v LN nad kauzou Milana Kundery – plně jsem vnímal ony pocity. Je tam kousek viny?

Jsem o fous starší než tehdejší s. Klíma, já v té době po čtyřech semestrech fáral jako pétépák 2,5 roku a pak půl roku v cihelně, otec s bráškou v kriminále, maminka tři měsíce před jeho článkem zemřela ve vyšetřovací vazbě. Takže s tím vším i pozdějšími disidenty jako například p. Vaculík, Kincl, Dienstbier atd. se vyrovnává člověk těžko, i když vnímám tehdejší dobu, specifičnost entuziasmů a fenomén času. Pana Vaculíka čtu v LN rád i Kunderův Žert jsem četl s gustem, myslím, že to bylo perfektní na rozdíl od ubohého Švandrlíkova „díla“, Černých baronů.

Nevím, jestli byl s. Klíma takovým hodným soudruhem, jak se snad cítí.

Bohuslav Strauch, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!