Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Hrozný žádná neznámá písma nerozluštil

Ad LN 13. 11.: Hodně mě ovlivnila žižkovská babička

Děkuji Ondřeji Horákovi za hezký článek o zajímavém spisovateli a pravděpodobně i zajímavé knížce. Jenom mě překvapilo tvrzení, které se objevuje na několika místech článku. Jako člověk, který se písmy zabývá, musím důrazně popřít, že by Bedřich Hrozný rozluštil nějaké neznámé písmo. Jeho sláva spočívá v tom, že jako první zjistil (a dokázal), že neznámý jazyk textů v již známém klínopisu (kterým se psalo několik jiných jazyků) je indoevropská chetitština.

Hrozného pokusy o luštění neznámých písem naopak příliš úspěšné nebyly - neuspěl při luštění chetitských hieroglyfů (třebaže řadu znaků určil správně), nerozlouskl ani písmo krétské a písmo protoindické. Přesto jsou jeho zásluhy obrovské, neboť na jeho práci stavěli ti nakonec úspěšnější. Bohužel však neznámá písma nerozluštil.

Má poznámka je ve vztahu ke knize Tomáše Zmeškala jakoby „z jiného světa“. Přesto bych ocenil, aby se podobná tvrzení, byť okrajová, publikovala pravdivě a správně.

Lubor Mojdl, Frýdek-Místek

Ani ve mně nevzbuzuje bronzový komtur libost

Ad LN 6. 11.: Bubák vedle Stavovského divadla

Bronzovou skulpturu Piety (komtura) věnovala surrealistická sochařka Anna Chromy prvnímu pražskému obvodu v roce 2000. Její „nalepení“ na úžasně půvabnou budovu Stavovského divadla vyvolalo již tenkrát protesty (např. Milana Knížáka a jeho studentů). Ani ve mně nevzbuzuje tento komtur libost. A tak mohu paní redaktorku Machalickou ubezpečit, že se poradím s odborníky (neb za arbitra výtvarného umění se vskutku nepovažuji) a v intencích jejich doporučení budu postupovat.

Odpověď na to, co podniknu s pultem ve foyeru Stavovského divadla, čtenářům celostátního deníku odepřu. Snad mi to odpustí.

Ondřej Černý, ředitel Národního divadla

Na komunisty si nezvyknu!

Ad LN 6. 11.: Komunisté budou vládnout v krajích. Díky ČSSD

Tak jsem se dočetl neuvěřitelnou věc. Jiří Paroubek v rozhovoru pro tisk řekl, že není nadšený z toho, že komunisté vysílají do jejich krajských vlád osvědčené kádry z let totality. Ale teď prý jsou to partneři sociální demokracie - a navíc, však oni si lidé nakonec zvyknou, když to bude fungovat.

Nemohu si pomoci a musím se ptát: Kdo z komunistů učinil partnery sociální demokracie? Voliči to nepochybně nebyli. Byli to funkcionáři sociální demokracie v krajích a je to koneckonců celá ČSSD v čele se svým předsedou.

V předvečer výročí pádu komunistické totality je to zpráva stejně významná jako nepřijatelná. A že si voliči zvyknou, když to bude fungovat? Nevzpomínám si z historie ani na jediný příklad fungující spolupráce s komunisty. Žádný totiž neexistuje.

V radě Moravskoslezského kraje teď díky sociálním demokratům zasednou bývalí krajští a okresní tajemníci KSČ. Zdůvodnění takového počínání sociálních demokratů z úst Jiřího Paroubka nepřijímám. Je možné můj názor odbít jako politicky motivovaný. Jistě. Jsem však rozladěn a zklamán nejen jako liberálně smýšlející člověk, ale i jako reprezentant generace, která rok 1989 považuje za zásadní zlom a odmítnutí režimu, praktik a myšlení, které jsou ze své podstaty zločinné.

Sociální demokraté nejen zpochybňují zásadní změnu geopolitického směřování naší země, která se odehrála v 90. letech, ale plně legitimizují stranu, která i nadále nerespektuje soukromé vlastnictví, odmítá členství v NATO a EU.

Já si na spolupráci s komunisty nechci zvykat a nezvyknu si na ni, protože v takovou spolupráci prostě nevěřím. A to ani na krajské úrovni. Pevně věřím, že nejsem sám.

Ivo Hlaváč, náměstek ministra zemědělství

Zelená negativa

Ad Lidovky.cz 11. 11.: Zelení se pustili do Klause

Nesouhlasím z názorem zelených uvedeným v tomto článku. Těch několik zástupců Strany zelených by se mělo po jejím volebním propadu podívat především do vlastních řad.

Většině podnikatelů, občanů i čtenářů LN jsou známé negativní národohospodářské dopady působení Strany zelených v našem státě. Z mnoha příkladů uvádím prosazování biopaliv způsobujících nárůst cen potravin, neekonomických zdrojů energií, ať to stojí co to stojí, spotřebitel vše zaplatí.

Nelze opomenout obstrukce a prodlužování termínů při výstavbě řady dálnic a vodních cest, prosazení (ne)zákonných norem i nesmyslných ekologických daní a mnoho dalšího. Pod jejich nátlakem vláda vzhledem k hrozbě rozpadu koalice politicky drží limity těžby uhlí, jejichž platnost v mnohokráte citovaném usnesení vlády skončila již v roce 2004. Nedostatek této strategické suroviny významně zdraží ceny tepla a elektřiny pro průmysl i občany. Dovážet chybějící množství uhlí je ekonomicky nereálné.

Rovněž ve vládě nedomyšleně prosazený zákaz výstavby nových jaderných reaktorů způsobí další růst cen elektřiny i vyšší závislost na dovozu ropy a plynu především z Ruska.

Na všechny jejich názory a nátlaky vždy finančně doplácí občané a ekonomicky celá Česká republika. RNDr. Jiří Hanzlíček, hanzlicekj@volny.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy