Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Tak trochu hypoteční podvod

Ad LN 17. 2.: Hit: developeři rozdávají auta

Dočítám se o novém hitu developerů - místo zlevňování bytů přidávají kupcům auta. Zdůvodňují to tím, že lidé kupující si byt jsou zatíženi hypotékou a na auto jim nezbývají prostředky - tedy jim ho dají a ti obdarovaní splácejí auto v hypotéce (zatím nic špatného) a následně uplatňují slevy na dani za hypoteční úvěr (tak trochu podvod, že? - o slevách na daních za půjčku na auto nic nevím). Developer prodá byt, a ještě asi vydělá na slevě od prodejce vozu, banka si mne ruce za úroky i z ceny auta a stát jen vrací přeplatky daně. A co ti, kteří si auto koupili normálně? Prodělají! Jako kupci i jako daňoví poplatníci.

Ivan Veselý, ivvesely@bluetone.cz

Nehas, co tě nepálí

Ad LN 13. 2.: Nejde tu o veřejný zájem

Proč nemají v okolních evropských zemích bič na novináře v zájmu ochrany „slabších“?

Chybí jim úcta k vrchnosti a v jejich folkloru chybí přísloví: „Nehas, co tě nepálí.“ Jiří Hora, Praha

David Rath atestaci v pořádku nemá

Ad LN 9. 2.: Rathova podivná atestace; LN 10. 2.: Atestaci mám v pořádku

MUDr. David Rath má nepochybně atestaci z vnitřního lékařství, což jej opravňuje na základě licence, udělené Českou lékařskou komorou, k výkonu samostatné praxe v oboru vnitřního lékařství - nikoli k výkonu praxe ve všeobecném lékařství, t. j. v oboru všeobecný praktický lékař.

Pracuji jako praktický lékař-školitel s akreditací pro obor praktického lékařství. Během více než dvaceti let jsem ve své ordinaci školil řadu dnešních praktických lékařů. Uchazeč o tento obor musí splnit předepsanou praxi jak v nemocnici, tak u praktického lékaře-školitele. Dřívější atestace z interny nebo jiného oboru je jistě zohledněna zkrácením povinné praxe. Nicméně v každém případě je zakončena atestací ze všeobecného lékařství, kterou organizuje a potvrzuje Katedra všeobecného lékařství při IPVZ (Institut postgraduálního vzdělávání lékařů a farmaceutů v Praze).

Na základě této atestace vydá ČLK osvědčení k výkonu lékařské praxe pro obor všeobecné lékařství. Dále pak následuje registrace u okresního (nyní krajského) úřadu po předložení osvědčení a smlouva se zdravotními pojišťovnami. Tak to bylo, je a nelze jinak: i profesor interního lékařství musel složit atestaci ze všeobecného lékařství, jestliže chtěl pracovat jako praktický lékař. Není mi znám žádný písemný metodický pokyn, kterým by MZ bez atestace mohlo vydat osvědčení k výkonu praxe praktického lékaře.

V současné době je v mé ordinaci na povinné praxi lékařka, která má atestaci z interny a nástavbu z gastroenterologie - přesto bude skládat atestační zkoušku ze všeobecného lékařství po splnění předepsané předatestační praxe. Teprve poté může žádat o licenci ČLK.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že MUDr. David Rath atestaci v pořádku nemá.

MUDr. Jiří Šramhauser, praktický lékař-školitel, akreditace pro obor všeobecného lékařství, Teplice

Nepřesnosti komentáře k ochraně klimatu

Ad LN 14. 2.: Bursík mezi svými

Daniel Kaiser se dopustil v sobotním komentáři k ochraně klimatu několika nepřesností. Profesor Pačaurí není železniční inženýr, nýbrž profesor ekonomie specializovaný na ekonomické aspekty vztahu energetiky a životního prostředí. Mezivládní panel pro změny klimatu se totiž zabývá nejen klimatologickou, ale také ekonomickou stránkou věci.

Sir Nicholas Stern, šéf ekonomické služby britské vlády a předtím hlavní ekonom Světové banky, nepublikoval „katastrofickou předpověď, jak závratně teplota Země vystoupá“. Jeho zpráva totiž neobsahuje klimatologické prognózy. Shrnuje dosavadní výzkum ekonomických škod i přínosů globálních změn klimatu a nákladů na snížení emisí. Sotva se proti ní mohl ohradit „klimatolog, jehož (Sternův tým) citoval nejčastěji“, protože se klimatologií téměř nezabývá. Většina je věnována ekonomii, a pokud by si někdo dal práci a spočetl, který autor je na 700 stranách nejčastěji citován, bude to jistě spíše ekonom než klimatolog.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP Stanovisko autora Profesor Pačaurí sám ve svém životopise (rkpachauri.org.) uvádí, že vystudoval strojní inženýrství na Indické železniční škole strojního a elektrického inženýrství v Džavalpúru a nastoupil do Diesel Locomotive Works. K environmentalismu se namotal teprve v devadesátých letech coby ředitel vědeckého ústavu TERI; mezitím už ovšem stihl pracovat pro Světovou banku nebo OSN. Je rozdíl mezi vědcem a vědeckým funkcionářem.

Podstatou Sternovy zprávy je odhad ekonomických škod zaviněných globálním oteplováním. Stern si ke svým propočtům vybírá ty nejkatastrofičtější klimatické prognózy, ne že ne. Předpokládá například, že už v roce 2035 vzroste teplota o 2 stupně Celsia. Richard Tol, kterého Stern citoval 63krát, sice opravdu není klimatolog, jak jsem chybně napsal, ale ekonom životního prostředí. O slavné Sternově zprávě ovšem řekl: Je tak přehnaná, že svému studentovi bych za ni dal dostatečnou, jen kdybych zrovna měl dobrou náladu.

Daniel Kaiser, komentátor LN

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy