Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Domnívám se, že Lex Kubera je špatný

Ad LN 21. 2.: O sníh vůbec nejde

Pan Miloš Čermák si ve svém článku náramně pochvaluje kvalitu Kuberova zákona o obecních chodnících, podle mého soudu je nový zákon špatný. Špatný proto, že dovádí ad absurdum individualismus, ničící instituci obec, potažmo občanství, soudržnost, solidaritu mezi lidmi. Za mého mládí na vesnici zcela automaticky občané aspoň v sobotu zametli chodník před svým domem, na jaře z každého domu chodili lidé upravovat obecní cesty, kdo měl potah, dodal potah pro dopravu materiálu. Ve městech páni domácí drželi domovníky, kteří plnili občanskou povinnost čistit a udržovat v provozuschopném stavu chodníky. Majitelé nemovitostí se cítili být občany (aspoň většina z nich), obec byla pro normální lidi něco, co lze nazvat „obecné dobré“, pro něž je nutné i něco obětovat.

Tuto odvěkou občanskou solidaritu začali bourat komunisté tím, že zrušili občanství v obci, domovské právo. Nová doba se pokouší zničit i zbytky občanských vztahů. Lex Kubera je esencí tendencí vedoucích k úpadku občanství, lidské solidarity, zájmu o obec. Pan senátor a primátor Kubera prosadil špatný zákon, nezaslouží potlesk, stejně jako ti, kteří mu tento nepodarek pomohli v parlamentu protlačit.

J. Krchák, krchakj@seznam.cz

Objektivně a s odvahou

Ad LN-Orientace 21. 2.: Popírač holokaustu a církev

Chci poděkovat LN za uveřejnění článku Dr. Halíka o kauze biskupa Williamsona a souvisejících faktech ve víkendovém čísle. Skutečnosti v něm uvedené jsou sice jasné skoro každému průměrně vzdělanému katolíkovi, ale prakticky neznámé ostatní veřejnosti. Proto považuji zveřejnění článku za výraz novinářské objektivity a odvahy.

Bohuslav Šolc, Havířov

Ve jménu bigotů a extravagantů

Ad LN 12. 2.: Pane Darwine, jedeme na DNA

Molekulární biolog Lukáš Čermák hned v úvodu svého příspěvku lysenkovským způsobem vyloučil všechny oponenty evoluční teorie z oblasti rozumné diskuse, sám ovšem téma pojímá popisným způsobem v duchu biologie Linnéovy doby. Šikovné ptáčky, kteří svým mladým stavějí hnízda a shánějí krmení, jen nahrazuje chytrými přístroječky, které vyhledávají a spravují naši DNA, aniž by se jen náznakem dotknul řady důležitých otázek, které ohledně složitých molekulárních struktur a mechanismů otevírají makromolekulární chemie, termodynamika, teorie informace atp. Zde spočívají pravé důvody, nikoli v nějaké intelektuální omezenosti či touze na sebe za každou cenu upozornit, ze kterých vyplývají úvahy o povaze a platnosti evoluční teorie. Předpojaté, neslušné hodnocení pana Čermáka ostatně korigovali v uplynulých desetiletích vědci a další osobnosti, často velice zvučných jmen, mj. teoretik vědy Karl Popper, teoretik vědy a fyzik prof. Edgar H. Andrews, molekulární biolog prof. Werner Arber, molekulární biolog a evoluční biolog Dr. Michael Ruse, evoluční biolog a makromolekulární chemik prof. Bruno Vollmert a dlouhá řada dalších.

Josef Potoček, Hradec Králové

Konečně Lex Kubera

Ad LN 21. 2.: O sníh vůbec nejde

Souhlasím naprosto s panem senátorem Kuberou, s panem Čermákem a se všemi zákonodárci, kteří zákon podpořili. Situace byla prodlužováním socialismu, kdy úřad byl pán a občan jeho podřízený. Věřím, že ti občané, kteří sníh před svými domy uklízeli, jej budou uklízet i nadále. Záleží však na přístupu vlastníka komunikace.

Nelze očekávat přílišnou ochotu pomáhat radnici tam (konkrétně třeba v Poděbradech), kde vyhláška stanovuje často nesplnitelné požadavky. Uvedu stručnou ukázku: „V případě, že došlo k závadám ve schůdnosti v nočních hodinách, tj. v době od 20.00 do 6.00 hodin, za neprodlené odstranění závady ve schůdnosti je považováno její odstranění nejpozději do 7.00 hod. ráno. Dojde-li k závadám ve schůdnosti v době od 6.00 do 20.00 hodin, doba od zjištění vzniku závady ve schůdnosti do doby zahájení odstraňování této závady by neměla být delší než dvě hodiny...“

Ač je vyhláška pro fyzické osoby pouhým doporučením, jistě by pro pojištěného občana bylo obtížné vymoci od pojišťovny plnění, jestliže by ono doporučení neplnil. Stejně by jistě postupoval soud při hodnocení odpovědnosti za úraz.

Díky Kuberově zákonu si města budou muset uvědomit, čí jsou zaměstnanci a komu mají sloužit.

Miroslav Malovec, Poděbrady

Největší sportovní akce

Ad LN 18. 2.-1. 3.: rubrika Sport

Podle pořadatelů letošního Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci je to největší sportovní akce v dějinách České republiky. Náklady jsou z větší části hrazeny státem.

Největšími tělovýchovnými akcemi v dějinách Československé republiky byly všesokolské slety v Praze, konané v letech 1920, 1926, 1932, 1938 a 1948. Tehdejší stát na ně neposkytnul ani korunu, veškeré náklady si platili cvičenci sami a ještě z si z výtěžků koupili na Malé Straně Michnův palác a přestavěli jej na své sídlo - Tyršův dům.

Největšími tělovýchovnými akcemi v Československé socialistické republice byly spartakiády, konané v Praze v letech 1955, 1960, 1965, 1975, 1980 a 1985. Cvičenci byli převážně zajišťováni ze škol, učilišť, Svazarmu, policie (SNB) a armády a veškeré náklad platil tehdejší stát pod vedením KSČ.

Miroslav Jandásek, Sokol Brno I

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy