Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Přítomnost na Halíkově mši mě naplňuje darem

Ad LN 2. 3.: Ve službách „ducha doby“

Netroufám si odborně soudit Michala Semína, znám jen část jeho publicistiky, a ta se se mnou míjí. To, co napsal o Tomáši Halíkovi, není opřeno o přijatelné argumenty, je to hrubé, zlé, závistivé, drzé a ubohé. Znám Tomáše Halíka od ledna 1990, znám jeho knihy, pracoval jsem jako redaktor Odeonu s jeho otcem. Mé vidění Halíka je dáno pokorou před jeho zbožností, úctou k jeho vědění a myšlení a přesvědčením, že je hořčičným zrnem katolické církve, která u nás – nerad to říkám – je v krizi. Přítomnost na Halíkově celebrování mše svaté mne naplňuje darem přítomného Boha.

Doc. PhDr. Vladimír Justl, Praha

Naplít do studny, z které jsem pil?

Ad LN 2. 3.: Ve službách „ducha doby“

Může se někdy stát, že žák přeroste svého učitele, ale naplít do studny, z které jsem pil… natož veřejně, mi přijde víc než nechutné.

Nepřipadá mi spravedlivé, slušné, natož bratrské (pokud se nekamarádím pouze se svým bratrstvem), abych například Ježíše obviňoval, že jeden z jeho apoštolů jej zradil, druhý prodal, řada jeho učedníků jej opustila a mnoho dalších se zachovalo svinsky.

Ve snaze pochopit Večeři Páně se snažím především porozumět tomu, co do ní vložil její geniální Učitel, až pak se ptám, jak tomu rozuměli Ježíšovi učedníci v určitých obdobích. Nechávám na Kristu, aby posoudil, kdo je „lepší“, nebo „ještě lepší člověk“ (nebo křesťan). Václav Vacek, farář v Letohradě

Važme si žen ve zdravotnictví

Ad Lidovky.cz 2. 3.: Lékařky prý pracují hůře než muži

Přiznám se, že nedávné výroky prezidenta České lékařské komory Milana Kubka o feminizaci českého zdravotnictví mě pořádně zvedly ze židle. Pan Kubek totiž označil vysoký podíl žen za jednu z příčin krize našeho zdravotního systému. Prý mají přirozeně horší výkonnost s ohledem na své rodinné povinnosti. Jistě bychom našli spoustu dalších odvětví i konkrétních povolání, kde převažuje ženské pohlaví, a nesvádíme na tuto skutečnost špatný stav toho či onoho odvětví. S touto rétorikou dovedenou ad absurdum bychom mohli začít říkat, že za finanční krizi může vzrůstající podíl žen v sektoru finančních služeb.

Ale vážně. Jako bývalý ředitel nemocnice vím, že je určitě složitější skloubit u žen pracovní a rodinný život. Záleží však především na přístupu manažerů a jejich organizačních schopnostech a není tak v žádném případě možné špatný stav zdravotnictví svádět na to, že v něm pracují ženy. Ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že situaci zvládnout lze, aniž by se nemocnice začala hroutit. Naopak, bez obětavé práce lékařek a sester, které mnohdy pracují za velmi nízkou mzdu, by se české zdravotnictví položilo.

Domnívám se, že současné návrhy vlády v oblasti prorodinné politiky jdou dobrým směrem a snaží se řešit výše zmíněný problém. Podpora částečných úvazků, firemních školek a přivýdělku za hlídání dětí pomohou zlepšit postavení žen. Věřím, že ČLK napne úsilí podobným směrem místo zbytečně kontroverzních výroků.

Tomáš Stejskal, ekonomický náměstek ministra kultury

Ministerské zákony?

Ad LN 21. 2.: Starý dluh mě měl politicky poškodit

Platí snad pro naše ministry jiné zákony? Paní bývalá ministryně Stehlíková se v souvislosti s nezaplacenými poplatky vymlouvá tím, že v inkriminované době v Chomutově nebydlela. Nemohla tak prý vytvářet žádný odpad.

Paní bývalá ministryně! Já musím platit za komunální odpad v místě trvalého bydliště (jihočeská metropole) právě tak jako za svou rekreační chatu na jihočeském venkově, kde jsem pouze o několika letních nedělích (pytlíček odpadu si odvezu do místa trvalého bydliště). A to není zdaleka vše. Musím platit i za zděděný objekt po rodičích, kde jsem také jen o některém víkendu. Summa summarum – musím platit plošně za tři místa bez ohledu na to, kolik odpadu vyprodukuji či nevyprodukuji. František Růžička, Č. Budějovice

Dvojí metr

Ad LN 2. 3.: Langer detektiva mlčenlivosti nezbaví

Ministr vnitra je několikrát zmiňován spolu s dalšími politiky v policejních odposleších v knize Jaroslava Kmenty Krakatice. Stalo-li by se toto ve starých západních zemích, byl by to jistě způsob k zamyšlení o setrvání těchto osob nadále ve vysokých politických funkcích. V ČR se však neděje nic, nikdo nic nepožaduje. Jsme to zvláštní národ, neboť v českých zemích se neměří stejným metrem. Vzpomeňme si, když požaduje navrácení ukradeného majetku šlechtic Kinský, tak se na jeho rodinu včetně předků vytahuje kdejaká špína, jedná-li se však o naše milované ryze „české“ politiky, veřejnost lhostejně mlčí.

Martin Kubík, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy