Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Proč to Semín neřekne Halíkovi přímo do očí?

Ad LN 2. 3.: Ve službách „ducha doby“

Znám Tomáše Halíka více jak 40 let. Nevšimla jsem si, že by byl konformní a neschopen autentické filozofické diskuse, ani nemohu potvrdit jeho „fatální závislost na dogmatech novověkého myšlení“. Na jedné straně pan Semín prohlašuje, že je Halíkův starý přítel, a dokazuje to dokonce svatební fotografií, kde jej Halík oddává (vypadá tam, promiňte, zajímavěji než pan Semín jako ženich), na druhé straně uvádí další tři mládence v peci ohnivé, kteří jsou pod negativním vlivem zpropadeného Halíka. Tak Halíka rovnou upalte, pane Semíne, ať nesvádí další. Doporučuji, když budete organizovat Halíkovi autodafé, přidejte k tomu taky vámi zmíněného Štampacha, Jandourka a Putnu dejte navíc. Ať je to ekologické a nemusíte vícekrát ten oheň rozdělávat. Nevím, kolik lidí vy jste přivedl ke křesťanství, ale vím, že Halík přivedl stovky studentů do řad církve katolické. Jeho knihy se čtou, on oslovuje Zachea na všech stranách. Jste-li opravdu jeho přítel, tak proč mu toto všechno nesdělíte mezi čtyřma očima, a píšete to do novin? Doporučujete-li jemu, aby se místo do Bruselu přesunul na zapomenutou faru v pohraničí, pak já vám zase doporučuji, abyste za těmi vámi opovrhovanými „růžencovými“ babičkami nelezl. Mohly by vám, pane Narcisi Semíne, říci to, co by vám řekla moje babička, kdyby ještě žila: „Poslouchá kolenem a rozumí koze, od prdelky k noze.“

Jiřina Šiklová, Praha

Král je nahý

Ad LN 2. 3.: Ve službách „ducha doby“

Děkuji Michalu Semínovi za text o Tomáši Halíkovi. Prolomil tabu a napsal, že král je nahý.

Tomáš Jirsa, člen farního společenství v Hluboké nad Vltavou

Chvála nepoddajnosti

Ad LN 2. 3.: Ve službách „ducha doby“

Nad článkem pana Semína jsem si vzpomněl, že jsme se oba účastnili v letech 1987–1989 činnosti Demokratické iniciativy, pan Semín ve funkci předsedy studentské sekce DI. Svědectví o jeho aktivitě přináší sborník Čas Demokratické iniciativy, shrnující vzpomínky tehdejších účastníků. Jeho působení skončilo bojovným odchodem za situace, kdy pod vedením Emanuela Mandlera a Bohumila Doležala se DI rozhodla proměnit v Liberálně demokratickou stranu. Pan Semín se tomuto přechodu odmítl podvolit a se svými přáteli z DI odešel: ta věc nebyla podle něho demokraticky projednána a on se nebude jako bytostně svobodný člověk podřizovat stranickému diktátu.

S potěšením musím konstatovat, že pan Semín zůstal v jádru stejný jako za svých studentských let. On se nepokloní před duchem doby, nebude se podřizovat reálně existujícímu učitelskému úřadu církve zastoupenému II. vatikánským koncilem, papeži posledního půlstoletí nebo třeba i panu kardinálu Vlkovi. To jsou totiž živí lidé, kteří reagují určitým způsobem na proměnu doby: stejně jako kněží, kteří svůj vnější projev přizpůsobují pastoračním požadavkům ve farnosti. On uposlechne jen onu neměnnou Pravdu odmítající všechno, co bylo v církvi nepřijatelné vždycky. A tak spolu bude soupeřit více pravd stejně jako bylo v dobách papežského schizmatu více papežů, jenom nebylo současníkům padesát let jasné, který papež je pravý. Chválím pana Semína za nepoddajnost, s níž se nepodřídí autoritám, které by nakonec chtěly mít při vší rozmanitosti názorů římskokatolickou církev jednu.

Miloš Hübner, Trnávka

Porušovat pravidla je u nás jaksi normální

Ad LN 3. 3.: Bendl chce zrušit značku varující před radary

Označování úseku měření radarem je nesmysl, přímo navádí řidiče, aby nedodržovali povolenou rychlost v tom kterém úseku. Každý řidičmá jet takovou maximální rychlostí, kterou mu dovoluje vyhláška, bez ohledu na to, zda je měřen, či ne. Pokud tu rychlost překročí a byl náhodou změřen, pak má smůlu. Nepokládám utajené měření rychlosti za cosi zákeřného. Zrovna tak by mohly být značeny úseky, kde se měří množství alkoholu v krvi, a to, že se měří namátkově, není nikomu zvláštní.

Bohužel v našich krajích se jaksi stalo normální porušovat pravidla, je to i dědictví z dob totality, kdy se porušování pravidel pokládalo za určité vítězství nad režimem a projev jisté osobní svobody a že je to velmi neetické, nikoho nedráždí. Dodržování pravidel je i do značné míry výrazem demokracie, která může správně fungovat jen tehdy, pokud všichni přijmeme dodržování určitých etických pravidel v každodenním životě za své.

Milan Bednář, Plzeň

Zůstaňme při zemi

Ad LN 2. 3.: Technická knihovna opustí Klementinum; Na Letné zbyl jen metronom

Myslím, že charakter národa se v dobrém i ve zlém může projevit v architektuře. V Dejvicích vyrostla bez skandálů, přepjaté pozornosti a přepjatého rozpočtu krásná a funkční knihovna.

Nepřipojuji se k volání Zbyňka Petráčka a nechci, aby v Praze vznikly za každou cenu pyšné hrůzy typu pařížské La Défense nebo Centre Georges Pompidou, které kolem sebe vytvářejí atmosféru podobnou pražskému hlavnímu nádraží (chobotnice je z podobného těsta). Zůstaňme česky při zemi, se zdravým rozumem a bez patosu, ale s dobrým vkusem. Nezničme si romantickou Prahu, kvůli jejíž záchraně jsme se podvolili mnichovskému diktátu.

Vojtěch Harok, v.harok@centrum.cz

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!