Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Silnice není botanická zahrada

Ad LN 20. 2.: Stromy nejsou divočáci

Na rozdíl od pana Martina Weisse se domnívám, že správci silnic, kteří hodlají skácet devět tisíc a možná až patnáct tisíc stromů, si zaslouží pochvalu za to, že něco udělají pro bezpečnost řidičů. Domnívám se totiž, že kdyby vlastníci a správci pozemků včas vykáceli staré stromy, nedocházelo by k takovým nešťastným událostem jako nedávno ve Zlíně.

Domnívám se dále, že na tomto stavu, kdy jsou staré stromy udržovány při životě, nese zčásti vinu nedbalost vlastníků a správců pozemků, ale i nerozumné rozhodování ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí a organizací pro ochranu přírody. Ministr Bursík považuje zachování starých alejí za svou prioritu; jakou asi mají historickou hodnotu? Neexistuje nejmenší rozumný důvod k tomu, aby všude rostly staleté stromy.

Ořezávání větví je důležité a nutné, ale jakmile se začnou objevovat ztrouchnivělé a popraskané kmeny a když kořeny zvedají povrch vozovky, nejlepším řešením je alej vykácet i se zdravými stromy a vysázet alej novou. Je to jednoduché a elegantní řešení. Silnice není žádná botanická zahrada. Staré stromy budou ještě starší a budou s nimi vždy problémy, nemá smysl je udržovat při životě.

Mojmír Hájek, Vítochov

Co bude s Tibetem

Ad LN 11. 3.: Vlajky se Pekingu nelíbí

Kdyby Čína nebyla stále významnější velmocí, jen stěží by svět její nadvládu nad Tibetem kritizoval pouze při návštěvách dalajlamy nebo občasným vyvěšováním tibetských vlajek. Číňané zřejmě v blízké budoucnosti hodlají tuto nepříjemnou situaci s definitivní platností vyřešit tím, že do Tibetu přestěhují tolik Číňanů, až přesáhnou počet původního obyvatelstva a jako nesporná většina zcela demokraticky a svobodně rozhodnou, že území Tibetu je nedílnou součástí Číny. Jiří Emr, Ústí nad Labem

Silnice ničí zimní solení

Ad LN 4. 3.: Silnice se mění ve stezky

Je pravda, že výtluky na silnicích způsobuje mimo jiné zmrzlá voda zateklá do asfaltové vrstvy, ale je také pravda, že by takových výtluků bylo daleko méně, kdyby se tolik nerozmohlo zimní solení komunikací. Solí rozpuštěný sníh, který by jinak zůstal na povrchu vozovky a chránil jej aspoň částečně před nepříznivými povětrnostními vlivy, zateče i do mikrospár, tam při zesílení mrazu zmrzne a trhá asfalt. Kdyby se více používal inertní posyp, ušetřili bychom dvakrát. Jednou za chemický posyp a podruhé proto, že by bylo méně výtluků. A co je možná ještě důležitější, dvakrát bychom vydělali i větší bezpečností dopravy. Jednak je známo, že na inertem ošetřovaných vozovkách se jezdí pomaleji a opatrněji a je méně nehod s tragickými následky. A méně výtluků (a tudíž i rychleji opravených) znamená bezpečnější jízdu.

P. S. Jestliže víme, že životnost asfaltového koberce je tak pět let, pak bychom měli při rozhodování o stavbě nových silnic vážit kromě jiného také to, zda jsme vůbec schopni dlouhodobě ufinancovat údržbu a opravy těch nových a stále se rozšiřující silniční sítě jako celku. Začínám mít obavu, že jedině za cenu šizení všech ostatních společenských potřeb, neboť peníze chybí, kam jen se podíváme.

PhDr. Miroslav Hudec, Česká Lípa

Jen další obvyklá medovina...

Ad LN 12. 3.: Čapek byl nepřítelem č. 3

Jako jistě velepodstatný příspěvek ke 140. výročí narození a k letošnímu 80. výročí úmrtí Otokara Březiny je nám náhle („věčně znova“!) -opět Jaroslavem Medem - připomínána ta stará a obehraná odrhovačka, že „Deml antisemitismus zdědil od Otokara Březiny...“ Stále jen totéž... Jak smutně nepřekvapivé! Netřeba rozvádět dál...

Za „bernou minci“ tento člověk zřejmě přijal ona některá dosud publikovaná - tu vážnější, tu více než pitoreskní - „hodnověrná“ „svědectví“ „hodnověrných“ autorů.

Nic proti medu, ale mám ho rád vždy čerstvý, nezcukernatělý a vždy ovšem bez kadidla...

Petr Holman, Praha

Prosím o maličkost

Ad LN 7. 3.: Dopisy redakci

Děkuji mnohokrát panu Miroslavu Hradilovi z Brna za jeho přesnou definici problému v dopise uveřejněném pod titulkem Podepsal jsem petici. Ale nikoli proti Romům. Ano: „Pokud budou pan Holomek, ombudsman, ministr Kocáb a další utvrzovat Romy v tom, že mají jen práva a žádné povinnosti, nic se na současném stavu nezmění!“

S tímto názorem plně souhlasím a dovolila bych si jmenované pány poprosit ještě o maličkost:

Pana Holomka a pana ministra Kocába, aby byli tak hodní a z logického a humánního hlediska i z hlediska prospěšnosti jimi obhajované skupině upřímně zvážili, zda je lepší neustále a tvrdošíjně se věnovat zápachu, který se šíří z vepřína v Letech a zneuctívá nepřítomné mrtvé, nebo zápachu, který se šíří z domů proměněných ve smetiště a z nepořádku kolem přeplněných, protože nezaplacených kontejnerů a otravuje přítomné živé.

Pana veřejného ochránce práv prosím, aby nikdy nehájil práva jedné skupiny pošlapáváním práv skupiny druhé. Aby si před kritikou určitého způsobu vymáhání dluhů připomněl zákonem zaštítěné postupy proti „slušným“ (jak sám říká) dlužníkům a snažil se zdůvodnit, proč přes tyto tvrdé postupy stále ještě existují kauzy „daňových úniků“ u jisté skupiny dlužníků.

Dr. Marie Brožová, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy