Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Vláda inženýrů vnitra a doktorů zahraničí?

Ad LN 1. 4.: Dohodnuto. Vznikne vláda úředníků

Skřípot slov Jiřího Paroubka o tom, že má být postavena vláda odborníků a zároveň nestraníků, vyvolává ve mně pocity idiosynkrazie, stejně jako když brzdí na české dráze těžkotonážní vlak. Podle čeho se ten odborník pozná? Kdo jeho odbornost a způsobilost ověří? Jaká je předepsaná kvalifikace? Maturita z místního rozvoje? Doktor zahraničí? Inženýr vnitra? A jak složit zkoušku z nestranictví? Být provazochodcem? Být kuličkou v ruletě?

Odborníky si už strany dávno rozebraly na své volební kandidátky. Ti, co zbývají a byli by ochotni stát se na tři měsíce fackovacími panáky, lze možná nalézt mezi psychopaty, falešnými hráči, kaskadéry, gamblery a podobnými dobrodruhy, což jsou obvykle tak podivná živobytí, že k nim není třeba aprobace.

K čertu s takovou vládou! K čertu se šílenými brzdaři!

Ivan Vilím, Litoměřice

Být zdvořilým už nelze

Ad LN 28. 3.: Černý hrubě urazil Klause. Za pád vlády

Z politiků je teď nejvíce v pozornosti pan prezident. Těch názvů, kterými ho častují různí autoři.

Začal to David Černý a netroufám si jeho vyjádření, které každý zná, opakovat. A další: „egoman na Hradě“ - paní Tachovská-Vestman v názorech čtenářů LN 31. 3., „přežilý politický pletichář“ - Jan Hřebejk v MFD 31.3., „zákeřný“ politik - poslední Respekt cituje HN.

Dokonce i na výsost zdvořilý a diplomaticky opatrný ministr Schwarzenberg, a to už je co říci, si neodpustil poznámku v souvislosti s vládní krizí, že pan prezident je přesvědčen, že nejlépe by vládl této zemi jen on sám, takže usiluje o to, aby byla ustavena vláda, která bude sdílet jeho názor. To pak bude opravdu „Česká prezidentská republika Václava Klause“, jak trefně poznamenává pan Kubáček v MFD 28. 3.

Přečteno, podtrženo: prezident nemusí být člověk, se kterým musíte bezvýhradně souhlasit, ale budete si ho vážit, protože je to člověk hodný úcty pro své chování a vlastnosti. Nedá se nic dělat: těch negativních soudů o prezidentu Václavu Klausovi je příliš mnoho, než aby mohly být jen náhodné. I já se připojuji z nezbytnosti k těm, kterým činí potíže být zdvořilý vůči takovému člověku, byť je i prezidentem. Nezaslouží si více ohledu. On se na nás občany taky neohlíží.

Karel Holomek, Brno

Tak nám zase zavedli letní čas

Ad LN 30. 3.: Letní čas? Půl roku zkaženého života

Prof. Zdeněk Kolíbal mě ve svém článku bojujícím proti letnímu času nařkl, mimo jiného, z toho, že jsem se uchýlila ke skutečné „podpásovce“, když jsem na tiskové konferenci v říjnu 2008 prý podpořila posouvání hodin citátem z Babičky „V létě vstávala babička ve čtyři a v zimě v pět hodin“. Domnívám se, že „podpásovky“ se dopustil spíše prof. Kolíbal vytrháváním vět z kontextů a nereflektováním plné složitosti problému. Ve svých vyjádřeních k letnímu času, a bylo jich mnoho, jsem vždy říkala, že pokud se již letní čas zavádí, mělo by se tak stát nejméně o měsíc později, nejlépe až v květnu, aby lidé po jeho zavedení vstávali do denního světla. Přirozené ranní intenzivní osvětlení jim totiž umožní, aby se jejich vnitřní hodiny rychle předběhly a srovnaly se s novým časem společnosti. Svá vyjádření, doložená pečlivým rozborem, jsem opakovaně posílala na ministerstvo práce a sociálních věcí, naposledy před přijetím zákona o zavedení letního času na léta 2007-2013 naším parlamentem. V té době však již byl přijat tento zákon v EU. Obrátila jsem se i na své evropské kolegy z projektu EU „EUCLOCK“ o biologických hodinách, abychom zaslali našim vládám společné stanovisko o možné škodlivosti zavedení letního času již v časném jaru. Moje výzva se však bohužel nesetkala s odezvou.

Letní čas již svým názvem naznačuje, že by měl platit v létě, a rozhodně ne celých sedm měsíců v roce. Na to jsem vždy upozorňovala. I ta „Babička“, z níž jsem citovala, jistě nezačala vstávat ve čtyři již na konci března, ale až později. Nicméně otázka, zda letní čas ano, či ne, není tak jednoduchá. V angličtině se tento čas nazývá „daylight saving time“, tj. čas šetřící světlo. A na tomto čase se nám skutečně doba pro venkovní aktivity po návratu z práce v pozdním jaru či v létě prodlužuje: více hodin můžeme věnovat péči o zahrádku, jízdě na kole, procházce. Mnoho lidí rádo využívá takto získané jedné hodiny odpoledního času při přirozeném osvětlení.

Vážím si každé občanské angažovanosti pro dobro lidí. Po přečtení článku jsem si však nebyla jista, proti čemu pan profesor bojuje. Jen proti letnímu času? To bychom se ale mohli spolu dohodnout, proč, zda a co je možné v tomto ohledu udělat. Proti jedné „akademičce“? Proti SZ, jejíž členkou nejsem a která s mými vyjádřeními nemá nic společného? Jsem zvyklá, že v akademické obci, k níž oba patříme, se vedou seriózní diskuse o problému a hledá se jeho řešení. Agresivita vyjádření, kterou zvolil prof. Kolíbal, do akademické obce určitě nepatří. Helena Illnerová, Praha

Květná neděle

Ad LN 1. 4.: Hradčany uzavřeny. Pro Obamu

Návštěva amerického prezidenta je jistě čest pro Prahu, ale den, kdy má Obama promluvit na Hradě, je neděle, a to prosím Květná neděle - pašijová, po níž následují hlavní křesťanské svátky Velikonoce, a proto je toto nedělní dopoledne naprosto nevhodné ke konání jeho projevu. Divím se, že plánovači Obamovy cesty toto nevědí. Uzavření katedrály sv. Víta pro věřící nepamatuji nikdy, ani za komunistů. Možná je to tím, že katedrála patří a podle našich skvělých soudů bude patřit státu.

Martin Kubík, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...