Ad LN 1. 6.: Hrdinství Milady Horákové
Se zvláštními pocity pamětníka jsem zhlédl první část líčení z archivu o Miladě Horákové. Vládnoucí režim si liboval v osobitém, rafinovaném druhu zlomyslnosti. V počátcích svého vládnutí nás uvrhoval do žalářů spolu s Němci a kolaboranty. Ti nám dali pocítit své rozladění nad naším zacházením s nimi po válce. Později, po procesech s „renegáty“ KSČ (Slánský, Šling) jsme vítali do svých řad tyto naše někdejší žalářníky a kdo sledoval nechutné výpady obou prokurátorů proti obžalované Horákové, promine nám naše málo přívětivé zacházení s kreaturami typu Juraje Viesky.
Pro ně vyhnání z lůna rodné strany bylo trestem nikoliv největším. Jan Roman, Brno
Paroubek a Rath měli tentokrát štěstí
Ad LN 28. 5.: Mladí se mstili Paroubkovi
Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. A kdo štve lůzu proti slušným lidem, proti tomu se lůza dříve nebo později obrátí. A tentokrát měl pan předseda Paroubek i jeho stranický soudruh David Rath štěstí, že to byl měkký lynč s rozbitnými vajíčky, která jsou křehčí než hlava. Proti tomu, co chtěli dopřát paní soudkyni Monice Vackové za její rozsudek, to byla jen zkouška nanečisto. Takže nerozumím tomu humbuku, který se kolem toho děje.
Ondřej Bratinka, student
Jevtušenkovy deklarace? Konjunktura
Ad LN 19. 5.: Nekalme vodu
Neobtěžoval bych LN polemikou o ruském básníkovi Jevgeniji Jevtušenkovi, jenž, domnívám se, je básníkem dost průměrným. Ale Vladimír Bystrov, odpovídaje mi, vzpomíná - nevím proč - Jevtušenkovu poému (to není báseň!) Babij Jar (tragédie postřílených Židů v ukrajinském Kyjevě). Vzpomíná a ptá se, zda ona pro mě nic neznamená. Odpovídám: Ano, neznamená nic.
Jevtušenko byl vždycky konformistou do morku kostí, protože žádná jeho politická deklarace nikdy nebyla upřímná. Deklarace „Dnes jsem stár lety, jak židovský lid, jsem jeden z nich, jsem Žid“ (Babij Jar) taky není upřímná. Podle mého a podle některých historiků poéma Babij Jar napsána začátkem 60. let minulého století, stejně jako stejnojmenný román ruského spisovatele Anatolije Kuzněcova, byla napsána na zakázku KGB. Po válce psal sovětský tisk o tisících Kyjevanů (bez ohledu na národnost), které Němci zlikvidovali v Babím Jaru. A později pouze o židovských obětech. Proč? Začátkem 60. let se v SSSR oživilo nacionální hnutí a KGB zarazil klín mezi ukrajinské a židovské hnutí: Židé jsou oběti, a Ukrajinci nikoliv. Na takové kágébácké vlně vznikla i Jevtušenkova poéma.
Žádné Jevtušenkovy deklarace - proleninské, procastrovské, prochruščovské, produbčekovské - mne nezajímají: konjunktura! A prožidovské navíc proto, že v Babím Jaru leží ještě z předválečné doby tisíce Ukrajinců: ti, kteří zemřeli následkem hladomoru roku 1933, ti, které zabilo NKVD v letech 1937-1938. Ale také ti, které gestapo zastřelilo spolu s kyjevskými Židy. Mezi nimi byla i geniální ukrajinská básnířka Olena Teliha.
Bystrov píše, že Babij Jar, to je 30 tisíc židovských mrtvol. Je to číslo mytické. Dříve se mluvilo o 100 tisících, 85 tisících... Kolik to bylo doopravdy, nikdo neví. Kolik je tam ukrajinských mrtvol, taky nikdo neví. Ale Babyn Jar (tak to zní v ukrajinštině) není jenom židovská památka... A ne nadarmo tam stojí několik pomníků. Pomník židovským obětem - obrovská menora - není skromný, jak píše Bystrov. Ale pomník zabitým Ukrajincům jako Olena Teliha, je velice skromný. Jednoduchý dřevěný kříž.
Mykola Shatylov, Praha
Nezájem o volby se nám může nevyplatit
Ad LN 29. 5.: Kampaň ovládli extremisté
Při volbách do Evropského parlamentu očekáváme tradičně nízkou volební účast. V souvislosti s rostoucí aktivitou ultrapravicových protidemokratických seskupení, která se snaží ve volebním boji uspět, se může nezájem o volby nevyplatit. Při zisku jednoho procenta hlasů dostane taková strana příspěvek 30 Kč za hlas. Čím méně lidí volících demokratické strany k volbám přijde, tím větší možnost mají zakuklení neonacisté na volební příspěvek dosáhnout.
Neúčastí ve volbách tedy nahráváme extremistům. Protože oni k volbám přijdou.
Jiří Březina, jiri_brezina@centrum.cz
Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy