Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Byly, či nebyly rušeny ústavy Akademie věd?

Ad LN 1. 7.: V cizině se ruší ústavy běžně

Ve svém rozhovoru pro Lidové noviny řekl Miroslav Janeček, člen vládní Rady pro výzkum a vývoj, o Akademii věd České republiky: „Za celých 17 let se nestalo, že by nějaký ústav přibyl nebo zanikl, což je třeba v Německu běžné.“ Ráda bych ing. Janečka upozornila na některé skutečnosti, které mu zřejmě unikly. Před 16 lety Akademie zrušila 22 svých pracovišť a jedno nově zřídila. Během let 1994-2004 Akademie pětkrát sloučila vždy dvě svá pracoviště v pracoviště jedno při zohlednění výsledků pracovišť a optimalizace dalšího výzkumu a řízení. V roce 2005, při přechodu na veřejné výzkumné instituce, se ještě takto sloučilo 13 pracovišť v pracovišť pět. A v neposlední řadě od roku 1995 dodnes byly zřízeny čtyři nové ústavy, poslední v roce 2007.

Výzkum, budování jeho infrastruktury, výchova vědeckých pracovníků a vznik a činnost kvalitních týmů potřebují určitou stabilitu. Ústavy nemohou vznikat a zanikat jako houby po dešti. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš se ve svém programovém prohlášení přihlásil k excelenci ve výzkumu a k optimalizaci pracovišť Akademie. Před jakoukoliv restrukturalizací musí však proběhnout důkladné hodnocení výsledků pracovišť, jejich výhledů a závažnosti jejich témat, které Akademie plánuje. Jen tak může být zaručeno, že se utlumí jen slabší výzkum a neomezí slibné, perspektivní směry.

Helena Illnerová, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR

To si Jan Hus nezasloužil

Ad LN 7. 7.: Klaus: Také Husa kritizovali z Paříže

Chudák Jan Hus. To si nezasloužil. Pořád si ho někdo půjčuje a předělává, jak se mu to hodí. Husitům sloužil jako záminka pro nesmyslnou a krutou radikalizaci obyvatelstva. Několik set let slouží jako symbol ukřivděnosti a ublíženosti. Komunisté z něho udělali málem kovaného bolševika. A podle našeho pana prezidenta to byl první euroskeptik. V patnáctém století údajně bylo na našem území podstatně teplejší klima. A žádná klimatická katastrofa nepřišla. Možná že se ještě nějakého využití odkazu Jana Husa dočkáme. Kdo ví?

Jaroslav Demek, demecci@seznam.cz

Fikaná pojistka

Ad LN 19. 6.: Poslanci mění trestání přestupků

Denně čteme o tom, co jsou naši poslanci schopni vymyslet a schválit za zákony vyhovující jednotlivým firmám, snižující transparentnost či alespoň odpovědnost a kontrolu, případně se překvapivě hladce dohodnout na těch či oněch vysokých úřednících. Proč se vlastně stejně hladce nedomluví i na výrazném zvýšení platů (u domácích poslanců například na úroveň svých kolegů v europarlamentu)? Minimálně z části je to vlastně docela fikaná pojistka proti přílivu poctivých, schopných lidí, za kterými jsou již prokazatelné výsledky jejich práce. Ti totiž za současný základní plat poslance pracovat nebudou (neb schopnost, poctivost a výsledky se v soukromém sektoru stále cení), a oni si právě pro svou poctivost a reputaci nebudou zvyšovat uměle výdělky posíláním malých domů či spřízněným firmám, nebo sbíráním virtuálních funkcí typu 3. tajemník druhého podvýboru (nadsázka) tak, jako činí současní poslanci.

Petr Forman, pforman@email.cz

Točit turné filharmonie v Japonsku je špatné?

Ad LN 4. 7.: Malá domů a zástupné důvody

Máte pravdu - bylo na čase odejít z České televize. Nepříjemná byla už reakce na mou cestu na turné ČNSO s Andreou Bocellim po Austrálii. Nejprve v médiích, a pak i v ČT.

Skončilo tak mé čtyřleté (nikoliv tedy dlouholeté) působení ve funkci šéfa kultury. Měl jsem odejít už tehdy.

Snažil jsem se během 16 let v kulturní redakci odvést kus dobré práce. Stovky příspěvků z České republiky ukazovaly zajímavé, špičkové, vynikající osobnosti, akce, premiéry, kulturní události. Často i z oblastí, kterým se běžná média nevěnují. Vyjížděl jsem do zahraniční na turné českých hudebníků, navštěvoval významné festivaly a další akce. Používal k tomu jazykové vybavení i znalosti, které jsem si tak díky České televizi neustále rozšiřoval. Nevím ostatně, co je špatně na natáčení například turné České filharmonie v Japonsku. Za našimi sportovci, od fotbalu až po kuželky, vyjíždí ČT také pravidelně. I když ti často na rozdíl od České filharmonie prohrávají. Je právem autora diáře vybírat záporné reakce z internetových diskusí (které osobně moc nečtu, většinou do nich píší jen nemilosrdní anonymní kritici). Je jeho právem nerespektovat mou práci. Je jeho právem se radovat z mého odchodu z ČT.

Neměl by k tomu ale používat i argumenty, které jsou sporné z faktického a zřejmě i právního hlediska.

Otakar Svoboda, bývalý redaktor České televize Stanovisko autora Nejsem si přesně jist, jaké sporné argumenty má pan Svoboda konkrétně na mysli. Základní motivací sloupku však primárně nebyla snaha napadat jeho osobu, na jejíž působení si jistě každý je schopen udělat názor sám, ale pozastavit se nad dalším velmi „zamlženým“ rozhodnutím odpovědných činitelů České televize, které přímo vybízí ke spekulacím. Antonín Kocábek, redaktor LN

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!