Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Ti by tehdy Plachého hnali!

Ad LN 18. 12.: Landa je pozoruhodný fenomén

Šéf činohry brněnského Národního divadla má asi nějaký problém, když při obhajobě představení Zlatý drak a polemice s dokumentem Eriky Hníkové musí uplakaně zdůrazňovat, jak rozumí dokumentárnímu filmu, divadlu a hudbě, aby jeho slova vůbec někdo bral vážně. Nebudu soudit jeho pozici v prvních dvou oborech, těm nerozumím. Dovolím si jen jedinou poznámku k Plachého někdejšímu (krátkodobému) hudebnímu působení v rockové skupině Dunaj, kterým se snaží podložit tvrzení, že „hudební tvorba Daniela Landy je mimořádná v kontextu celé české rockové pop-music“: umím si v docela živých barvách představit, jak by pánové Kolšovský, Ostřanský, Václavek a Fajt tehdy, na začátku 90. let, svého spoluhráče Plachého s landovskými „valčíky na tři kila“ hnali...

Ondřej Bezr, hudební publicista

Kdo má být chráněn?

Ad LN 19. 12.: Další střelba. Policejní agresivita roste

Autor příspěvku o střelbě na dálnici Josef Kolina má, zdá se, jasno: policejní agresivita prý roste. K tomuto předčasnému závěru či odsouzení došel, aniž by konkrétní případ byl řádně vyšetřen a vyhodnocen.

Naší policii je častěji vyčítána nečinnost a nezájem. V uvedeném případě se vzorně aktivní a odvážní policisté pokusili zadržet pachatele trestného činu – krádeže vozu. Jeden policista vise půlkou těla z jedoucího vozu čelil vyhození na vozovku a bojoval o svůj život za použití zbraně. Naše společnost by si takových policistů měla vážit a hlavně si ujasnit, kdo má být chráněn – pachatel trestného činu, či jeho oběť?

Milan Březina, Praha

Problém přátel USA

Ad LN 19. 12.: Osadníci se bouří. Chtějí stavět

Izrael opakuje svoji mantru, že osídlovací aktivity nepředstavují klíčový problém mírového procesu. Tím jsou hrozby Íránu, terorismus Hamásu, neochota palestinských předáků zasednout k jednacímu stolu. Nicméně rozšiřování židovského osídlení ilustruje názorně nemožnost řešení v rámci daného systému. Je v jasném rozporu s mezinárodním právem, což vedle OSN konstatují i všechny americké administrativy. Zároveň se Izrael nemůže stáhnout zpět z racionálního důvodu, že by se na Západním břehu opakoval příběh převzetí moci Hamásem.

Dosavadní systém, vzniklý v Kissingerově éře, předpokládal, že klíčem k pokroku pro kohokoliv je přátelství a součinnost s USA. Umírněné prozápadní státy mohly počítat s tím, že USA zapůsobí na Izrael v umírněném duchu. Hnutí Fatah a státy jako Egypt či Jordánsko však od jisté doby zjišťují, že USA ztratily na politiku Izraele vliv. To, co by se jinde mohlo jevit jako normální, je na Blízkém východě potenciálně nebezpečné. Uhasne-li definitivně naděje na spravedlivý pax americana, poroste poptávka po jiných vizích. Miloš Hübner, Trnávka

OPRAVA

V sobotním vydání jsme v textu České osobnosti vybraly knihu roku na str. 1 uvedli čtenáře ve zmatení. U počtu hodnotitelů v anketě byly uvedeny dva údaje: 261 a 216. Správně je číslo 216 hodnotitelů. Za chybu se omlouváme.

Redakce LN

***

Dopisy jsou redakčně kráceny.

Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce