Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Odpovědnost starostky Liany Janáčkové

Ad LN 17. 3.: Plán Romů: jiný byt nebo Kanada

Nevím, zda žhářský útok na rodinu Podraných v ostravské osadě Bedřiška byl, či nebyl nějak ovlivněn tím, že tam byli přestěhováni z popudu starostky městského obvodu. Ovšem právě Liana Janáčková je léta vyhlášena svými protiromskými výroky a chováním. Dodnes neonacisté v internetových diskusích „kupují“ Romům letenky do Kanady. Inspirovali se nápadem, se kterým poprvé přišla právě zmíněná dáma. Jiná věc je, že nácci při své známé schopnosti bystře myslet nemohou Romům přijít na jméno, když ti se občas podle toho zařídí. A byla to zase Liana Janáčková, kdo se nestyděl říci, že je rasistka a že nesouhlasí s integrací Romů.

Příčin mezietnického napětí je jistě více, nepochybně k nim patří i vysoká nezaměstnanost v celém regionu a rostoucí chudoba, která nejednou „z lidí lotry činí“. Ale je stejně nepochybné, že paní starostka svým chováním přinejmenším vydatně přilévá oleje do ohně. Ona, která by už z titulu své funkce měla naopak dělat vše pro to, aby ve svěřeném obvodu byl klid a pořádek. Aby lidé mohli normálně žít a nemuseli se stále ohlížet, odkud zase přiletí zápalná lahev či kde dojde k nějaké jinému útoku, k provokaci, jejímž cílem je štvát proti sobě různé sociální skupiny a politicky z toho těžit.

Svého dílu zodpovědnosti za to, co se stalo (a co se ještě stát může!), se nezbaví. Ale asi ji to nijak zvlášť netíží, soudě alespoň z toho, že o napadenou rodinu ve svém obvodu neprojevila po žhářském útoku sebemenší zájem.

Miroslav Hudec, Česká Lípa

Den D - a co dále?

Ad LN 18. 3.: USA údajně chystají útok na Írán

Ve prospěch možného útoku na Írán by nepřímo mohly mluvit některé informace. Podle serveru Debka.com odstoupily USA loni na podzim od společného programu s Izraelem na destabilizaci Ahmadínežádova režimu, což znamená, že ztratily naději na vnitřní demokratizaci Íránu. Ministr Kouchner řekl minulý týden na mezinárodní konzultaci ve Finsku, že pokud se v OSN neprosadí sankce proti Íránu do konce června, bude Francie prosazovat zavedení samostatných sankcí na půdě EU.

Z toho nejen plyne, že padl únorový i dubnový termín pro zavedení sankcí, ale že shoda s Ruskem a zejména s Čínou není vůbec na obzoru. Dále to jsou okolnosti kolem podpisu závěrečné dohody o realizaci výstavby plynovodu Írán-Pákistán 16. 3. v Turecku. Původní termín podpisu byl odložen, protože Pákistán neměl peníze a USA odmítly finanční podporu. Potom však k podpisu došlo a já předpokládám, že potřebnou finanční záruku na tento projekt, kterému se USA ze všech sil snažily zabránit, poskytla Čína, která rovněž veřejně deklarovala zájem se na plynovod napojit.

Takže se rýsují dvě základní alternativy: buď postupná dezintegrace a konečný neúspěch Západu íránský režim izolovat, nebo nějaká forma vojenského zásahu. Jeho problém je ovšem ten, že vyvolaná regionální nestabilita by mohla zničit křehký pokrok v Iráku a Afghánistánu a urychlit přechod Turecka od západního spojenectví k otevřené spolupráci s Čínou a Íránem.

Miloš Hübner, Trnávka

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce