Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Banální omyl Reného Hladíka

Ad LN 12. 4.: Závažný omyl aktivistů z Hnutí Duha

Soudě podle článku Reného Hladíka, mohlo by se zdát, že ekologické organizace skoro zešílely. Bez obav.

ČEZ by měl do uhelné elektrárny Prunéřov namontovat nejčistější (a nejúčinnější) z technologií, které může koupit na trhu. Jenže to není aktuální nápad Hnutí Duha, nýbrž banální pravidlo, které už léta platí v českém zákoně a také v legislativě skoro každého evropského státu. Energetické společnosti, cementárny, chemičky nebo hutě a další podniky jej v nových projektech rutinně dodržují. Vztahuje se na velké továrny, nikoli na Hladíkovic rodinné auto, vysavač nebo biftek (či na vedení vysokého napětí), jak se autor obává. A nikdo – ani Martin Roman – o něm zatím nepochyboval. Spor se vede o návrh, aby stát výjimečně snížil laťku a dovolil elektrárenské společnosti použít v Prunéřově obstarožní technologii z osmdesátých let.

Vůbec nejde o drobnost. Prunéřov je nejšpinavější tuzemská elektrárna. Každý rok vypouští stejně exhalací jako všechna česká osobní auta dohromady. Rozdíl mezi nejlepší technologií, která je na trhu k dostání, a projektem ČEZ činí 105 nákladních vlaků zbytečně spáleného uhlí ročně. A navíc: politici si soustavně stěžují, že ČR má málo energetických surovin. Kvůli údajnému nedostatku paliva chtějí vystěhovat a zbourat další vesnice na Mostecku. Ale když přijde na první konkrétní rozhodnutí, dovolí všemocnému ČEZ, aby použil zastaralou mašinu, jež k výrobě stejného množství elektřiny potřebuje mnohem více uhlí než zařízení, která v Německu používají už deset let? Potom není divu, plánují-li stejní ministři a poslanci, že domovy dalších tisíců lidí promění v povrchové doly.

Vojtěch Kotecký, Hnutí Duha

Byl Beneš státníkem?

Ad LN 12. 4.: Spojenec

Souhlasím s pohledem Zbyňka Petráčka na přínos Kaczynského a Topolánka pro spojenectví našich národů.

Má poznámka se týká Edvarda Beneše jako dlouholetého ministra zahraničí Československa. Ten skutečně Poláky za spojence nezískal a byl podle všeho dokonce překážkou dobrých vztahů svou neústupností v hraničním sporu o vesnici Javorinu pod Belanskými Tatrami. Tomáš Garrigue Masaryk si kvůli tomu snad dokonce položil otázku, jestli může být doktor Beneš kromě úředníka a politika také státníkem, když se zdálo, že hlavní starostí Beneše je v tomto případě získávat politické body na domácí scéně.

Vojtěch Harok, harok.bigbloger.lidovky.cz

Doporučení

Ad LN 12. 4.: Strčte si ten váš patriarchát za klobouk!

Alexandra Wernerová vychází z mylného předpokladu, že ženám chutná nejlépe to, co navaří ženy, kdežto mužům, co navaří muži. Je tomu ale spíše naopak. Lidovky to vědí, stejně jako vědí politické strany, když sestavují své kandidátky, že mezi voliči tvoří většinu ženy. Ale čtenářka Wernerová si nemusí zoufat: „ženských“ časopisů psaných ženami pro ženy jsou plné trafiky. Ty zajisté uspokojí její čtenářský vkus.

Ivo Možný, Brno, mozny@fss.muni.cz

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy. Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce