Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Stojíme o divadýlko na Blízkém východě?

Ad LN 10. 7.: Solidarita 80 milionů

Pan Petráček vybral z Jerusalem Post a z televize CNN texty, na nichž se dají ilustrovat nectnosti blízkovýchodní žurnalistiky.

Především přímé rozhovory Palestinců s Izraelci trvaly nepřetržitě do vlády Ehuda Olmerta a přerušila je až v prosinci 2008 operace v Gaze. Zmínka o deseti letech odmítání rozhovorů je proto pěknou ukázkou novinářského zaokrouhlení směrem nahoru. Dále se zcela pomíjí finanční stránka věci: Izrael dostává z rozpočtu USA ročně cca tři miliardy dolarů na zajištění bezpečnosti bez jakýchkoli podmínek, takže může beztrestně rozšiřovat své osady na palestinském území. Abbásova samospráva dostává od Američanů na svůj provoz ročně 525 milionů dolarů s podmínkou, že splní požadavky blízkovýchodního kvarteta: zřekne se násilných forem prosazování svých požadavků a bude uznávat existenci Státu Izrael. Výsledkem je natolik slabé postavení Palestinců, kteří jsou neustále obviňováni z korupce a kolaborace s Izraelem, že musí volit silná slova a gesta, aby si alespoň poněkud zachránili tvář. USA mohou kdykoliv pohrozit Palestincům zastavením finanční pomoci a Izrael zastavením dodávek pitné vody jejich osadám. Potom by se mluvilo hned, ale byla by to pouze hra na rozhovory pro potěšení generálního sponzora. Stojíme tak moc o divadýlko, nebo nám ještě jde o nějaký praktický výsledek? Miloš Hübner, Trnávka

OPRAVA V Orientaci LN 10. července jsme omylem otiskli sloupek Vladimíra Beneše Co počítač jen stěží zvládne, který jsme publikovali už v Orientaci LN 26. června.

Čtenářům i autorovi se omlouváme.

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce