Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Ministr Pavel Drobil o svých plánech mlčí

Ad LN 17. 8.: To radši nepolíbeného Drobila

Kypící debata, zda Pavel Drobil rozumí ministerstvu životního prostředí, je sice důležitá, nicméně přehlíží hlavní problém. Nový ministr sedí ve svém křesle už více než měsíc, ale doposud neřekl prakticky nic o svých plánech.

Smog na Ostravsku letos v zimě až osmkrát překračoval hygienické normy. Vzduch v místech, kde žije 42 procent obyvatel České republiky, obsahuje více rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, než kolik lékaři považují za únosné. Špatně umístěná výstavba zbytečně pohlcuje kvanta půdy. Recyklujeme jen 20 procent komunálního odpadu; zbytek končí na skládkách nebo se pálí. Tuzemská ekonomika loni každý den utratila 246 milionů korun za dovoz ropy. Drobil však nepředstavil jediný konkrétní návrh, co hodlá podnikat. Převážně vede konfrontační rétoriku a vyměňuje lidi. Své plány omezuje na obecná prohlášení. Asi nejkonkrétnější bylo oznámení, že sněmovně navrhne blíže neupřesněné části nového zákona o ovzduší, který připravili jeho předchůdci.

Pavel Drobil se tváří (a Daniel Kaiser mu v úterních Lidovkách přitakává), jako by ve vedení ministerstva nahrazoval politiky strany, jež prohrála volby. Ale to není přesné. Vyměnil už všech šest lidí nejbližších ministrovi: tři náměstky, jednu náměstkyni, ředitele úřadu ministerstva a šéfa ministrovy kanceláře. Všichni to byli kariérní úředníci, kteří na ministerstvu pracují řadu let, pod různými ministry z různých politických stran. A všichni byli bezpartijní. Nahradili je čtyři lidé. Jediná mezi nimi – Rut Bízková – je expertka z oboru. Avšak všichni čtyři mají v kapse stranickou legitimaci. Všichni stejnou.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha

Ambasády EU

Ad LN 18. 8.: Rušit ambasády je hloupost

Petr Zídek přišel s tím, že rušení ambasád je prý hloupost. S jeho tvrzením, že česká velvyslanectví jsou PR agenturami, které jsou tak důležité pro šíření národní kultury a podporu obchodu, se dá souhlasit jen částečně. Svět se totiž změnil a my dnes žijeme ve světě globálních informačních sítí, kdy si dokážeme několika kliknutími myší sehnat zevrubné informace o všem a odkudkoliv. Nepotřebujeme mít všude drahé ambasády s často líným a arogantním personálem, který často nedokáže pomoci ani občanům, kteří se ocitají ve vážné situaci. Vzpomínám na případ humanitárních pracovníků v jedné západoafrické zemi, kteří se potřebovali z té země dostat ven, neboť tam právě vypukla občanská válka. Český zástupce jim bohorovně sdělil, že pro ně nemůže nic udělat a že si musí pomoci sami. Ujali se jich až velvyslanci německý a americký, kteří je v posledním konvoji Evropanů dostali ze země. Na rozdíl od Petra Zídka vidím obrovskou budoucnost ve společných velvyslanectvích EU. Ta jsou možností dosáhnout synergických efektů zemí EU, kdy ušetří všichni, aniž by musel být servis pro hostitelskou zem i EU omezen či zrušen, a koneckonců i logickým efektem evropského integračního vývoje.

Milan Březina, Praha

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...