Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Ať si závodníci jezdí – ale za svoje!

Ad LN 19. 8.: Ministr chce podpořit ztrátové...

Chápu podporu sportu pro děti a mládež: je lepší, když se věnují sportu místo sedění u počítače a bloumání po ulici. Již méně chápu podporu sportu u dospělých – vždyť každý se má starat o své zdraví a ke sportování stačí jen teplákovka a tenisky. Pro co nenacházím racionální vysvětlení, je státní podpora motoristického „sportu“. Jeho jediným „přínosem“ je řev motorů a špatný příklad – mládež a zastydlí puberťáci budou „závodit“ na silnicích, na polích a v lesích a ohrožovat tak ostatní.

Ať si tedy závodníci závodí, motorky řvou a diváci se dívají – ale za svoje! Když přidáme podporu státních maturit, Věci veřejné se výkony ministra Dobeše zařadily mezi dinosaury nejdinosaurovatější.

Vojtěch Harok, v.harok@centrum.cz

Ještě k rušení ambasád

Ad LN 18. 8.: Rušení ambasád je hloupost

Rád bych polemizoval s článkem Petra Zídka. Celý problém se nám nejlépe objasní na příkladu navrhovaného zrušení ambasády v Kuala Lumpuru. Celou Malajsii by bylo možno diplomaticky obhospodařovat ze Singapuru (tedy bylo by, kdyby naše zastoupení v Singapuru nezrušila už předchozí česká vláda). Náklady na udržování ambasády jsou zcela neodůvodnitelné při současném stavu vzájemného obchodu (pouhá miliarda dolarů ročně). Malajsie sama v Praze má jen malou ambasádu – nepracuje tu více než čtrnáct lidí.

Od roku 2006 přijíždí každým rokem do České republiky studovat zhruba sto padesát Malajsijců medicínu. Čili dnes jich tu studuje v prvním až čtvrtém ročníku několik stovek. Studují v anglickém programu, platí si třináct tisíc euro (ročně tři sta dvacet pět tisíc korun). Za šest let studia zaplatí každý necelé dva miliony korun jenom za samotné studium. Dva miliony krát několik set studentů… no co, pár set milionů české školství už stejně nespasí. Kromě toho tady ti Malajsijci možná budou studovat dál i bez toho, že by jim ambasáda v Kuala Lumpuru každý rok vydala studijní víza. Můžou si přece zaletět do Hanoje, kde má tamní český zastupitelský úřad s vydáváním víz rozsáhlou praxi.

Místo české ambasády může v Kuala Lumpuru fungovat evropský zastupitelský úřad. Kvůli tomu své ambasády ruší i ostatní evropské státy. Samozřejmě kromě Britů, Francouzů, Němců, Španělů, Italů, ale to jsou pochopitelně velmoci.

Evropské státy naší velikosti tady přítomny nejsou… možná kromě Švédů, Nizozemců, Irů a Rakušanů. A Dánů a Lucemburčanů. A Norů. Těch je sice proti Čechům polovic, ale marná sláva – je to západní Evropa. Z postkomunistické Evropy jsme v Kuala Lumpuru jediní… Tedy kromě Maďarů, Poláků, Rumunů, Ukrajinců… až po ambasády Albánie a Bosny.

Jinými slovy, za současné situace si to velvyslanectví v Malajsii prostě nemůžeme dovolit. Holt na tom nejsme tak dobře jako Afghánistán nebo třeba Fidži.

Karel Sieber, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!