Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Přijeďte, provedu vás měsíční krajinou

Ad LN 3. 9.: Bárta zaměstnal „ekoteroristu“

RNDr Miroslav Patrik z Dětí Země hájí řadu let podle demokratických zákonů CHKO České středohoří s podporou desítky ekologických a občanských iniciativ převážně ze severních Čech. Dostal k tomu před lety mandát v tzv. Litoměřické výzvě, kde jsem byla za Společnost přátel města Duchcova přítomna. Nezákonná dálnice D8 se stala vředem v naší polistopadové společnosti, o to bolestivějším, že zasahuje do unikátní a o to víc cenné krajiny jinak zdevastovaného regionu Ústecka. Hájí pro nás zbytek naděje, jen jiný přístup, šetrnější variantu dálnice D8, která nám tu byla naprosto nedemokratickým způsobem a s mafiánsky nečitelným lobbistickým přístupem odepřena.

Mám pro redaktory, kteří v LN s despektem píší o „ekoteroristech“ (mj. O. Neff, D. Kaiser, M. Zvěřina) nabídku: přijeďte do severních Čech a já, také „ekoterorista“, vás provedu tzv. měsíční krajinou mezi Duchcovem a Mostem, krajinou důlních jam a výsypek na samé hranici civilizace. Kde se staví v blízkosti sídel jedna z největších uhelných elektráren ve střední Evropě. Kde si s obcemi a městy hrají ČEZ s doly hru na kočku s myší a např. ignorance elektrárny Ledvice ohrožuje zdraví desítky tisíc obyvatel, protože již řadu let nedodržuje základní podmínky uložené pro provoz odkaliště... Přijeďte, zamlčovaných témat je tu bezpočet a dálnici D8 budete vidět v jiném kontextu.

Věra Bartošková, verabar@volny.cz

Holomek, nebo Brazilci?

Ad LN 2. 9.: Romský aktivista: Odejdu kvůli...

Cílem všech organizací na obranu lidských práv ve vyspělých zemích je podporovat integraci odlišných etnik do většinové společnosti. Na druhém konci světa, v Brazílii, je dnes snaha přímo opačná: nechat indiánské kmeny, dosud nedotčené civilizací, žít jejich tradičním životem. Co je pro tato etnika lepší? Má pravdu Karel Holomek, nebo brazilská vláda nečekaně vyhlašující nulový kontakt s amazonskými indiány (Dějinný převrat – nulový kontakt, LN 1. 9.)?

Miroslav Jandásek, Brno

Co máte proti zbraním?

Ad LN 1. 9.: Je vrahem samopal?

Je poznámka pana Petráčka vyvážená? Nemusí být. Ovšem opatření, která jsou navrhována, měla v jiných zemích po zavedení zpravidla nulový, nebo dokonce opačný efekt, než se předpokládalo (velice ilustrativní je např. vývoj zbraňových zákonů ve Velké Británii). Zákaz zbraní (či jejich typů) mění totiž jen legislativní, nikoli faktický stav.

Pozastavil jsem se nad autorovou větou „Domácí držení samopalů by teď obhajoval jen šílenec“. Proč? Sám bych to uvítal. Mění se snad něco ojedinělým incidentem? Zeptejte se občanů kupříkladu ve Švýcarsku, zda lidé ztrácí pocit bezpečí, když má v držení plně automatickou pušku každý dospělý muž, který absolvoval vojenskou službu (tedy téměř každý).

A ještě k terminologickým nepřesnostem. Použitá zbraň Sa.58 je samočiná zbraň na redukovaný puškový náboj, tedy hovorověji „útočná puška“, jeho poloautomatická verze CZ858 je obyčejná „puška“ s velkým zásobníkem. Samopalem se nazývá samočinná zbraň na pistolový, nikoli puškový náboj.

Zdeněk Gardelka, zdenek.gardelka@seznam.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj