Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Postižená společnost a eugenik Tomský

Ad LN 18. 11.: Postižená společnost

Je evidentní, že ani vysoký intelekt a vzdělání nikoho neochrání před hlasitým říhnutím ve společnosti. To se přihodilo Alexandru Tomskému, jenž ve svém čtvrtečním komentáři v Lidových novinách s názvem Postižená společnost napadá moderní dětskou medicínu způsobem, za který by se věru nemusel stydět kdejaký hlasatel fašizujících a fašistických stran. Dokonce je na místě vážné podezření, jestli od některého z nich Tomský neopisoval.

Oč jde? Tomský ve svém článku na obecné úrovni kritizuje moderní pediatrii, že napomáhá početí, porodu a přežití neduživých kojenců. Jako kritickou hranici volí porodní váhu dětí 2,5 kg. Tomský se děsí toho, že se bude muset společnost o některé z těchto dětí starat a vydávat na péči o ně miliony. Argumentuje, že už máme přece dost problémů s péčí o zmrzačené při automobilových nehodách. O tom nemusíme pochybovat. Zdravý (!) selský rozum chápe, že miliony, které vydáme na péči o neduživé děti, budou ve státním rozpočtu scházet, až se budou hledat miliardy na rozšiřování dálniční sítě...

Tomský dále nabízí zajímavé srovnání novorozenecké úmrtnosti ve Velké Británii a České republice (Československu). Česká republika (včetně historických politických předchůdců) dlouhodobě vykazuje velmi nízkou novorozeneckou úmrtnost, dokonce nižší než ve Spojeném království, v jiných ohledech vyspělejším. Tomský přichází s věru originálním vysvětlením: Zdravotní sestry za lamanšským kanálem prý častěji otevírají na neduživé děti okna. Eventuálně častěji kladou dětem na obličej polštářky nebo odpojují hadičky od přístrojů. Neduživé děti pak umřou rychleji, než bys řekl Tomský. Ten v tom vidí racionální korekci středního zdravotnického personálu, aby se bezradní lékaři iracionálně nevyčerpávali případy a ve státní kase pak zůstalo víc peněz. Více peněz na dálniční tunel, na výplaty sester nebo na důchod pro pana Tomského. Asi i proto jsou v Anglii důchody lepší než u nás...

Petr Špirko

Zastřelit může klidně i vozíčkáře

Poslední dvě věty z článku Alexandra Tomského Postižená společnost zní: „Jinak nás čeká zoufalý bezbariérový svět, kde bude stále menší počet zdravých lidí rukojmím postižených. Anebo ještě něco horšího...“

Já myslím, že to nejsou poslední věty, protože pan Tomský si na svém psacím stole ještě něco zapomněl. Zapomněl, že mu tam leží čestné prohlášení, ve kterém je napsáno: Čestně prohlašuji, že jestliže při dopravní nehodě ochrnu, zastřelím se; jestliže se v mé rodině narodí nedochůdče, vlastnoručně ho zaškrtím; a jestliže onemocním nemocí, která si vyžádá drahé léčení, odmítnu ho. Protože bych těžko žil s představou, že pan Tomský je mým rukojmím, může zastřelit i mne. Na termínu se jistě dohodneme.

Rudolf Brojír vozíčkář

Už Hitlerovi vědci měli jasno

Vaše názory v článku Postižená společnost se do velké míry shodují s postuláty eugeniky a rasové hygieny, které byly v Německu od konce 19. století vyhlašovány a později, ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století, i realizovány. Několik citátů z děl tehdejších odborníků:

1895: Dr. A. Ploetz: Vyjde-li najevo, že je novorozenec neduživé a nevydařené dítě, tak mu kolegium lékařů, které rozhoduje o listině a občanském právu společnosti, připraví šetrnou smrt, řekněme malou dávkou morfia... Budoucnost patří tomu národu, který se vyznačuje tou nejmenší sentimentalitou i ve vlastním národním společenství. (Zdatnost naší rasy a ochrana slabých) 1920: Dr. A. Hoche, Dr. K. Binding: Otázka, zdali jsou náklady pro tyto kategorie nevyrovnaných existencí oprávněné, nebyla v uplynulých dobách blahobytu naléhavá; teď je to jinak a my se jí musíme vážně zabývat.

1933: Dr. E. Rüdin: S přijetím zákona o sterilizaci udělala nacionálněsocialistická německá říšská vláda významný krok pro budoucnost našeho národa. Zákon je nutné chápat jako průlom do malomyslnosti překonaného světového názoru a sebevražedné lásky k bližnímu uplynulých staletí. (K zákonu o prevenci dědičně zatíženého potomstva)

Vážený pane Tomský, pokud jste považoval za nutné zveřejnit své obecné názory k problému lidí s postižením, určitě máte ujasněné, jak byste se zachoval u svých blízkých. Napište prosím, kde byste Vy osobně udělal dělící linii. Nechal byste usmrtit své dítě či vnuka, pokud by se narodili s porodní váhou 1990 gramů? Milan Šůra, Liberec

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz.

Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce