Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

I dobré slovo pomůže léčit

Ad LN 11. 2.: Český svět; Hippokrate, Hippokrate!

Ty dva články do sebe zapadají. Kdyby to bylo u nás jako ve Francii, neozývalo by se z ordinací: „Další!“, ale ve dveřích by se objevil sám pan doktor a řekl: „Dobrý den, pane Nováku! Jak se máte? Pojďte dál, podíváme se na vás!“

Pak bychom i my nekulichové rádi připlatili za léčbu a nemuseli číst to strašné „Děkujeme, odcházíme“ od nepochopitelně zmanipulovaných lékařů. Pak by nás jejich dobré slovo sice neuzdravilo, ale určitě i v léčbě trochu pomohlo.

Miroslav Jandásek, Brno

Tetřevy se nikdo nechystá zabíjet

Ad LN 10. 2.: Šumava prosí: nezabíjejte tetřevy

Rozumím tomu, že noviny se musí prodávat a článek „prodává“ titulek. Všechny deníky dne 10. 2. informovaly o tom, že právní moci nabylo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil „zfušované“ vyhlášení klidových území na území Národního parku Šumava. Klidová území byl další z výmyslů ochranářů ze Správy NPŠ, kteří si uzurpují moc nad Šumavou bez ohledu na názor šumavských obcí a Jihočeského a Plzeňského kraje, tedy bez ohledu na názor občanů. Ale dát tomu titulek Nezabíjejte tetřevy?

Tetřev je nadále chráněn jednak statutem Národního parku Šumava a zákonem 114/92 jako zvláště chráněný druh, ale také „Ptačí oblastí Šumava NATURA 2000“, a navíc turisté opravdu nemají zájem v zimě bloudit po lese mimo existující cesty. Proč ochranáři neprosí, aby turisté nezabíjeli tetřívka, rysa, vydru nebo puštíka, kteří jsou také zvláště chráněnými druhy a žijí v lokalitách mimo klidová území?

V reakci na alarmující prosbu „Nezabíjejte tetřevy“ chci čtenáře Lidových novin ujistit, že nikdo, ale opravdu nikdo se nechystá tetřevy na Šumavě zabíjet.

Tomáš Jirsa, senátor jižní části Šumavy

Tak jste si to přece odhlasovali

Ad LN 10. 2.: Zděšení nad první letošní výplatou

Pan poslanec Marek Benda moc nechápe, proč má z náhrad i za dopravu platit sociální a zdravotní pojištění. Nevím, jak tehdy hlasoval, ale určitě byl u toho, když bylo rozhodováno o zdaňování příjmů a o tom, že se z veškerých příjmů platí nejen sociální a zdravotní pojištění, ale také daň ze závislé činnosti.

Mezi příjmy, které jsou přidaňovány, patří například:

- motorové vozidlo poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci bezplatně pro soukromé i služební účely, a to 1 procentem ze vstupní ceny vozu;

- hodnota svozu zaměstnanců do práce (zaměstnání) na náklady zaměstnavatele.

Stejně je na tom i komunistický poslanec Pavel Hojda, který říká: „Protože pak to není například příspěvek na dopravu, ale normální příjem.“ Pane Hojdo, příspěvek na dopravu je prostě normální příjem. Tak jste to odhlasovali.

Petr Kaňka, petr.kanka@bimokair.cz

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!