Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

Další nepravda o Šumavě?

Ad Orientace LN 26. 2.: Pošumavské rapsodie

Vojtěch Kotecký se opakovaně snaží čtenáře přesvědčit, že zájmy veřejnosti na Šumavě hájí právě Hnutí Duha. Ke jmenování Stráského ředitelem parku klade řečnickou otázku: „Má vláda svěřit řízení národního parku člověku, jehož názory se rozcházejí s míněním většiny Čechů a Češek?“ Proboha, jmenování dr. Stráského přivítali představitelé šumavských obcí i krajů, na jejichž území Šumava leží. Pořád se pohybujeme na území s parlamentní demokracií, kde stát, kraje a obce reprezentují zvolené orgány, nikoli nevládní organizace. Kotecký říká, že „za ministra Dusíka byla připravena k podpisu Velká dohoda o budoucnosti národního parku a obce řekly, že jsou připraveny dohodu podepsat. Nedošlo k tomu pouze vinou brutálního zásahu krajských politiků“. Tvrdím, že to není pravda. Tzv. Velká dohoda připravená „zeleným“ ministerstvem byla pro obce naprosto nepřijatelná, a to byl také důvod, proč ji nepodepsaly.

Základní šumavská teze Hnutí Duha je, jak tvrdí Kotecký, že politici chtějí, aby konflikt pokračoval a oni jej mohli využívat. Říká „jak mu vyrazilo dech, když mu jeden špičkový krajský politik líčil svůj naprosto cynický plán, jak bude spor o Šumavu živit, aby si vyrobil nepřítele“. Vyzývám Vojtěcha Koteckého, aby přestal toho politika krýt a jeho jméno sdělil veřejnosti. Neučiní-li tak, budu si muset myslet, že Vojěch Kotecký opět nemluví o Šumavě pravdu.

Tomáš Jirsa, senátor jižní části Šumavy

Na stavbě Mariánského mostu se kraj nepodílel

Ad LN 28. 2.: Praotec investor

Je jistě právem Martina Zvěřiny nesouhlasit s potencionálním projektem revitalizace vrcholu hory Říp, která by tak měla poskytnout návštěvníkům kvalitní turistické zázemí. Jeho argumentace v této věci je však účelová, a navíc zcela nepravdivá. V textu uvádí: „Na údržbu nového několikamiliardového Mariánského mostu přes Labe, který kraj spolu s městem nechal postavit, se nedostávají peníze“

Stavba Mariánského mostu proběhla v letech 1994-97, kraje na území České republiky vznikly v roce 2000. Je zřejmé, že se na stavbě mostu (jehož cena se mimochodem díky úvěru vyšplhala na částku 700-800 milionů, nikoli miliardy) kraj nemohl žádným způsobem podílet.

Stejně tak lanovka na Větruši je projekt a investice města Ústí nad Labem, nikoli Ústeckého kraje. Ze strany redaktora se tedy jedná buď o neznalost, u novináře těžko omluvitelnou, nebo o záměrné uvádění nepravdivých informací se snahou poškodit jméno Ústeckého kraje.

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Stanovisko autora Omlouvám se čtenářům i Ústeckému kraji. Výstavba Mariánského mostu jde skutečně na vrub města Ústí nad Labem a jeho cena byla cca 800 milionů. Nicméně faktem zůstává, že se město snaží most za zhruba desetinu ceny vnutit státu. Musím se ale ohradit proti slovům paní Hanáčkové, která odmítla, že lanovku na Větruši financoval Ústecký kraj. Nic takového jsem nenapsal.

Martin Zvěřina, komentátor LN Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce