Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

DOPISY REDAKCI

Česko

O potížích s jadernou energetikou vím

Ad LN 21. 3.: Co vyprávěl taťka z jižních Čech

Dovolte mi pár slov jako odpověď na dopis pana Milana Březiny.

Samozřejmě vím o ukrajinských a běloruských taťcích, kteří po Černobylu pohřbili své děti. Některé případy rakoviny štítné žlázy opravdu způsobily následným rozvojem smrt několika dětí. Na druhou stranu má autor pravdu v tom, že nevím o stovkách čtverečních kilometrů kolem Pripjati, které jsou natrvalo neobyvatelné. Vím totiž o lidech, kteří tam žijí a kteří se nikdy neodstěhovali. Má pravdu v tom, že nevím, že konstruktér jaderných elektráren firmy Vattenfallu prohlásil těch „50 statečných z Fukušimy“ za „již mrtvé“. Patrně ví tento pán něco jiného než oficiální informace z několika kanálů.

Zabývám se touto problematikou, a proto vím o naprosté většině problémů, které s jadernou energetikou souvisí. A právě proto stále propaguji výrobu elektřiny z atomu, protože ani všechna neštěstí, která pan Březina pojmenoval, zdaleka nepokryjí například dva miliony mrtvých lidí (ročně na celém světě), kteří umírají kvůli exhalacím při výrobě elektřiny z fosilních paliv. Má však opět pravdu v dalším případě. Kvůli problémům ve Fukušimě se třese strachem půl Japonska. Ty cca dva miliony mrtvých kvůli exhalacím sledujeme jen jako statistiku. Smutné…

Jiří Tyc, info@jihocestitatkove.cz.

O prohře u ÚS jinak

Ad LN 28. 2.: Tajná data z ÚS

Byl jsem překvapen, že analýza pana redaktora Tomáše Němečka v zásadě odpovídá i mým zkušenostem. Chtěl bych jen připomenout, že „prohra“ u Ústavního soudu nemusí být „prohrou“ definitivní. Někdy totiž ÚS stížnost zamítne, ale v odůvodnění dá návod, jak postupovat jinak, aby cíle bylo dosaženo. (Nebo sice návod nedá, ale stěžovatel si později sám najde jinou cestu k dosažení práva.) Nebo jindy řízení zastaví, protože to stěžovatel navrhne z toho důvodu, že příslušný obecný soud své pochybení sám napravil ještě dříve, než ÚS rozhodl. Mám za to, že kdyby se započetly i tyto případy, bylo by „skóre“ úspěšnosti o něco příznivější.

Lubomír Müller, advokát, Praha

Senátor by neměl lhát

Ad LN 18. 3.: Zanechte manipulací

Pan inženýr Jirsa je v oboru evoluce lesa, o němž tak často poučuje renomované přírodovědce a profesory, stejný laik jako já, a přesto nebudu argumentovat tím, že vystudoval energetiku a další obory na ČVUT. Jeho argumentace „teatrologem“ je jen ubohým dokladem senátorovy důkazní nouze.

Daleko víc mi vadí, že nemluví pravdu. Není totiž pravda, že „v jádrových oblastech NP Bavorský les opustili proklamovanou ekologickou cestu ponechání přírody přírodě“ a „změnili se v lesní závody“, nýbrž je pravda, že na 75 procentech staré části parku už tři desítky let ponechávají horskou smrčinu bez jakéhokoli zásahu a po přechodnou dobu zasahují jen v nově připojených částech. Jirsova mystifikace o změně bavorského parku v lesní závod je i urážkou důsledného a trvale platného postoje sousedů („ponechat přírodu přírodě“), kteří nemění zbrkle koncepci ani ředitele podle těch či oněch výsledků voleb, řídí se radami přírodovědců, a nikoli diletantů typu pana Stráského nebo Jirsy.

Vladimír Just, Praha

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce