Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Doprava: hůř než v pondělí

Česko

  10:52
BRNO - Doprava v Brně kolabuje. Situace v ulicích je kvůli kombinaci veletrhu, několika dopravních výluk a špatného počasí tak kritická, že primátor města poprvé v historii vyzval obyvatele, aby raději nechali auta doma. Zůstává však pouze u výzvy - radnice nemá prostředky, jak omezit dopravu ve městě a nezkomplikovat přitom vše ještě více.

Přeplněno. Policisté i vedení města vyzvali řidiče, aby raději nechali svá auta doma foto: Lidové noviny

Kdo chce jezdit po Brně, volí nyní raději tramvaje, či dokonce vlak. „Vzpomněl jsem si, že dráhy avizovaly nové vlakové spojení z Kuřimi do Slatiny,“ svěřil se včera LN Pavel Mauer. Výsledek ho překvapil: v práci byl o deset minut dříve než kolega, který jel přibližně stejnou trasu autem. „Zamířil přes centrum,“ poznamenal.

Včera bylo v ulicích ještě více aut než v pondělí
Po pondělním kolapsu se stal dalším krizovým dnem i včerejšek. Na výstavišti, kde se od pondělí do pátku koná 50. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, totiž otevřeli i pro laickou veřejnost. „Jak jsme předpokládali, aut bylo ještě více než na počátku týdne. V okolí veletržního areálu parkovalo na osm tisíc vozů,“ potvrdil mluvčí městské policie Zdeněk Novák.
S odklonem dopravy strážníci museli začít okolo půl jedenácté dopoledne, kdy směrovali řidiče od západního bohunického přivaděče k náhradním záchytným plochám v brněnských Kohoutovicích, kde bylo možné parkovat po celé délce Libušiny třídy. Odpolední špička pak omezila průjezd městem zhruba od 16 do 18 hodin, kdy naopak veletržní hosté i vystavovatelé masivně opouštěli výstaviště. „Tvořily se kolony, ale nestály a auta se pohybovala, byť krokem,“ upřesnil Novák.

Přežít jízdu ulicemi bylo přesto i včera nesmírně složité. Stěžují si i řidiči z povolání - taxikáři či třeba pracovníci dopravního podniku. „Kdysi jsem četl, jak se v Budapešti vsadili, jestli jde na letiště dojet rychleji autem než autobusem. V Brně by to možná bylo rychlejší pěšky,“ poznamenal sarkasticky jeden z řidičů v centru.

Návštěvníci výstaviště oceňovali tramvaje, které po většinu trasy jedou mimo silnici, ale také například rozhodnutí společnosti Student Agency, jež zřídila zastávku přímo u veletržního areálu. „Mile mne to překvapilo,“ svěřil se u vstupu Karel Blatina.

Sebemenší nehoda působí v Brně obří problémy
Největší problémy působí v brněnských ulicích nehody. Ve chvíli, kdy se většina dopravy mezi severem a jihem soustředí v centru na Koliště a Úvoz, dokáže i sebemenší kolize zablokovat křižovatky.

„Naštěstí si také asi řidiči vzali k srdci naše varování a například Pisáreckým tunelem projížděli opatrně, takže nedošlo k žádné nehodě,“ doplnil mluvčí strážníků Novák. V úterý totiž v tubusu tunelu havarovala tři vozidla, což ještě více zkomplikovalo už tak přehuštěnou dopravu na silnicích.

Aby se co nejvíce zamezilo potížím, nabízí dopravní podnik po celý veletržní týden posilové spoje. „Ve středu ale nakonec nebyla situace tak kritická. Provoz nebyl tak silný, jak se avizovalo, a bylo to lepší než v pondělí,“ zhodnotila mluvčí podniku Hana Pohanová. Nejhůře z jejího pohledu vypadala zřejmě situace v Kohoutovicích. „Zpoždění našich vozidel v okolí výstaviště se v dopolední špičce pohybovalo okolo dvaceti minut, ale spíše nárazově,“ upřesnila.

Na některých univerzitách naštěstí nezačala výuka
Situaci v Brně usnadnilo to, že některé vysoké školy ještě nezahájily výuku, takže se do Brna nevrátili všichni posluchači. Ti podle průzkumů stále častěji do Brna přijíždějí svými auty a používají je i k dopravě po městě. Naplno se tak akademický rok s výlukami dopravy a akcí na výstavišti střetne až na začátku října, kdy bude pisárecký areál patřit veletrhu Invex.

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...