Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doprava teď houstne jinde

Česko

  11:33
Magistrála by se v budoucnu mohla zúžit už na Jižním Městě. Chce to navrhnout Praha 4. Doplácí totiž na nedávné „přiškrcení“ Legerovy ulice.

Uzavírka jízdního pruhu v Legerově ulici vyvolává spory mezi radnicemi druhé a čtvrté městské části. foto: ČTK

Zúžení magistrály v Legerově ulici nám jen přitížilo - tak by se dalo shrnout současné stanovisko vedení městské části Praha 4. Chce tak navrhnout, aby se magistrála nezklidnila jen v centru metropole v Legerově ulici, ale už na Jižním Městě, kde končí dálnice. Kromě zúžení by zde mohly být i semafory. To by podle představ čtvrté městské části mělo zastavit auta ještě před vjezdem do hlavního města.

„Když vymyslí řešení, zatleskám jim“
Radnice tak reaguje na zúžení Legerovy ulice, které nedávno prosadila Praha 2. „To omezení způsobilo jen to, že auta jezdí přes naši městskou část. Pokud Praha 2 vymyslí nějaké řešení, které jí pomůže a nám neublíží, tak jí tleskám. Tohle mi ale přijde sobecké,“ uvedl včera místostarosta Prahy 4 Martin Hudec.

Řidiči podle něj sjíždějí z magistrály ještě před Nuselským mostem, čímž se zvýšil počet automobilů například v ulicích Budějovická, Vyskočilova, Spořilovská nebo Michelská. Doprava v Legerově ulici se podle něj zklidnila na úkor obyvatel ulice 5. května. Vedení Prahy 4 chce proto požádat magistrát o nápravu. Řešením má být buď vrácení čtvrtého pruhu, nebo zklidnění odebráním pruhu po celé délce magistrály od Legerovy až na Jižní Město. „Nejsem dopravní inženýr. Chci jen, aby si experti sedli a nějaké řešení vymysleli, stejně jako vymysleli zúžení Legerovy ulice,“ řekl starosta.

Největším problém vidí v křižovatce Legerovy ulice s ulicí Rumunskou, která dopravní zácpy posouvá na čtvrtou městskou část. „Doprava by mohla být například regulována již u Jižního Města upozorňováním na aktuální rychlost nutnou k hladkému průjezdu,“ navrhl Horálek.

Pokud radnice čtvrté městské části tato omezení skutečně navrhne, bude je muset nejdříve „posvětit“ magistrát. Sama Praha 4 nezmůže nic, protože magistrála patří městu.

Praha 2: Zúžení „Legerovky“ nám vyhovuje
Se zúžením magistrály v Legerově ulici je naopak spokojeno vedení Prahy 2. Podle zástupců tohoto městského obvodu se doprava zklidnila a klesl hluk.

 Legerovu ulici Technická správa komunikací zúžila v polovině března na žádost Prahy 2. V úseku od Nuselského mostu ke křižovatce s ulicí Rumunskou mají nyní řidiči k dispozici pouze tři pruhy. Městská část si od tohoto kroku slibuje zlepšení životního prostředí v ulici a snížení hluku. Opatření by mělo trvat půl roku. Severojižní magistrálou denně projede téměř 100 tisíc aut. V jejím okolí jsou překračovány limity škodlivin v ovzduší i hlukové limity o více než 20 procent.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...