Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopravci se na železnici nepřesunou

Česko

Jestli mám vozit zákazníka, který nechce přispět na zvýšení mýta, mám dvě možnosti. Buď pro něj budu jezdit dál se ztrátou, a to neudělám, protože nechci zkrachovat, nebo pro něj jezdit nebudu.

Zvýšení mýta není nic jiného než sbírka na vyhořelé Národní divadlo. Všichni musí něco dát, říká prezident sdružení dopravců Česmad Bohemia Vladimír Starosta. Myslí tím, že finanční zatížení z mýtného nemohou nést jen dopravní firmy, které převážejí zboží, ale všichni v řetězci, až ke koncovému spotřebiteli.

* LN Jak jste spokojen se smlouvou, kterou jste v pondělí podepsal s ministrem Bártou?

Ta smlouva je výsledkem dlouholetého snažení Česmadu vyjednat určité podmínky a obsahuje v písemné podobě dohody, které se nám podařilo uzavřít již v minulosti, ale bohužel se nikdy v praxi nenaplnily. Mezi nimi je například plánované zavedení množstevních slev pro časté uživatele v roce 2012. Z tohoto pohledu jsem spokojen. Samozřejmě jsou tam pak věci, hlavně co se týče legislativy, které nejsou dořešeny a které nás dlouhodobě trápí, jako splatnost faktur a školení řidičů.

* LN Myslíte, že zvyšování mýta mělo být rozloženo do delšího času?

Mě spíš zajímá absolutní výše. Lidé ve státní správě samozřejmě chtějí co nejvíc naplnit rozpočty. My jako podnikatelé musíme chybějící peníze hledat nejdřív u sebe a pak až ve vnějším světě. Mám však pocit, že řada našich politiků hledá peníze nejdřív ve vnějším světě. Zvláště v době, kdy teprve odeznívá krize, nebude pro firmy jednoduché nést stále těžší a těžší batoh na zádech. Při jednáních jsem upozorňoval ministra, že to momentálně není moudré, protože zpětnému nastartování ekonomiky hodí další klacek pod nohy.

* LN Ale souhlasíte s názorem, že k určitému zvýšení mýta muselo dojít? Je pravda, že je u nás nižší než v okolních zemích.

My se spíš srovnáváme s Německem, kde je sazba pro nejekologičtější vozidla 3,80 koruny za kilometr, u nás je to 4,20. Nesouhlasím ani s tím, že se mýtné sazby musely zvednout. To, že v jiných zemích je pro některé kategorie a pro některé úseky dražší, je podle mého názoru jen účelový argument, který má opodstatnit zdražení. Od politiků slýcháme, ať zaplatí krizi ten, kdo ji způsobil. Uvědomme si, jak se tady hospodařilo. Ani my však nechceme být ti, kdo plní prázdné státní pokladny.

* LN To nechce být nikdo, není ale možné hledat viníka.

Já nehledám viníka, ale nejdřív je potřeba začít dobře hospodařit a zacházet s prostředky, co zbyly. Odhodlání vlády je natolik čitelné, že mám dvě možnosti. Buď proti tomu budu bojovat, tak jako to dělají odbory, a na konci bude velký třesk, nebo se budu snažit v rámci nesouhlasného zvýšení sazeb vyjednat co nejlepší podmínky. Proto i ta dohoda má dvě stránky.

* LN Jak vítáte úlevy pro kategorii Euro 5? Může to dopravce přimět, aby obměnili vozový park a pořídili si ekologičtější vozy?

Určitě, ekonomický motiv bude silný. Při pořízení těchto vozidel sazby zůstanou na stávající úrovni po čtyři následující roky, což byl náš požadavek. Myslím, že řada dopravních firem bude kritizovat, že vozidel v této kategorii mají málo, nebo nemají žádná. Na druhou stranu z této dohody vzniká jistá podnikatelská příležitost a ten, kdo i přes určité podnikatelské riziko bude investovat do pořízení nových vozů, tu má určitou odměnu v příznivější sazbě. Ono to má samozřejmě i rozměr zahraniční, my s kategorií Euro 5 jezdíme levněji i v dalších státech. Takže zavedení této kategorie bylo nezbytné, i když se to teď třeba některým dopravcům nelíbí.

* LN Při podpisu smlouvy jste prohlásil, že dopravci budou muset kvůli vyššímu mýtu zdražovat své služby, zvláště ti, kteří by jinak zkrachovali. Lze v tuto chvíli odhadnout, o kolik konkrétně zdraží?

Největší dopad bude právě na tuzemský trh, na lidi, co tu žijí. Veškeré zboží, které se po Česku převáží, ať už jsou to potraviny, nápoje, zkrátka všechno, co spotřebováváme, tím bude zatíženo nejvíce.

* LN Dovedete odhadnout, o kolik procent by mohla přeprava zboží zdražit?

To zatím spočítáno nemáme, musel bych spekulovat. Ale na tuzemském trhu se to rozhodně projeví. My například rozvážíme pro jednu velkou firmu nápoje. Těch přeprav jsou desítky kamionů týdně. Za rok je to obrovské množství.

* LN Promítne se to v konečné fázi do cen spotřebního zboží?

Musí.

* LN Takže nám zvýšení mýta zjednodušeně zdraží rohlíky?

Nevím, jestli zrovna rohlíky. Těžko spíš najdeme něco, co my lidi spotřebováváme denně a čeho se to nedotkne.

* LN A nemohou dopravci místo zdražování přepravy sáhnout do svých rezerv?

Oni za sebou nemají dvě tři léta, kdy by si spořili. Za poslední období si museli sáhnout na dno svých ekonomických sil a jsou vyčerpaní. Žádné rezervy nemají.

* LN Někteří dopravci však tvrdí, že zákazníci nebudou chtít na zvýšení cen přistoupit. V opačném případě jim odejdou ke konkurenci.

To je přirozený proces. Když se vaše náklady stanou dlouhodobě vyššími než výnosy, tak zkrachujete. Jestli mám vozit zákazníka, který nechce přispět na zvýšení mýta, mám dvě možnosti. Buď pro něj budu jezdit dál se ztrátou, a to neudělám, protože nechci zkrachovat, nebo pro něj jezdit nebudu. Nebo se pro něj najde někdo jiný, kdo bude chtít jezdit se ztrátou. Ale myslím, že takových po období půstu výrazně ubylo. Dnes už si strategii dumpingových cen nikdo nemůže dovolit.

* LN Jaké je riziko, že někteří dopravci zkrachují?

Proč ty otázky vždycky dostávám já? Proč je nedostává vláda? Ale samozřejmě to riziko tu je. Střední a větší firmy vyjednávací pozici mají.

* LN Velké firmy paradoxně vždycky naříkají nejvíc.

Já nemám rád dělení na velké a malé firmy. Spíš na firmy, které umějí počítat, kalkulují. Jestli mají pět kamionů nebo dvě stě, je druhotné. I ten s pěti kamiony však bude muset zdražit. Když ne, dopadne špatně.

* LN Takže pan ministr zkrátka nemůže firmám zabránit, aby se chovaly tržně.

Pan ministr by se musel vrátit před rok osmdesát devět. My žijeme v tržním prostředí, které by mělo být přirozenou soutěží subjektů na trhu. Myslím, že ministr nebude nikdy ani schopen vyhodnotit, k jakému pohybu cen na trhu došlo a z jakého motivu. Naši zákazníci někdy mýto využijí a řeknou: nám se zdražila doprava, tak my taky zdražíme. Záleží, jaká je momentální situace nabídky a poptávky na evropském trhu, nejen na českém. Snaha i toho neosvícenějšího politika kdekoli na světě jakoukoli dohodou nebo postojem ovlivnit ceny je naprostá utopie.

* LN Ministr nicméně ulevil autobusovým dopravcům. Prý tím chce podpořit využívání hromadné dopravy.

Myslím, že v oblasti autobusové dopravy je ta dohoda nejvelkorysejší. K nějakému kosmetickému zlevnění asi dojde. Ale lidi, kteří nejsou zvyklí jezdit autobusem, to nejspíš nepřiměje hromadnou dopravu využívat.

* LN Bude mít diferenciace mýtných sazeb schopnost regulovat dopravu?

Nemá a nebude. My jsme závislí na tom, co zákazník potřebuje. Když mu neuděláme službu, on ztratí svého zákazníka. Není to ani tak o penězích, ale o čase. Naprostá většina zboží neputuje do skladů, ale rovnou na místo. A zákazník nám určuje, kdy máme zboží naložit. Do toho vstupuje pracovní doba řízení a odpočinku, která je důsledně kontrolována. Když například zkrátíme řidiči polední přestávku, jsme za to sankcionováni. Představa, že tedy řidič při všech těchto časových plánech zastaví a bude tři hodiny někde čekat, až bude mýto levnější, je nepochopení toho, jak doprava funguje.

* LN Jak si lze v praxi představit přesunutí kamionové dopravy na železnici? Přiměje vás k tomu zvýšení mýta?

To není otázka peněz. Železnice nám dopravcům prostě není schopná poskytnout takovou službu a v takovém čase, abychom uspokojili potřeby našich zákazníků. A vezměte si, jaká je dnes ochota nás lidí si na zboží počkat? Všechno chceme hned. Není možné dopravu přesunout na železnici i z důvodu technologie. Do hypermarketů dneska nevedou koleje. Takže proklamace, že zvýšením mýta se přesune doprava na železnici, je chiméra.

* LN Pro větší objemy zboží na velkou vzdálenost je nicméně železniční přeprava vhodná.

Pro určité komodity má železnice svoje nezastupitelné místo. Myslím, že modernější způsob je kombinovaná doprava. To znamená, že se část přepravy odehrává na železnici a část na silnici. Ale je to stále otázka času a ne každé zboží se na to hodí. Hlavně je to o zákazníkovi. Až si budou lidi ochotni na zboží počkat, pak šance je. Až změníme návyky a chování lidí, pak budeme moct pohnout s počtem kamionů na silnici.

* LN Výsledky vývoje zaměstnanosti v dopravě a skladování letos naznačují, že se dopravní firmy zotavují a že nejsou nuceny propouštět zaměstnance. Myslíte, že se to teď změní?

Dobrá otázka. Samozřejmě že stav to nezlepší. Zase jsme si do batůžku přidali další cihlu. Propouštěli jsme, protože jsme měli problém s náklady. Tohle náklady navýší.

* LN Evropský parlament nedávno schválil třicetidenní lhůtu pro splatnost faktur. Kdy se to promítne do české legislativy?

Součástí dohody to je. Když jsme o to usilovali, naráželi jsme na odpor pravicových stran, že to je něco, co nepatří do tržního prostředí. Ale tím, že to Evropský parlament schválil, máme větší šanci.

* LN O kolik se dopravcům prodloužila za poslední dva roky splatnost faktur?

U nás je teď průměrná splatnost oproti období před dvěma lety o sto procent vyšší. To je hodně.

***

Železnice nám dopravcům prostě není schopná poskytnout takovou službu a v takovém čase, abychom uspokojili potřeby našich zákazníků.

V ČELE DOPRAVCŮ Vladimír Starosta Po studiu VŠE v Praze založil v roce 1990 společně se svým otcem a společníky společnost O. K. Trans. Ta se zaměřuje hlavně na mezinárodní a vnitrostátní dopravu. Starosta ve firmě figuruje jako jednatel. Působí zároveň jako prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia, které je největším sdružením dopravců v nákladní a osobní silniční dopravě. V současné době sdružuje víc než dva tisíce podnikatelských subjektů s téměř 20 tisíci vozidly. Česmad je členem Mezinárodní unie silniční dopravy se sídlem v Ženevě.

Autor: