Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

„Dopravka“ chce logo. Stvoří ho policisté

Česko

Dopravní policie chce vlastní logo. Má k tomu dva důvody. Jednak se chce vyrovnat ostatním policejním útvarům, které už znak mají. Logem si navíc připomene své devadesáté narozeniny.

Nový symbol mají vytvořit sami členové instituce.

PRAHA Dopravní policisté mají nový úkol. Během své služby se mají zamyslet nad tím, co jejich práci vystihuje a symbolizuje.

Dopravní policie totiž prahne po svém vlastním logu. A navrhnout ho mají právě členové „dopravky“.

Zadání je poměrně volné. Představy šéfa dopravní policie Leoše Tržila téměř nijak neomezují hranice představivosti. „Mělo by to být něco, co bude mít návaznost na policii, a něco, co bude mít návaznost na dopravní službu,“ popsal svou vizi Tržil.

Dopravní policie chce vlastní logo ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé hodlá dohnat ostatní útvary policie, které už znak mají. Logem si navíc připomene své devadesáté narozeniny. Své logo mají v současnosti všechna krajská policejní ředitelství i Policejní prezidium. Z celorepublikových útvarů pak například Národní protidrogová centrála (jejím symbolem je meč, který roztíná list konopí), Ochranná služba policie či Kriminalistický ústav.

Policisté chtějí logo zatím používat při vnitřní komunikaci, například na hlavičkových papírech či na dveřích jednotlivých kanceláří. „Určitě nehodláme přelepovat služební vozy. Policie už své logo má. Žádné jiné ho nahrazovat nebude,“ zdůraznil Tržil.

Policisté zatím nevědí, kolik za vítězný návrh zaplatí. „Je to zatím v rámci úvah. Nad tím jsme ještě nepřemýšleli. Autor vítězného návrhu ale pravděpodobně nějaký honorář dostane,“ řekl Tržil.

Měnit by se ale mělo i logo celé policie, tedy známá černobílá růžice se čtyřmi zelenými lipovými listy uprostřed. Problém je právě v zelené barvě těchto lístků, která neodpovídá celoevropské úmluvě.

Ta nařizuje policiím v jednotlivých členských státech unie, aby používaly jednu rozlišovací barvu - modrou. Důvod je nasnadě. „Evropská unie hodlá sjednotit barvy policejních vozů po celé Evropě, aby lidé policejní vůz poznali stejně dobře v Anglii i v Bulharsku,“ vysvětlil důvody sjednocování barev Jan Melša z policejního prezidia.

Podle zmíněné doktríny by tedy měla česká policie zelené lístky přebarvit na modro. Problém je ale v tom, že současné logo policie, vytvořené už v roce 1991, chrání autorský zákon. „Autor našeho loga je ale po smrti. Autorská práva na růžici přešly na jeho dědice, ale její podoba zůstává. Nelze ji měnit,“ popsal komplikace při plánované změně loga Melša.

Policie má tak nyní na vybranou. Buď zapomene na evropskou úmluvu, lístky nechá zelená a logo zachová, nebo svůj symbol kompletně změní. „Policisté se jasně kloní k prvnímu řešení. Logo nijak měnit nebudou. Jsou s ním totiž spokojeni.

„Několik zelených lístků vůbec nevadí. Na modrou barvu jinak postupně přecházíme. Máme modré uniformy. Do modra je laděný i náš grafický manuál,“ říká Melša.

Nejvíce je ale změna policejních barev patrná na služebních vozech. Bílé vozy ze zeleným pruhem pomalu vytlačuje kombinace modré a žluté. Do roku 2011 by mělo jezdit v těchto barvách už 3500 nových policejních vozů. Změna designu služebních vozů přijde policii na necelou jednu a čtvrt miliardy korun.

„Bílé vozy ze zeleným pruhem postupně dojezdí. Bylo by neekonomické auta přebarvovat,“ řekl Melša.

Nové zbarvení policejních vozů si většina dopravních odborníků chválí. Jejich přednosti jsou zřejmé hlavně ve tmě. Obě barvy jsou totiž značně reflexní, v noci jsou tak auta velmi dobře vidět.

Nátěr má však přesto jednu vadu na kráse. LN už na ni před časem upozornily. Když se totiž v noci posvítí z boku na policejní auto, zaniká to nejdůležitější - nápis policie. Podle dopravních odborníků tak policie zatajuje svou hlavní značku.

***

„Mělo by to být něco, co bude mít návaznost na policii, a něco, co bude mít návaznost na dopravní službu. Určitě ale nehodláme přelepovat služební vozy.“

Logo dopravní policie podle čtenářů LN Lidové noviny se rozhodly dopravní policii s hledáním vhodného symbolu pomoci a zeptaly se čtenářů. Výsledkem je několik propracovaných návrhů a desítky slovních popisů hledaného symbolu. Dva nejpovedenější návrhy otiskujeme. Horní logo vytvořil Martin Šubrt, symbol dole pak Jan Domlátil. Daleko rozvernější byly ale popisy nového znaku instituce v internetové diskusi na serveru Lidovky.cz. Například pisatelka Lenka by ve znaku nejraději viděla ministra vnitra Ivana Langra obtočeného okolo obušku. Diskutující s iniciály JP pak ptakopyska s bílou čepicí. Nejdále jde diskutující s přezdívkou Libero. Navrhuje volskou hlavu s feferonkou.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...