Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dosavadní reformy

Česko

Nynější plánovaná reforma celorepublikových elitních policejních útvarů není žádnou novinkou. V posledních sedmi letech byla takových pokusů celá řada, ne všechny však byly úspěšné.

2000 – Při tehdejším Úřadu vyšetřování vznikly nové specializované odbory.

Jednotlivě měly na starosti spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), Službou policie pro odhalování korupce (SPOK) a Inspekcí ministra vnitra.

2001 – Od ÚOOZ se jako samostatný útvar odtrhla Národní protidrogová centrála (NPC).

2002 – Úřady vyšetřování zanikly, sloučením s kriminální policií na jejich místě vyrostla centrální Služba kriminální policie a vyšetřování (SKPV), nadřízená jak elitním celorepublikovým útvarům, tak kriminálkám v krajích a okresech.

2003 – Útvar finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS) byl sloučen s Útvarem pro odhalování korupce a závažné hospodářské kriminality, následníkem SPOK. Vznikl tak Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

2004 – Od ÚOKFK se odtrhl Útvar odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, takzvaná finanční policie (FIPO).

2006 – reorganizace SKPV, desítky policistů byly z centra přiřazeny k ÚOOZ, ÚOKFK, NPC. Později většinou buď odešli do civilu, nebo se vrátili zpět na centrálu SKPV.

2007 – k 1. 1. skončilo FIPO, jeho členové byli rozděleni do krajů, na ostatní elitní útvary a na centrálu SKPV.

Do budoucna se mluví o vzniku Národního kriminálního úřadu, který by pod sebe sloučil všechny republikové útvary. Reforma by měla být představena do konce letošního podzimu.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat