Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Došlo k reformě policie kvůli Beretě? Detektiv vynášel informace z arbitráže

Robert Šlachta v době, kdy přebíral vedení ÚOOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Šlachta v době, kdy přebíral vedení ÚOOZ. | foto: MAFRA

PRAHA Středeční zadržení státní zástupkyně Dagmar Máchové znovu probudil zájem o kauzu Bereta. Podle serveru Seznam Zprávy se v případu týkajícím se rozsáhlého obchodování s citlivými policejními informacemi objevily nové skutečnosti, které napovídají, že Bereta mohla hrát klíčovou ve spuštění reformy policie.

Bývalý detektiv Igor Gáborík a někdejší důstojník již neexistující protikorupční policie Radek Holub byli detektivy z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatčeni letos v květnu. Podle serveru Seznam Zprávy byli zadrženi společně s citlivými materiály, které se týkaly vyšetřování arbitráže mezi Českými drahami a společností Škoda Transportation. Tuto kauzu mimo jiné vyšetřoval odbor Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), který vedl právě Holub.

Ve sporu mezi železniční společností a firmou Škoda Transportation se řešilo, zdali šlo o obchod pohybující se v legislativním souladu. České dráhy nakonec zaplatily za pozdní dodávku lokomotiv více než miliardu korun, což ministr financí Andrej Babiš a ministr dopravy Dan Ťok označil směrem ke Škodě za skandální. Plzeňskou strojírenskou společnost totiž zastupuje advokátní kancelář Radka Pokorného, mimo jiné místopředsedy Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře, který se arbitráží zabýval.

Jestli Holub poskytoval informace za úplatu, doposud jisté není. Detektivové případ stále vyšetřují. Podle informací Seznamu ovšem této skutečnosti napovídá fakt, že výplata, kterou detektiv od policie pobíral, zůstávala na jeho účtě netknutá. Naopak na něj ještě prostřednictvím bankomatů ukládal větší hotovostní obnosy.

Někteří detektivové z protimafiánského útvaru tuto kauzu s krycím názvem Bereta spojují se zahájením reorganizace policie, během níž byl v srpnu sloučen ÚOOZ A ÚOKFK. Podle nich bylo cílem reformy pouze zastavit vyšetřování případů, na nichž v té době zrovna pracovali. Policejní prezidium ji totiž ohlásilo krátce po zadržení obou policistů. Bereta je jedinou kauzou, která se po reorganizaci policie na žádost žalobců vyšetřuje mimo nově vzniklou centrálu.

Bradáčová nekomentuje

Lidé, kteří na případu Bereta pracují nebo se na jeho řešení v minulosti podíleli, se k němu podrobněji vyjadřovat odmítají. „Procesní úkony ani skutkové okolnosti v této fázi vyšetřování nekomentujeme,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčové, jejíž úřad se vyšetřováním kauzy zabývá. Komentovat situaci nechtěl ani bývalý ředitel protikorupční policie Jaroslav Vild. „O tom, jestli o úniku víme, nebo nevíme, nebudeme určitě informovat,“ řekl.

Souvislostmi v případě by se tak mohla zabývat alespoň vyšetřovací sněmovní komise, která zkoumá účelovost policejní reorganizace.„Zatím se po tom nepátralo, ale myslím, že bude,“ řekl jeden z jejích členů, poslanec Martin Lank (Úsvit).

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....