Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

„Dostanou zákonodárci rozum?“

Česko

Chceme celou vysílací síť, abychom mohli dostat k lidem novou technologickou kvalitu, tvrdí Petr Dvořák, generální ředitel televize Nova.

* LN Otevřeli jste novou budovu zpravodajství, z níž můžete vysílat ve vysokém rozlišení. To je náročné na přenosovou kapacitu. Jak chcete kvalitnější signál dostat k divákům, když to analogové sítě neumožňují a v digitálních také zatím není tolik místa?

Hodně jsme studovali situaci na jiných trzích. V Čechách se tvrdí, že hlavním tahounem digitalizace a tím, po čem lidi nejvíce touží a nemohou se dočkat, jsou další kanály. Myslím, že to není pravda. Kanálů je tu spousta, hodně jich mluví česky nebo je dabovaných. Základním tahounem digitalizace je technologická změna. To znamená nová kvalita. Některé studie dokonce uvádějí, že přechod ze standardního rozlišení na vysoké vnímají někteří podobně jako kdysi přechod z černobílé na barevnou televizi. Když se potkají dva trendy, tedy že na trhu jsou přijímače za dostupnou cenu a zároveň se objeví zajímavý obsah, spustí to novou vlnu. To v případě vysokého rozlišení očekávám během dvou tří let. Všichni nám vyčítají, že jsme brzdy, které brání digitalizaci televizního vysílání v Česku, že nechceme nikoho pustit do éteru, a ta story se vine posledními dvěma lety. Ale abychom teď investovali šest set milionů korun do digitálního zpravodajského centra, potažmo do něčeho, co chceme zabrzdit nebo čemu chceme zabránit, to bychom museli být úplní blázni.

* LN Než proti investicím Novy do technologií směřují výtky k její snaze nepustit na trh konkurenty.

A to je ten absurdní názor! My jsme komerční subjekt, který hájí svoje zájmy. Je to zcela legální a legitimní přístup. Obrazně řečeno zašlapat konkurenci do země chce každý podnikatel a každý komerční subjekt na trhu, a je jedno, jestli vyrábíte rohlíky, děláte auta, nebo vysíláte televizi. Vina je jednoznačně na straně rady pro vysílání a procesu, který udělali tak nešťastně.

* LN Vraťme se: jak dostanete technicky náročnější signál k lidem?

Digitální zákon, jak je dnes v parlamentu, nám neumožní vysílat náš hlavní program ve vysokém rozlišení, protože v příslušné digitální síti pro nás nebude dostatečný datový tok. Ale je složité mluvit se zákonodárci v době, kdy o tom absolutně nemají představu. To znamená, že naším cílem teď bude nový obsah technologicky připravit, abychom byli schopní jej šířit, a možná vyzkoušet na území Prahy pilot. O tom jednáme s telekomunikačním úřadem. Když lidé uvidí, že vysoké rozlišení je kvalitativní rozdíl, a vznikne poptávka na trhu, může se stát, že zákonodárci dostanou rozum, vrátí se zpátky a upraví zákony tak, abychom prostor v celé vysílací síti dostali. Proto jsem už dřív chtěl, aby Nova měla právo na celý multiplex. Ne že bychom chtěli vysílat deset programů, abychom zničili konkurenci, ale abychom měli možnost, budeme-li z hlediska technologií připravení - a to bude zakrátko -, je dostat i k divákům.

* LN Váš plán přináší problém s kompresí signálu. Většina lidí nakoupila set-top-boxy se standardem MPEG-2, vy ovšem chcete využívat úspornější MPEG-4.

Mluvím ale o takzvaných „early takers“. Ti nemají problém si koupit HD ready obrazovku a takoví už nemůžou mít problém vyměnit set-top-box, který stál patnáct set, za nový za tři a půl tisíce. Lidé, kteří mají rádi nové technologie, prorážejí cestu. Když technologie zlevní, půjdou za nimi i ostatní, „the followers“. Až to nastane, bude set-top-box s vyšší kompresí stát tolik, co dnes ten nejjednodušší.

* LN Za šíření analogu platíte státu 2,96 milionu ročně. Za digitální vysílání chcete radiokomunikacím dávat kolik?

Za šíření digitálního signálu jednoho pořadu v rámci jedné vysílací sítě bychom neměli platit víc než za celý analog. Není to ale o konkrétních číslech, ale o obecných principech. Ze zahraničních studií vychází, že za šíření digitálu se platí 60 až 70 procent toho, co za analog. To je výchozí bod vyjednávání. S radiokomunikacemi jsme ale zatím nenašli správný balanc.

* LN Operátoři musí investovat do výstavby nových digitálních sítí.

Investujete proto, abyste si zajistil budoucí příjmy, to je standardní ekonomická poučka. Dnes mají tedy operátoři postavit pozemní sítě co možná nejrychleji, aby lidé neutíkali na satelit, a v takové kvalitě, aby se provozovatelům vysílání, jako jsme my, vyplatilo uzavřít s nimi dlouhodobé smlouvy.

* LN Což ztěžuje nejistá legislativa.

Ano, je to i věc legislativy. Tvrdila, že největší problém digitalizace je na straně současných komerčních televizí, a zcela pominula, že jsou tady ještě nějací operátoři sítí, jimž je třeba se také trochu věnovat.

* LN Nova s Primou si do nového zákona prosadily prodloužení licencí o dalších osm let...

Myslím, že to je minimální kompenzace, kterou nám stát mohl dát.

* LN Proč je pro vás tak důležité mít licenci až do roku 2025? Od roku 2012 má být trh volný a licenci bude mít každý jistou.

Nynější program Novy i program, který dnes vysílá Prima, má z definice zákona určité prioritní postavení. To znamená, že bychom měli mít pojištěnou pozici v multiplexu, protože naše licence je platná. Prodlouží-li se, naše jistota je delší, to dává jistotu majiteli. Zároveň by hodnotu firmy ve střednědobém horizontu mělo zvýšit.

* LN Nově i Primě zákon zajistil i stejné pokrytí digitálním signálem jako dnes analogovým. Startující celoplošné televize ale chtějí zbytek nad povinných 70 procent řešit satelitem. Pokrýt málo zalidněné oblasti pozemními sítěmi bude totiž neúměrně drahé.

Je to jen otázka vyjednávání. V tomto je zákon postaven správně, protože by nás neměl poškodit. Analogovým vysíláním dnes dosahujeme na 98 procent obyvatel. by neměli být násilně poškozeni tím, že jim někdo odebere právo dívat se na Novu. Když operátor sítě nabídne takové podmínky, aby se nám vyplatilo dokrýt zbytek z jiné platformy, nemám problém dohodu udělat. Ale chci mít garanci v zákoně... co já, důležité je, že diváci by měli mít garanci, že vždy budou mít přístup k tomu programu, ke kterému měli přístup i v minulosti.

* LN Využijete kompenzační licenci, kterou vám slibuje zákon, pro filmový kanál Nova Cinema?

Kompenzační licenci dostaneme pouze v případě, že odsouhlasíme technický plán přechodu na digitální signál. Rovnou říkám, že pokud bude špatně napsaný a pokud bude negativně ovlivňovat hlavní program Novy, může se stát, že vůbec nevyužijeme práva, abychom o kompenzační licenci požádali. Hodně bude záležet na tom, jak zodpovědně teď telekomunikační úřad přistoupí k definici technického plánu přechodu a jak hodně se jím bude zabývat vláda. Pro ni je to zásadní dokument, kterým může digitalizaci buď roztlačit a rozjet, anebo poslat k ledu.

***

Zašlapat konkurenci do země chce každý podnikatel, ať vyrábí rohlíky, či vysílá televizi

lidovky.cz Celý rozhovor naleznete na Ti www.lidovky.cz/domov

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!