Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dostat se na školu už není moc těžké

Česko

Rodiče, kteří chtějí hlásit své děti na střední školu, mají zřejmě pocit, že na přípravu je ještě dost času. Není to ale tak docela pravda.

V rodinách, jejichž děti navštěvují poslední rok základní školy, už nepanuje taková nervozita jako dřív. Školy hromadně ustupují od přijímacích zkoušek a i mnohá gymnázia nabízejí přijetí bez testování, jen na základě prospěchu.

Možná i proto využilo možnosti zkusit si přijímací zkoušky na střední školu nanečisto letos v listopadu méně žáků, než se předpokládalo. Přijímačky nanečisto připravuje již deset let společnost Scio.

240 škol má testy ze Scia „Počet středních škol, které si u nás přijímací testy přímo objednaly pro účely přijímacích zkoušek, se snížil z loňských 300 na 240,“ konstatoval mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

S prvním termínem přišla firma letos dřív než jindy. „Rodiče žáků se ale začínají otázkou dalšího vzdělávání svých dětí a přijímacím řízením na střední školy většinou zabývat až na jaře,“ míní Kartous. Více termínů společnost nabízí proto, aby žáci měli větší výběr a mohli si třeba i dřív zkusit, kde mají slabiny. Přijímačky nanečisto lze opakovat vícekrát. Vzhledem k tomu, že skutečné přijímací testy některým středním školám připravuje také Scio, je to jistě výhoda.

Původně měli dělat maturity Někoho možná napadne, jestli má Scio konkurenci. Má. Překvapivě to však není ani tak další privátní testovací společnost Kalibro, která hodnotí trochu něco jiného a jinak než Scio, ale stát. Přesněji Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT.

Pokud se někomu zdá, že zkratka tak docela nesedí, máme vysvětlení. CERMAT byl původně zřízen jako Centrum pro reformu maturitní zkoušky, testování žáků devátých tříd si přibralo později. A protože je financováno státem (byť s pomocí evropských strukturálních fondů), testy poskytuje bezplatně. Testy Scio se platí, i když cena je mírná a určitě nikoho nezruinuje. Účast je dobrovolná, ale...

Problém s tím, že privátním testovacím společnostem konkuruje od roku 2004 společnost státní, spočívá však hlavně v tom, že státní CERMAT se v minulých letech pokusil získat pro své testy kraje. Ty mohou jako zřizovatelé středních škol doporučit ředitelům gymnázií, obchodních akademií a dalším, aby k výsledkům testů CERMAT při přijímacím řízení přihlíželi, což trochu zavání střetem zájmům: stát se domluví s kraji, že budou akceptovat jeho testy, a privátní společnosti, jež přišly s nápadem první a hodně do něj už investovaly, se ocitnou na vedlejší koleji.

Účast škol je, pravda, dobrovolná. Letos však Centrum odeslalo už v říjnu základním školám a víceletým gymnáziím ve třinácti krajích (kromě Prahy) doporučeným dopisem pozvánku k účasti v projektu Hodnocení výsledků vzdělávání žáků 9. tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií 2008.

Testovat se bude úroveň dovedností v českém jazyce, v matematice a také obecné dovednosti.

Podobnou škálu nabízí i Scio, navíc testuje ještě cizí jazyky. CERMAT zase testuje úroveň dovedností v polském jazyce ve školách s polským vyučovacím jazykem.

Testování proběhne podle jednotného testovacího schématu v úterý 29. ledna 2008.

Pokud jde o hodnocení, liší se hlavně rychlostí. Scio rozesílá výsledky většinou v řádu týdnů, CERMAT spíše měsíců (i když do přijímacích zkoušek na střední školy to stíhá).

Každá ze škol dostane od státního CERMATu údaje o tom, jak žáci řešili jednotlivé testy, včetně výsledků konkrétní školy jako celku. Zúčastnění žáci dostanou prostřednictvím školy také individuální osvědčení. To informuje žáka o jeho výkonech při řešení testů.

Kolik umím já a kolik ostatní Obsahuje však i srovnání se žáky dané školy, s jeho vrstevníky v rámci kraje a celé České republiky. Srovnání se školami stejného typu poskytují i privátní testovací společnosti. Žák se tedy například může dozvědět, že v rámci školy patří k nadprůměrným, v rámci kraje k průměrným a v rámci republiky třeba k mírně podprůměrným.

To pro něj může být samozřejmě zajímavé už proto, že to hodně napoví o jeho šancích v přijímacím řízení na tu kterou školu.

Na kraji či na řediteli střední školy je, jestli jej bude individuální osvědčení zajímat, jestli k němu přihlédne, nebo zda dá přednost výsledkům z konkurenčních testů.

Může ovšem přihlížet k výsledkům státních i privátních testování a porovnávat, což by bylo jistě zajímavé. Samozřejmě může také zavrhnout obojí, ale faktem je, že pokud to neudělá, ušetří si dost práce s přijímacím řízením a bude mít v ruce těžko zpochybnitelné argumenty pro přijetí, nebo nepřijetí.

Díky testu se žák může dozvědět, že v rámci školy je nadprůměrný, v rámci kraje průměrný a v rámci republiky mírně podprůměrný

Jak se liší testy Scio a CERMAT

* Peníze Testy Scio rodiče platí přímo, testy CERMAT prostřednictvím daní.

* Obsah V obou případech se testují matematické dovednosti, dovednosti v českém jazyce a studijní předpoklady všeobecně. Scio nabízí i testování v cizích jazycích, CERMAT testuje i polské školy a také žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

* Vyhodnocení V obou případech se hodnotí individuální výkon a porovnává se s dalšími vrstevníky. CERMAT poskytuje i srovnání v rámci kraje a celé ČR, což může být vhodným vodítkem pro žáky, kteří se např. chtějí hlásit na školu v jiném kraji.

* Rychlost Scio rozesílá výsledky o něco rychleji než CERMAT.

* Kvalita Žádná srovnávací studie mezi testy společnosti CERMAT, Scio, případně i Kalibro zatím neexistuje.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...