Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dostáváme i sprosté dopisy

Česko

Pojmenovávání ulic – Seznam použitelných názvů čítá dvě stovky možností

BRNO Jako jedna z mála v Brně zná jména téměř všech jeho ulic i jejich polohu. A také ví, jaké názvy ulic se v metropoli objeví. Eva Kubánková je totiž předsedkyní pracovní skupiny pro názvosloví města Brna, která navrhuje pojmenování nových ulic, tříd, náměstí či mostů a tunelů. Nejvíce jí vadí, když lidé názvy komolí.

* LN Je složité vybrat název ulice, aby k ní „ladil“?

Najít nejvhodnější pojmenování si žádá opravdu čas i trpělivost. Než se návrh dostane až ke schválení radním a zastupitelům, uplyne často několik měsíců. Vždycky napřed jednáme s příslušnou městskou částí, prohlédneme si přímo v terénu místo, pro které se název vybírá, ověřujeme, zda v okolí už pojmenované ulice existují anebo se jedná o výstavbu zcela novou, jako jsou třeba Kamechy. Podle toho všeho stanovíme okruh názvů, z nichž by měl vzejít ten nejvhodnější.

* LN Čím se řídíte?

Má-li ulice nést název například po významné osobě, mělo by místo odpovídat jejímu významu. Mnohdy vybíráme ze zeměpisných názvů, jako jsou názvy státu, řeky, pohoří či z historických událostí. Anebo se inspirujeme místními či zvyklostními názvy, popřípadě názvy starých místních tratí a cest, třeba Jezerůvky v Řečkovicích. Některé brněnské katastry mohou dokonce sloužit jako lexikony. Například Lesná, kde jsou v názvech ulic zastoupeni architekti, v Kohoutovicích zase jména ulic připomínají hudební skladatele, v Černých Polích najdete názvy zejména po malířích a literátech. A květinami voní Divišova čtvrt se svou Kosatcovou, Liliovou, Čekankovou či Zvonkovou.

* LN Kolik návrhů obsahuje nyní seznam, z něhož vybíráte?

Databanka nepoužitých názvů vznikla proto, že ne všechny návrhy je možné okamžitě přiřadit. Týká se to především pojmenování po konkrétních osobnostech. Umístění takového názvu musí být důstojné, proto na „své“ ulice čekají například profesor Karel Engliš či tanečník a choreograf Ivo Váňa Psota a mnozí další. V současnosti čítá banka na dvě stě názvů. Nejedná se ale jen o osobnosti, jsou v ní i názvy zeměpisné, obecné, které by mohly vyjadřovat polohu ulice, názvy z oblasti flory a další.

* LN Kdo by si podle vás v Brně zasloužil svoji ulici, ale stále ji nemá?

Podle mne všichni, kteří se svými vědomostmi, talentem a hrdinskými činy zasloužili o to, že se o Brně mluví jako o kulturním, hospodářském a ekonomickém centru s téměř tisíciletou historií. A konkrétně například obránce Brna před Švédy Ludvík Raduit de Souches, královna Eliška Rejčka, klavírista Rudolf Firkušný, nezapomenutelná Divá Bára – herečka Mahenovy činohry Vlasta Fialová, ale i třeba muzikant Gustav Brom.

* LN Stává se, že lidé s novým názvem nesouhlasí? Dávají vám to najevo?

Určitě, často dostaneme i vyloženě sprosté dopisy.

* LN Pravidla ale počítají s možností přejmenování, pokud svoji nelibost lidé dají najevo peticí. Děje se to?

Zákon sice připouští přejmenování, ale pouze ve výjimečných případech. A kdyby o to lidé požádali, znamenalo by to pro ně navíc spoustu dalších problémů: výměnu dokladů, opravu adresy u všech příslušných institucí, jako jsou plynárny a podobně, ale i třeba výměnu domovních tabulek, což není levná záležitost a v takovém případě by si to hradili sami.

* LN Názvy ulic a náměstí se měnily především po listopadu 1989. Kolik se jich tehdy přejmenovalo?

K zřejmě nejrozsáhlejší úpravě názvosloví a orientace v Brně od roku 1946 došlo skutečně v letech 1990 až 1993. V tomto období bylo téměř dvě stě brněnských ulic přejmenováno, orientačně upraveno, některé názvy byly zrušeny a přibližně 120 tisíc Brňanů mělo potíže se svojí novou adresou. Možná si to lidé zapamatovali, a proto teď ani nežádají o změny. Osobně si myslím, že k přejmenovávání už ani není žádný vážný důvod.

* LN Je nějaký název, který se vám nelíbí?

Tak se to říci nedá. Ale co mi vadí, když sami lidé názvy komolí, zkracují nebo chybně užívají. Opakovaně upozorňujeme na to, že z orientačních důvodů schválilo zastupitelstvo už v roce 2002 pro budovaný tunel v Králově Poli název Královopolský tunel. Nikoliv tedy jak se často píše a říká Dobrovského tunely. Má to svůj smysl, Brno už dva tunely má a oba jsou pojmenovány také podle svého umístění, tedy Husovický a Pisárecký.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: