Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Dotace Jiřetínu? Plýtvání, říká ministr

Česko

V Horním Jiřetíně si chtěli z evropských peněz postavit novou kanalizaci. Nejspíš mají smůlu. V ráji těžařů by mohlo prý jít o zbytečnou investici.

HORNÍ JIŘETÍN / PRAHA Je to jen pár týdnů, co se naplno rozběhla ostrá debata o možném prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech a už to vypadá, že se s Horním Jiřetínem do budoucna nepočítá. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský se totiž snaží, aby město nedostalo slíbené peníze na novou kanalizaci a čističku odpadních vod. Proč? Město možná čeká demolice. Tošovský to včera řekl Radiožurnálu. „Mně by připadalo jako plýtvání penězi obyvatel tohoto státu, abychom z jedné strany investovali do takovýchto projektů – a já proti nim vůbec nic nemám, a z druhé strany potom za pár let přišli s tím, že tedy všechno tady odsud půjde pryč. To je trošičku nekoncepční,“ tvrdí Tošovský s tím, že by se mělo s přidělením dotace počkat, jak dopadnou politická jednání o prolomení těžebních limitů.

Horní Jiřetín už ale splnil podmínky pro výstavbu kanalizace před dvěma lety a na více než 200 milionů z evropských fondů čeká. „Je to lobbista těžařů,“ říká na adresu Tošovského starosta města Branko Glavica. „Prošli jsme výběrovým řízením a máme na dotaci nárok,“ tvrdí. A argumenty Tošovského odmítá i ministerstvo životního prostředí, na které šéf resortu průmyslu a obchodu poslal už několik žádostí o zastavení peněz. „Není možné dopředu předpokládat zmaření této investice z důvodu možných budoucích změn limitů těžby,“ reagovalo na ně ministerstvo. Tošovský přesto žádá, aby Státní fond životního prostředí, který dotace z evropských fondů přiděluje, prověřil, jestli má Horní Jiřetín patřičná povolení. Zejména od báňského úřadu, který schvaluje výstavbu v chráněném ložiskovém území. „Samozřejmě že ho máme. Bez toho bychom ani nemohli žádat o dotaci,“ brání se Glavica.

Konečné rozhodnutí o tom, zda Horní Jiřetín peníze dostane, je už plně v kompetenci ministerstva financí. A to si podle mluvčího Ondřeje Jakoba ještě vyžádalo od ministerstva životního prostředí další podklady. „Jde nám i o návratnost investice. Není to ale kvůli panu Tošovskému,“ říká Jakob.

Lidé z Horního Jiřetína, kteří už teď žijí ve strachu, kdy do jejich města vtrhnou těžaři, si tak na novou kanalizaci musí počkat. Podle starosty ale nepřestávají doufat, že město kvůli uhlí nepadne, a tak tam investují. „Jsou na pochybách, ale přesto si opravují domy,“ říká. S problémy se prý přitom obyvatelé města setkávají na každém kroku. „Těžaři se vyjadřují ke každé kůlně, kterou chce někdo postavit,“ tvrdí. A ještě horší je to s novými domy. Báňský úřad podle Glavici tlačí na to, aby si je lidé museli v případě prolomení limitů těžby zbourat na vlastní náklady.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...