Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doufám, že se v Africe nepojede

Česko

PRAHA Jeho strýc Karel Loprais vyhrál slavný Dakar šestkrát. Aleš Loprais (30) při premiéře za volantem tatry v roce 2007 skončil v Africe na skvělém třetím místě, v Jižní Americe ale nikdy nedojel.

* LN Proč se to opět nepovedlo?

Přepálil jsem rychlost v jedné zatáčce ve druhé etapě. Nebyla značená v itineráři a byla dost záludná. Musel jsem auto poslat rovně, protože kamion má tendenci se převracet. Tam byl ale kámen a kolizi odnesl systém řízení a pohon přední nápravy. Nešlo to opravit.

* LN I proto vám někteří fanoušci vyčítají, že moc riskujete.

Jet naplno je ale jediná šance, jak závodit s kamazy. Pokud chcete soupeřit s takovým gigantem, musíte na ně od začátku rallye tlačit, jinak neudělají chybu.

* LN Dá se vůbec tenhle tovární tým s obrovským kapitálem a zázemím porazit?

Věřím, že ano. Karlovi se to už několikrát povedlo a já jsem při loňské Rallye Hedvábné stezky porazil sedm z osmi kamazů.

* LN Dá se v Česku vybudovat podobně silný tým?

Musel byste sehnat silného partnera, nasadit aspoň tři auta, z kterých by to první odlehčené jelo čistě na výsledek a zbytek by „pomáhal“. Jenže to by vyžadovalo tak dva miliony eur, což v době krize není jednoduché. My jsme letos měli rozpočet okolo půl milionu eur.

* LN Máte slavné příjmení. Nebyl byste někdy radši „bezejmenný“ závodník?

Tak jsem se narodil a musím se s tím vyrovnat. Ale je fakt, že český fanoušek je náročný. Párkrát jsem snad už ale dokázal, že na to mám, ve třech rallye jsem skončil třetí.

* LN Váš strýc je znám jako Monsignor Dakar. Znali ho vlastně fanoušci v Argentině a v Chile?

Samozřejmě, že ano. Jižní Amerika Dakarem žila, znali naše předešlé výsledky i naše křestní jména. A o Karlovi věděli vše.

* LN Jméno Loprais je spojeno s Tatrou. Není smutné, že čest českých kamionů nakonec hájila již jen neexistující Liaz?

I když jsme nevybojovali žádný vavřín, je dobře, že dojel aspoň nějaký Čech - i to je drobné vítězství.

* LN Podle organizátorů stále není jasno, jestli se příští rok pojede v Africe nebo Jižní Americe. Kde byste chtěl závodit vy?

Mám zprávy z Holandska, že by se příští rok mělo jet v Africe - konkrétně v Tunisu, Libyi a Egyptě. Doufám, že to není pravda. Vždycky říkám, že je lepší být živý v Evropě než mrtvý v Africe. Kdyby došlo k nějakému teroristickému útoku na Dakar, byl by to podle mě definitivní konec závodu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...