Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Dovedete je rozpoznat?

Česko

Borelióza a encefalitida jsou nejčastější infekce, které klíšťata přenášejí. Pro jejich vyléčení je nutné co nejdříve je rozpoznat.

Nejčastější nemocí, kterou u nás klíšťata přenášejí, je lymeská borelióza. I když je to vzácné, může toto onemocnění skončit i smrtí. Minulý rok byla zjištěna u 3559 lidí, což bylo v porovnání například s rokem 1995 ještě relativně málo. Tehdy se nakazilo kolem 6000 lidí. Nejvíce případů boreliózy bylo v minulém roce zaznamenáno ve Středočeském kraji.

Zejména v případě boreliózy je velmi důležité, abyste po pobytu v rizikových oblastech zkontrolovali, zda na sobě nemáte přisáté klíště. Nebezpečí nákazy hrozí až po 24 hodinách od přisátí. Klíšťata se nejraději přisávají tam, kde je tenčí kůže a kde se více potíme - například v kolenní a loketní jamce, v podpaží, v tříslech nebo za ušima.

Skvrna se neobjevuje vždy Lymeská borelióza mívá tři stadia. První začíná za několik dní až měsíců od přisátí a projevuje se chřipkovými stavy, bolestí kloubů a svalů. V místě přisátí se objeví červená skvrna se světlejším středem a průměrem okolo pěti centimetrů, která ani nebolí, ani nesvědí. Podle ní se onemocnění často pozná. Skvrna se ale bohužel objeví jen asi u 70 procent nakažených, a proto se u mnohých nemocných na boreliózu přijde až po letech.

„Známe i případy spontánně vyhojené skvrny. To, zda organismus dokáže bakterie borrelie zničit, závisí samozřejmě především na jeho imunitním systému a na počtu borrelií, které mu pronikly do těla. Významnou roli hraje také jejich druh,“ říká doktorka Dagmar Hulínská ze Státního zdravotního ústavu. Z krve je nemoc zjistitelná po čtyřech až šesti týdnech, například kloubní forma se ale z krve zpravidla nezjistí.

Druhé stadium nemoci se objeví zpravidla až za několik týdnů. Infekce už zasahuje do nervového systému a někdy dochází k ochrnutí lícního a sluchového nervu, srdce, ale i jiných orgánů.

Příznaky třetího stadia se projevují až po letech. Často dochází k zánětům oční rohovky, dostavují se také kloubní, kožní a nervové potíže. Pokud se borelióza neléčí včas antibiotiky, může skončit trvalým poškozením nervového systému, kloubů nebo srdce.

Nemoc má různé klinické formy, podle nichž kolísá i její závažnost. V těžších případech se musí antibiotika podávat nitrožilně. Doba léčby bývá dva až čtyři týdny. Uvádí se, že boreliózou s klinickými příznaky onemocní asi 20 procent pacientů, 80 procent má jen zvýšenou hladinu protilátek a tělo se s nemocí vypořádá samo.

V případě, že se infekcí nakazí těhotná žena, je pravděpodobnost postižení plodu velmi nízká. Infekce podle primářky Roháčové nevede ke vzniku vrozených vad. I když se to často nestává, je však možné, že žena potratí.

Horečka a světloplachost Klíšťová encefalitida neboli zánět mozkových blan je u nás druhým nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty (loni se nakazilo 546 lidí). Na rozdíl od boreliózy může k nákaze dojít už při sání klíštěte po dobu kratší než jedna hodina. Zatímco proti borelióze se zatím očkovat nedá, proti encefalitidě ano.

Encefalitida se vyskytuje hlavně ve východní a střední Evropě a na západ od nás je téměř neznámým onemocněním. „Proč tomu tak je, nikdo přesně neví. O důvodech se zatím jen spekuluje,“ říká Jan Votýpka z Katedry parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Nemoc ale pomalu začíná postupovat i na západ. Nejvíce klíšťat nakažených touto nemocí žije podle Jana Votýpky v okolí řek.

Encefalitida mívá podobně jako borelióza tři stadia nemoci. První trvá zpravidla tři až sedm dní a projevuje se hlavně problémy chřipkového charakteru, jako je horečka, bolest hlavy, světloplachost nebo překrvení očních spojivek.

Ve druhém stadiu, které trvá asi pět až deset dní, dochází k přechodnému zlepšení stavu. Ve třetím a nejpokročilejším stadiu ale přicházejí opět horečky a bolesti hlavy s různými příznaky postižení mozku a míchy. U někoho skončí nemoc obrnou nebo poškozením sluchu.

Podle lékařů nejsou výjimkou ani případy, kdy první dvě stadia u nemocného vůbec nepropuknou. Dostaví se rovnou až třetí a nejhorší stadium. Infekce navíc mívá horší průběh u starších lidí, naopak u dětí bývá nemoc mírnější.

Vzhledem k tomu, že encefalitida je virové onemocnění, nezabírají na ni antibiotika. Pomocí léků se jen tlumí průběh onemocnění, virus musí být zničen obrannými mechanismy člověka. Za předpokladu, že se nevyskytnou žádné komplikace, poleží si pacient s encefalitidou obvykle deset až čtrnáct dní v nemocnici. Doma se bude léčit ještě alespoň čtyři nebo i šest týdnů. Velmi důležitý je klidový režim.

„Není zatím popsané, že by se encefalitida přenášela u těhotných žen na plod. Neznamená to ale, že to není možné. Případů těhotných žen, které mají encefalitidu, je málo a u této nemoci se stejně dají léčit jen příznaky,“ říká Hana Roháčová.

Lidé, kteří už prodělali boreliózu nebo encefalitidu, se někdy mylně domnívají, že už se infekcí nakazit nemohou. Pravda je to jen u encefalitidy, kterou u nás způsobuje jeden virus. Tělo si vytvoří protilátky asi na 10 až 20 let. Imunita proti nemoci tedy rozhodně není celoživotní. Boreliózu u nás ale způsobují většinou tři druhy bakterií, proto se infekce může kdykoli opakovat.

Některá klíšťata navíc mohou být infikována oběma nemocemi. Vtakovém případě se podle doktorky Roháčové infekce boreliózy často objeví v kožní formě, nebo se nemusí vyskytnout vůbec. Přestože pak může být průběh obou nemocí horší, zpravidla tomu tak nebývá.

Autor: