Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kauza Dozimetr dostihla i policistu. Čelí žalobě ze zneužití pravomoci

Jedna z hlavních postav v kauze Dozimetr: Michal Redl foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pražský státní zástupce obžaloval jednoho policistu a dalšího člověka ze zneužití pravomoci veřejného činitele v souvislosti s kauzou Dozimetr. Oběma klade za vinu také „neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací“.
  10:26aktualizováno  10:53

Případem se bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 8. Podle serveru Novinky.cz se obžaloba týká bratrů Zakaríi a Karíma Nemrahových.

Zakaríi Nemrah je jedním z hlavních aktérů v kauze Dozimetr, která se týká úplatků a manipulace se zakázkami pražského dopravního podniku (DPP).

Karím Nemrah je policista, který bratrovi a lidem kolem něj pomáhal zjišťovat informace z neveřejné databáze. Byl zaměstnán na odboru hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování na Obvodním ředitelství Praha III. V loňském prosinci jej inspekce obvinila z vyhledávání SPZ některých aut v neveřejném registru vozidel.

„Obžaloba byla podána na příslušníka Policie ČR jednak pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a jednak pro přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Na civilní osobu pak pro tytéž přečiny, jichž se však dopustila formou návodu,“ uvedl Prygl. Oběma obviněným hrozí trest ve výši jednoho až pět let vězení.

Policie uvedla, že se zločinecká skupina orientovaná kolem zlínského podnikatele Michala Redla či bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) obávala, že je na cestách do Redlových konspiračních bytů v pražských ulicích sleduje policie. Členové skupiny proto monitorovcali SPZ aut, která se pohybovala v jejich blízkosti, především pak těch, které viděli opakovaně.

„Za účelem zjištění totožnosti vlastníků vozidel, u nichž měli podezření, že jsou určena k jejich kontaktnímu sledování, prostřednictvím nadpraporčíka Karíma Nemraha zjišťovali informace z centrální databáze registru vozidel, do něhož měl policista v souvislosti s plněním služebních úkolů přístup,“ napsali detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) do loňského červnového usnesení o zahájení trestního stíhání Hlubučka a dalších.

Karím Nemrah ověřil pod smyšleným jménem v neveřejném registru vozidel, který může policie užít pouze v odůvodněných případech výhradně pro služební účely, SPZ minimálně svou aut. Ověření si u něj vyžádal podle detektivů obviněný člen skupiny Pavel Kos

Policista pak předal výsledky bratrovi Zakaríiovi, který je předal Kosovi. „A informoval jej, že předmětné vozidlo je registrováno na Ministerstvo vnitra České republiky,“ dodali v usnesení detektivové z NCOZ. Tato informace může znamenat, že podezřelí opravdu narazili na tajné policijní auto.

Případem se loni v červnu začali zabývat vyšetřovatelé GIBS, kteří později pod dozorem státního zástupce rozjeli vyšetřování, které pak vyústilo v obžalobu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!