Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Rezignuj, vyzývá opozice Pospíšila. Politik se scházel s Redlem z Dozimetru

Radní hlavního města v pondělí slavnostně veřejnosti představili programové prohlášení současné magistrátní koalice, tedy SPOLU, Pirátů a Starostů. (27. června 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

V korupční kauze Dozimetr na pražském magistrátu měla skupina kolem podnikatele Michala Redla ovlivňovat nejen Starosty a nezávislé, ale i TOP 09. Podle Deníku N Jiří Fremr, tehdejší člen strany a někdejší poradce nynějšího náměstka primátora Jiřího Pospíšila, opakovaně s Redlem v jeho bytě řešil projekty dopravního podniku. Opozice na magistrátu nyní volá po Pospíšilově rezignaci.
  12:11aktualizováno  16:24

„Vyzýváme Jiřího Pospíšila k rezignaci! Takový člověk nemůže jako náměstek reprezentovat hlavní město, ani jako europoslanec Českou republiku,“ napsal na sociální síť X bývalý náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Přidal se k němu také starosta Prahy 7 a člen zastupitelstva magistrátu Jan Čižinský (Praha sobě), podle kterého Pospíšil popíral schůzku s Redlem, Fremrem, někdejším ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN) a europoslancem Stanislavem Polčákem v Itálii.

„,Lhal o ní a křivě přísahal. A teď Deník N přišel na to, že Pospíšil tu schůzku organizoval,“ uvedl na X Čižinský.

Pospíšil redakci iDNES.cz zaslal vyjádření, ve kterém uvádí, že článek Deníku N nepřináší žádné nové informace.

„Je z velké části tvořen mými citacemi z výpovědi u policie, o kterou jsem sám loni požádal. Ačkoli nemám přístup do policejního spisu, je zcela evidentní, že jsem se žádného nezákonného jednání, které nyní naznačuje Praha Sobě, nedopustil, jinak by byly tyto informace ve spise a policie by podle toho konala,“ sdělil Pospíšil.

Dodal, že pasáže z policejního spisu potvrzují, že s kauzou neměl nic společného a připomněl, že ve věci nebyl podezřelý, ani obviněný. Podle Pospíšila výzva ze strany Praha sobě a Čižinského má za cíl ho diskreditovat.

„Doufám, že bude kauza Dozimetr nezávisle prošetřena a že všichni, kdo jsou do ní skutečně zapleteni, budou odhaleni, a vyzývám pana Čižinského, aby ustal s těmito absurdními politickými výpady a výroky, kterými znevažuje náš právní systém,“ uvedl Pospíšil.

Na svém účtu na síti X pak Pospíšil uvedl, že odmítá i nařčení Deníku N, že měl šifrovaný telefon ke komunikaci s Redlovou skupinou. „To už není ani dezinformace, ale prachsprostá lež. Ta má jediný cíl diskreditovat mou osobu. Odmítám přistupovat na tuhle formu politického boje a budu se bránit právní cestou,“ napsal Pospíšil.

Na policii se Pospíšil o zmíněné schůzce vyjádřil, že politici řešili obnovení spolupráce mezi stranami. Redla údajně s sebou vzali Gazdík s Polčákem, ti si ale nevzpomínali.

Předseda pražské ANO a zastupitel Prahy Ondřej Prokop uvedl, že kvůli novým informacím v úterý svolal jednání klubu zastupitelů hnutí. „Budeme požadovat svolání mimořádného zastupitelstva a následnou rezignaci Jiřího Pospíšila,“ řekl Prokop.

Fremr se s Redlem scházel opakovaně

Nebylo to jediné napojení na zločineckou skupinu, kterou Pospíšil měl. Jeho poradce Fremr se s Redlem měl podle spisu, který má redakce iDNES.cz k dispozici, v bytě v Revoluční ulici sejít minimálně jednou při večírku. Spolu měli přezpívávat píseň Colorado od skupiny Kabát.

„Já ti říkám, Jirko, žádný strachy, když přijdem do Prahy, můžem krást,“ zněla jejich verze.

Podle Deníku N ale tímto schůzky Fremra s Redlem nekončily. Uskutečnilo se jich minimálně deset. Na policejních odposleších v listopadu 2020 řešili napjatou situaci v TOP 09. Ostatním členům strany údajně vadila Fremrova přítomnost na schůzkách.

Fremr Redlovi podle serveru říkal, že kdyby se strana Pospíšila zbavila, ten by veřejně prohlásil, že je TOP 09 zkorumpovaná. „Buď bude topka naše, nebo nebude existovat,“ řekl poradce Redlovi.

Fremr ale nikdy v kauze nebyl obviněný a vypovídal i na policii. Stejně tak Pospíšil.

Obviněno je více než deset lidí, včetně exnáměstka primátora Petra Hlubučka. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Měl by Jiří Pospíšil odstoupit ze svých funkcí na pražském magistrátu a v europarlamentu?

celkem hlasů: 4410

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 5. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ano. Podezření jsou závažná.4196
Ne. Dokud se neprokáže vina.163
Nedokážu posoudit.51

17. června 2022

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...