Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Dožít se vysokého věku? Záleží na tom, kde žijete

Česko

Ze studie Světové zdravotnické organizace mimo jiné vyplývá, že se domorodí Austrálci dožívají o 17 let méně než ostatní mužští obyvatelé země. Nerovnosti se však objevují také ve Spojených státech.

ŽENEVA Šanci dožít se vysokého věku výrazně ovlivňuje i to, k jaké sociální vrstvě lidé patří a v jaké městské čtvrti žijí. Vyplývá to ze včera uveřejněné analýzy Světové zdravotnické organizace (WHO). Ta upozorňuje na odlišnosti ve zdravotním stavu obyvatel jednotlivých států, které způsobuje chudoba. Může se tak podle WHO snadno stát, že novorozenec z chudého předměstí skotského Glasgowa se v průměru dožije o 28 let méně než jeho vrstevník narozený v bohatší čtvrti jen o několik kilometrů dále.

Sledování demografických rozdílů mezi jednotlivými státy má u WHO již letitou tradici. Zdravotníci již dlouho upozorňují na nerovnosti v přístupu k lékařské péči, které způsobují, že se například ženy z afrického státu Lesotho v průměru dožívají o 42 let méně než Japonky.

Pravděpodobnost úmrtí během těhotenství a porodu je u Švédky zase jedna ku 17 400, zatímco u žen v Afghánistánu je to jedna ku osmi. Rozdílům mezi jednotlivými oblastmi, národnostmi a sociálními skupinami uvnitř jednoho státu však doposud taková pozornost věnována nebyla.

Výsledky nejnovější studie WHO ukázaly, že se například domorodí Austrálci dožívají o 17 let méně než ostatní mužští obyvatelé země. Úmrtnost během těhotenství v Indonésii je zase mezi chudými vrstvami tři- až čtyřikrát vyšší v porovnání s bohatšími obyvateli této muslimské země.

Rozdíly v britských městech Studie také ukazuje, že míra úmrtnosti dospělých obyvatel nejzanedbanějších městských čtvrtí v Británii je 2,5krát vyšší než u jejich sousedů ze čtvrtí nejbohatších. Dětská úmrtnost ve slumech keňského hlavního města Nairobi je zase 2,5krát vyšší než v ostatních čtvrtích této metropole.

Nad dítětem narozeným bolivijské ženě, která nikdy nenavštěvovala školu, visí desetiprocentní hrozba, že zemře, zatímco u žen s alespoň základním vzděláním je to v této jihoamerické zemi jen 0,4 procenta.

Nerovnosti se však objevují také ve Spojených státech, kde se podle WHO v letech 1991 až 2000 mohlo narodit o 88622 dětí více, kdyby se míra úmrtnosti mezi bílým a černošským obyvatelstvem USA byla vyrovnala.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...