Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Doživotí, koncentrák a pak smrt z rukou agenta KGB

Česko

LVOV/PRAHA V německém Mnichově se dne 15. října roku 1959 uzavřel životní příběh jistého Stefana Popela. Našli ho na schodišti domu, ve kterém bydlel. Pitva prokázala, že zemřel násilnou smrtí -kdosi mu střelil pistolí do tváře cyankáli. Sousedi si marně lámali hlavu, kdo mohl mít na smrti nenápadného padesátiletého muže zájem. Až později vyšlo najevo, že Stefan Popel byl ve skutečnosti Stepan Bandera, pro někoho hrdina, pro jiné vrah, každopádně muž, který zasvětil svůj život boji za samostatnost Ukrajiny.

Stepan Bandera se narodil v roce 1909 v Haliči, tehdy ještě součásti Rakouska-Uherska. V chaosu, který v Evropě zavládl na konci první světové války, na vlastní kůži zažil euforii ze vzniku samostatného ukrajinského státu, jehož součástí se stala i Halič - byť nakrátko, protože v červnu 1919 se jí po téměř sto padesáti letech znovu zmocnilo Polsko (zbytek země pak uchvátil Sovětský svaz).

Ukrajinci se s tím pochopitelně nechtěli smířit, a tak spatřila světlo světa Ukrajinská vojenská organizace (UVO), kterou vedli zkušení armádní důstojníci. Navenek se její odboj projevoval sabotážemi a atentáty. UVO měla řadu sympatizantů, hlavně mezi mladými, Banderu nevyjímaje. Dokonce i na středních školách vznikaly tajné organizace, jejichž členové si vytkli za cíl bojovat za samostatnou Ukrajinu. Členem jedné z nich byl i Bandera.

Po střední škole chtěl jít studovat Vysokou školu technologickou a ekonomickou do Poděbrad, ale polské úřady jej do Československa nepustily. Skončil na univerzitě ve Lvově, kde ve svých devatenácti letech vstoupil do UVO, později pak i do nově založené Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). Během pár let se vypracoval na jeden z nevyšších postů.

Poláci proti ilegální opozici neustále přitvrzovali a reakce na sebe nenechala dlouho čekat - Bandera zorganizoval atentát na ministra vnitra Bronislawa Peirackého. Byl zatčen, souzen a poslán na smrt, nicméně rozsudek byl nakonec změněn na doživotí. Z vězení byl propuštěn v roce 1939. V roce 1941 využil invaze Němců do Sovětského svazu a vyhlásil s OUN samostatný ukrajinský stát. Němcům se to ale nelíbilo a poslali jej do koncentračního tábora Sachsenhausen. Právě v té době začala na Ukrajině operovat Ukrajinská povstalecká armáda (UPA). Rok před koncem války Němci propustili Banderu a další vůdce odboje v naději, že jim pomůžou proti Sovětům. Ukrajince už ale v té době Němci nezajímali. Věřili, že se schyluje k další válce, tentokrát mezi Západem a Sovětským svazem, a chtěli z ní vytěžit kýženou samostatnost. Bylo už dávno po válce, ale na Ukrajině se bojovalo dál. Banderovce se dokonce pokoušela podpořit i americká CIA (akce skončila fiaskem). Tlak sovětské armády zahnal v roce 1947 většinu oddílů do Československa, a přestože se tudy snažilo na Západ dostat jen nějakých 500 lidí, rozpoutala zdejší vláda a tisk kampaň budící dojem bezmála válečné hrozby.

Bandera skončil v Mnichově, ale dál se politicky angažoval. Umlčel ho až v roce 1959 agent KGB.

Proti všem Stepan Bandera se angažoval v boji za samostatnou Ukrajinu od svých 19 let. Byl členem Ukrajinské vojenské organizace a šéfoval frakci Organizace ukrajinských nacionalistů. Po propuštění z koncentračního tábora v roce 1944 velel Ukrajinské povstalecké armádě, která bojovala proti Němcům i Sovětům a definitivně byla rozprášena až začátkem 50. let.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč