20. července 2016 9:02, aktualizováno  13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Doživotní trest pro Dahlgrena. Soud jej uznal vinným ze čtyřnásobné vraždy v Brně

Dahlgren dostal doživotní trest za čtyřnásobnou vraždu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dahlgren dostal doživotní trest za čtyřnásobnou vraždu. | foto: ČTK

BRNO Američan Kevin Dahlgren dostal doživotí za čtyři vraždy z roku 2013, které se staly v Brně-Ivanovicích. Rozhodl tak ve středu Krajský soud v Brně. Trest si Dahlgren odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Zároveň soud rozhodl také o zabezpečovací detenci. Ta se však podle dřívějšího vyjádření obhajoby týká až období po případném odpykání trestu odnětí svobody.

Dahlgrenův obhájce se na místě odvolal, rozsudek o doživotním trestu tak není pravomocný. Případ bude řešit olomoucký vrchní soud. Státní zástupkyně se odvolávat nebude, ani zmocněnkyně poškozených. Podle Dahlgrenova otce ještě nic nekončí, po vynesení rozsudku novinářům řekl, že stále věří v synovu nevinu.

Soudce Michal Zámečník v odůvodnění rozsudku uvedl, že čtyřiadvacetiletý Dahlgren jednal na základě předchozího uvážení, brutálním způsobem. V obětech podle rozsudku spatřoval „reprezentanty frustrujícího světa.“ Soudce konstatoval, že Dahlgren se v osudný den v domě prokazatelně pohyboval. Násilné vniknutí do domu se neprokázalo, neztratily se žádné cennosti. Vyšetřování ukázalo, že rodina obětí neměla žádné nepřátele. Nikdo jiný než Dahlgren čin spáchat nemohl, uvedl soudce.

Soud se tak přiklonil na stranu obžaloby, doživotní trest navrhovala pro Dahlgrena v závěrečné řeči státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Rozsudek o trestu Kevina Dahlgrena
Dahlgren dostal doživotní trest za čtyřnásobnou vraždu.

Krajský soud v Brně rozhodl také o finančním odškodnění dvěma příbuzným ve výši 415 000 korun. Rozhodl také, že Dahlgren vzhledem k nepravomocnému rozsudku zůstane ve vazbě. Proti tomu se obhájce neodvolal Soudce Zámečník rozsudek více nekomentoval, novinářům pouze řekl, že vše zaznělo v odůvodnění.

Dahlgren podle rozsudku v květnu 2013 usmrtil všechny členy rodiny, u níž dočasně bydlel - otce, matku a jejich dva syny, z nichž jeden byl nezletilý. Hlavní líčení začalo na přelomu května a června, vypovídalo mnoho svědků i odborníků. V úterý vypovídala další svědkyně a znalkyně z oboru psychologie a genetiku-forenzní statistiku. Zazněly i závěrečné řeči. Dahlgren vypovídat odmítl.

Přehled doživotních trestů udělených v posledních pěti letech

7. června 2011 - Pražský městský soud uložil doživotí recidivistovi Luboši Mikovi. V roce 2009 v Kunraticích zastřelil sedmdesátiletého taxikáře a o pár dní později se pokusil zabít dvě ženy. Trest mu v roce 2012 potvrdil Vrchní soud v Praze i Nejvyšší soud.

10. srpna 2011 - Krajský soud v Plzni udělil doživotní trest Aleši Kalejovi za vraždu majitele bazaru v Domažlicích v listopadu 2010. Kalej, který byl pod vlivem drog, srazil muže na zem a opakovaně mu dupal na hlavu. V říjnu 2011 zmírnil pražský vrchní soud Kalejovi trest na 30 let ve vězení, což posléze potvrdil Nejvyšší soud.

16. února 2012 - Krajský soud v Plzni udělil doživotní trest Miroslavu Szetteyovi za to, že v červenci 2011 ubodal bajonetem sedmapadesátiletou ženu z Mariánských Lázních, u které bydlel. Szettey zvažoval odvolání, nakonec tak ale neučinil. Za vraždu spolubydlícího si už dříve ve vězení odseděl 11 let.

20. června 2012 - Hradecký krajský soud uložil doživotí recidivistovi Jiřímu Mlíkovi za vraždu seniorky v Moravanech na Pardubicku a další trestné činy. Muž vraždil v únoru 2012 na vycházce z psychiatrické léčebny. Koncem srpna 2012 Vrchní soud trest potvrdil.

11. května 2012 - Krajský soud v Hradci Králové uložil doživotí Romaně Z., která v září 2011 zavraždila v Širokém Dole na Svitavsku své čtyři děti. Trest potvrdil v září 2012 pražský vrchní soud a později Nejvyšší soud. Později stížnost Romany Z. odmítl Ústavní soud.

18. září 2012 - Vrchní soud v Praze změnil Michaelu Galezovi původně třicetiletý trest za trojnásobnou vraždu na doživotí. Galez v srpnu 2011 zavraždil v Mukařově u Prahy tři lidi, kteří pocházeli z rodiny nového partnera jeho bývalé přítelkyně. Doživotní verdikt potvrdil v březnu 2013 Nejvyšší soud a později Ústavní soud odmítl jeho stížnost proti rozhodnutím, která nepřipustila revizi procesu.

19. září 2012 - Krajský soud v Praze uložil doživotí recidivistovi Pavlu Poupovi za vraždu bezdomovce na přelomu srpna a září 2010 v Nymburku. Poupa se k činu přiznal v dopise, který poslal kriminalistům z vězení, kde si za pokus o jinou vraždu odpykával trest 18 let.

1. listopadu 2012 - Královéhradecký krajský soud poslal na doživotí do vězení Michala Semanského, který v období od září 2009 do ledna 2012 zavraždil na Rychnovsku a Šumpersku tři seniory. Doživotní trest mu v lednu 2013 potvrdil Vrchní soud v Praze.

30. listopadu 2012 - Krajský soud v Hradci Králové poslal do věznice na doživotí Tomáše Víta, kterého shledal vinným z brutální vraždy dvou trutnovských seniorů v únoru 2012. Vít se odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, ještě před projednáním však odvolání stáhl.

12. září 2013 - Městský soud v Praze udělil doživotní trest pětadvacetiletému Zbyňku Prokopovi za brutální vraždu mladého páru v pražské Krči. Vrchní soud v Praze trest zmírnil na 30 let vězení. Prokop musí navíc zaplatit pozůstalým přes dva miliony korun.

10. března 2014 - Na doživotí za loupežnou vraždu manželského páru z Bohumína na Karvinsku odsoudil Krajský soud v Ostravě dvaačtyřicetiletého Lumíra Morice. Další dva spolupachatelé dostali výjimečné tresty 30 a 27 let vězení. Sedmašedesátiletého muže i jeho o osm let mladší ženu odsouzení v únoru 2013 zastřelili v garáži ve Slezské Ostravě. Verdikt v červnu potvrdil olomoucký vrchní soud a letos Moricovu stížnost odmítl Ústavní soud.

21. května 2014 - Krajský soud ve Zlíně uložil údajným míchačům směsi kontaminované metanolem Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi za obecné ohrožení doživotní vězení. Mnohaleté tresty dostalo i dalších osm obžalovaných. Na následky požití jedovatého alkoholu zemřelo pět desítek lidí. Trest potvrdil loni i Vrchní soud v Olomouci.

27. srpna 2014 - Krajský soud v Hradci Králové potrestal padesátiletého recidivistu Pavla Pekára za brutální vraždu šestatřicetileté ženy z Pardubicka doživotním trestem vězení. Pekár matku čtyř dětí zavraždil v březnu 2013. Vrchní soud loni trest změnil na 30 let odnětí svobody, což potvrdil i Nejvyšší soud.

4. prosince 2014 - Vrchní soud potvrdil v kauze Švábova gangu únosců dvě doživotí. Michaela Švába a Libora Skopalíka poslal na doživotí do vězení Městský soud v Praze 18. července. Švábův gang podle rozsudku unášel movité Čechy do zahraničí, dva únosy skončily vraždou. Údajného přímého vykonavatele vražd Petra Klementa potrestal soud 30 lety a spolupracujícího obviněného Daniela Dimitrova 20 lety vězení. Zbylým třem členům skupiny soud uložil od devíti do deseti let odnětí svobody, ty Vrchní soud zmírnil. Oba odsouzení podali stížnost, Švábovu stížnost letos v lednu Ústavní soud odmítl. Dovolání pěti aktérů případu odmítl loni v létě také Nejvyšší soud.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz