Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dr. Klaus s Varšavskou smlouvou počítá

Česko

ZBYNĚK PETRÁČEK

Psalo se před 20 lety - V Rakousku je připraveno asi 60 tisíc míst pro emigranty z ČSSR

Šestadvacátý listopad 1989 je spojován s největší manifestací na Letné. Promluvil na ní i premiér Ladislav Adamec, čímž - podle názoru mnohých -jen podepsal režimu ortel.

Nicméně z dnešního pohledu je na 26. listopadu zajímavější tiskovka Občanského fóra. Z ní totiž ČTK poprvé obsáhle citovala Václava Klause, jehož tehdy systematicky titulovala doktor Klaus.

Sledovat výroky z počátku revoluce je užitečné. Poopravují totiž leckterá tradovaná klišé. Třeba to, že Václav Havel horlil pro současné rozpuštění Varšavské smlouvy a NATO, tudíž právě on potom obrátil. Probůh, v době, kdy se všichni starali o generální stávku a o to, aby zmizel ústavní článek o vedoucí roli KSČ, padala na adresu globální bezpečnosti různá nepromyšlená slova. Dokládá to i citát Václava Klause, který by si dnes asi za rámeček nedal: „Cílem je překonání paktů a vytvoření jiného systému kolektivní bezpečnosti.“

Věcně zajímavější jsou ale Klausovy názory na ekonomickou reformu u nás. Ladí s tím, co říkal o pár měsíců dříve, když byl služebně v USA a odpovídal na otázky listu Chicago Tribune. V daném kontextu - občan ČSSR hovořící pro západní noviny - byl dosti odvážný. Ale jde-li o argumenty, dikci i premiantství, s nímž staví Česko nad země v okolí, byl to už před dvaceti lety týž V. K., jakého známe.

Zkuste si malý test. „Všichni dnes nemají oči pro nic jiného než pro Polsko a Maďarsko.“ Pronesl to Klaus jako ekonom Prognostického ústavu v létě 1989 v Chicagu, jako předseda Občanského fóra v roce 1990, jako šéf české vlády v 90. letech, nebo jako prezident v poslední dekádě?

Správná odpověď je první, ačkoliv v zásadě totéž říká Klaus i dnes. Faktem zůstává, že široká veřejnost se s tímto stylem mohla seznámit právě před dvaceti lety.