Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

„Drafting vědců“ pokračuje

Česko

Z ciziny přijeli další špičkoví experti, kteří budou po tři roky bádat a učit v Brně

BRNO Na prestižních zahraničních univerzitách a ve výzkumných centrech dostávali vysoké platy. Přesto se vracejí domů. V Brně se naplno rozjíždí projekt „draftování vědců“ pro místní instituce. Mají pomoci tomu, aby jižní Morava byla vnímána ne jako evropská montovna, ale jako mozkovna.

Jedním ze čtyř tuzemských vědců, kteří se vracejí právě v rámci programu nazvaného SoMoPro, je fyzik Jan Čížek. Sedm let strávil v Singapuru, kde se věnoval technologiím umožňujícím nové povrchové úpravy materiálů. Zjednodušeně například těch, které slouží jako tepelné bariéry v jaderných elektrárnách, pokrývají extrémně namáhané povrchy raketoplánů a podobně. „Už si zvykám,“ směje se mladý vědec, který bude pracovat pod hlavičkou Vysokého učení technického. Mohl volit z mnoha nabídek, ale táhlo ho to zpět domů.

Instituce mají na výběr: mohou žádat o dotaci na získání zahraničního experta nebo právě na vytvoření prostředí pro návrat tuzemského vědce. Miloš Šifalda z Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu připomíná, že veškeré náklady mohou dosáhnout až dvou a půl milionu korun za jeden až tři roky - nejde jen o vytvoření potřebného zázemí, ale v některých případech také například pomoc při získání ubytování, opatření zázemí pro rodinu a podobně.

Experti nedostanou peníze na ruku, i když jejich zastřešující instituce většinou zohledňují, že propad platů oproti dřívějšku je velice výrazný. „Většina peněz jde na výzkum,“ připomíná i Čížek. „Musím teď dokázat, že moje práce stojí za vynaložené peníze,“ podotkl.

Šanci stát se součástí programu nemá jen tak leckdo: na výběru se podílejí mezinárodně uznávané vědecké kapacity, které hodnotí projekt, na němž uchazeči a jejich „hostitelská“ instituce chtějí pracovat. Pokud se vrací domácí vědec, je stanovený i počet let, které musel pobývat v cizině, aby se o podporu vůbec mohl ucházet. Program podporuje projekty v přírodovědných, lékařských a technických disciplínách. Nábor bude velice důležitý zejména v dalších letech, kdy se naplno rozjedou vědecké projekty podpořené z evropských prostředků na výzkum a vývoj - například centra ICRC a CEITEC. „Budovy bez lidí zůstanou jen hardwarem,“ opakuje Šifalda.

Rozpočet programu SoMoPro pro jeho první fázi v rozmezí let 2009 až 2013 činí 3,9 milionu eur. Jihomoravský kraj platí šedesát procent, zbývajících čtyřicet procent pochází z evropských peněz.

Díky dotačnímu programu SoMoPro začne letos na špičkových projektech vědeckovýzkumných pracovišť Moravy pracovat dalších třináct zahraničních a reintegrujících se vědců. Podle Šifaldy jsou to zkušení výzkumníci na vrcholu kariéry. Kromě toho, že budou spolupracovat s moravskými vědci, někteří z nich budou i vyučovat studenty na brněnských univerzitách. Další třináct vědců už v Brně pracuje od loňska.

***

Co je projekt SoMoPro

* V rámci projektu SoMoPro garantovaného Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu se má Brno dočkat uznávaných mezinárodních vědců. * Ti přijíždějí uskutečnit projekty připravované za podpory z krajského a evropského rozpočtu. * Může jít buď o cizince, kteří svou odborností mohou pomoci tuzemské vědě (a případně tu zůstat), ale také tuzemské vědce, kteří dlouhodobě působili v zahraničí a projekt je pro ně motivací, proč se vrátit domů. Mezi 26 případy mírně převažují „draftovaní cizinci“.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: