Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Drahá ropa sráží aerolinie

Česko

Letošní zisk letecké dopravy bude ve srovnání s loňským rokem poloviční, uvedla IATA

ŽENEVA/PRAHA Leteckým společnostem klesnou oproti loňskému roku zisky téměř o polovinu, uvedlo včera Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Čistý zisk celého odvětví by podle ní měl dosáhnout v letošním roce 8,6 miliardy dolarů, v minulém roce dosáhly společnosti zisku 16 miliard dolarů.

Za hlavního viníka propadu označila situaci na trhu s ropou. Například cena severomořské ropy Brent včera v odpoledních hodinách dosahovala téměř 116 dolarů za barel. Na počátku prosince, kdy IATA zveřejnila předchozí odhady zisků pro letošní rok ve výši 9,1 miliardy amerických dolarů, pohybovala se cena ropy okolo devadesáti dolarů za barel. Přitom až čtyřicet procent provozních nákladů leteckých společností tvoří ceny paliv. Podle IATA však aerolinky zatím odolaly a nepřenesly tyto zvýšené náklady v podobě vyšších cen letenek na své zákazníky. Aerolinky již nemají kde šetřit „Vzhledem k tomu, že podstatná část leteckých společností již provedla a provádí úsporná opatření, nelze očekávat ani podstatný prostor v oblasti úspor jiných nákladů,“ říká Tomáš Kulman z poradenské společnosti KPMG a dodává: „V provozních ziscích se jednoznačně promítne přinejmenším v krátkodobém horizontu, v závislosti na tom, zda vůbec a kdy se ceny pohonných hmot vrátí k normálu.“ To potvrzují i slova výkonného ředitele IATA Giovanniho Bisignaniho. Podle něj jsou možnosti, jak absorbovat různé šoky, jako byla například loňská erupce islandské sopky, velmi omezené. „Největším rizikem jsou dnešní ceny ropy,“ označil Bisignani.

Jednou z mála možností, kde je ještě prostor pro šetření, je podle něj snížení nevytížené přepravní kapacity. K tomuto kroku přistoupily americké společnosti Delta Air Lines či American Airlines. Zástupci společností také oznámili, že se cestující nejspíše nevyhnou zvýšení palivových příplatků a ostatních poplatků.

Výhled nižších zisků také snižuje tržní hodnotu aerolinií. Například druhému největšímu přepravci ve Spojených státech, společnosti American Airlines, klesla hodnota akcií od poloviny ledna z 8,85 dolaru na včerejších 6,41 dolaru za akcii. Obdobný propad přitom zažívá i většina ostatních společností. Ropa horší než sopka Loňský výbuch islandské sopky, který v dubnu na týden zcela ochromil leteckou dopravu, způsobil letecké dopravě ztráty ve výši 1,7 miliardy dolarů.

„Nicméně jednalo se o přírodní událost, o níž se již o dva měsíce později nehovořilo. Pokud mám srovnávat, myslím, že nárůst cen ropy bude mít dlouhodobější vliv na leteckou dopravu, avšak nese v sobě rovněž vyšší potenciál kompenzovat případné ztráty,“ uvedl Kulman.

***

Dopad drahé ropy na leteckou dopravu

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!