14. ledna 2018 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahoš má podezření, že o něm Hrad šířil dezinformace. Pro debatu si chce televizi vybrat

Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Drahoš. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Podpásovky už přišly a byly pečlivě připravené, řekl Jiří Drahoš v rozhovoru pro Seznam Zprávy, ve kterém hovořil o možném předvolebním duelu s Milošem Zemanem. Drahošovi se také nelíbí, že si Zeman předem vybírá media, ve kterých by se duel měl odehrát. Pro Drahoše je prý podmínka, že jedno médium pro volební debatu určí on sám a jedno současný prezident.

„Miloš Zeman si může určovat co chce, pokud chce se mnou debatovat, považuju za fér, že každý by si měl určit jedno médium - já bych preferoval jednu ve veřejnoprávním médiu,“ vysvětlil Drahoš. Nelíbilo se mu, že si prý Zeman ukázal rovnou na dvě média – televize Prima a Barrandov – pro jejich očekávané předvolební duely. „Budu trvat na tom, že jedno médium určím já, navíc některá média jsou známá tím, že jsou vůči němu velice vstřícná,“ dodal.

Jiří Drahoš si připil s Markem Hilšerem na výsledky 1. kola voleb.
Jiří Drahoš si na výsledky voleb připil s Markem Hilšerem.

Drahoš reagoval na Zemanův příslib účasti předvolebních debat, který současná hlava státu učinila krátce po vítězství v prvním kole prezidentských voleb. „Rád jeho přání vyhovím,“ řekl v sobotu Zeman. Šlo o obrat, jeho předchozí strategie byla vyhýbat se všem diskuzím se svými protikandidáty. „Nikdy jsem se nebál jít do nejrůznějších diskuzí, ať to před pěti lety byla diskuze s Janem Fischerem nebo Karlem Schwarzenbergem. Jsem stále mladý, plný sil, plný energie a diskuze mě těší,“ řekl. „Teď jsem poslouchal diskuzi, kde pan Drahoš říkal, že by se se mnou velice rád utkal tváří v tváří. Rád jeho prosbě vyhovím.“

Falešná zpráva o STB mohla pocházet z Hradu, naznačil Drahoš

Předvolební „podpásovky“ prý navíc Drahošovi nejsou cizí. Zmínil například dezinformace, které kolovaly některými internetovými servery o tom, že Drahoš za komunistického režimu spolupracoval s StB.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

„Podpásovky už přišly, už jsem se o sobě dozvěděl, že jsem agent StB, že mě StB zmáčkla kvůli pedofilii. Bylo celkem jasné, že to není jen výkřik někoho, komu se Drahoš nelíbí,“ spekuloval Drahoš. „To byly materiály velice pečlivě připravené, a jedno vím jistě, a nebylo to od ani jednoho ze sedmi kolegů, se kterými jsem jezdil po republice a debatoval,“ dodal. Prý sice nemá konkrétní důkazy o tom, že falešné informace, proti kterým se na volebním webu brání například lustračním ověřením, pochází z Hradu, ale říká mu to jeho intuice.

„V bulváru jsem také zaslechl, že kromě dvou dcer bych měl mít syna,“ poznamenal Drahoš k dalším hoaxům, které se o něm během kampaně objevily. „Ničeho se neděsím, když padne velká a hloupá podpásovka, může se otočit proti tomu, kdo s ní vyrukuje,“ komentoval Drahoš případnou dravější strategii Miloše Zemana v debatách. „Čekám, že začnou vytahovat houfy nějakých milenek a že jsem kdesi někoho zmlátil.“ Upozornil však také na to, že nic zatím není domluvené a diskuzní střet tedy není vůbec jistý.

proPavlína Procházková

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.