Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drahoš favoritem prezidentských voleb? Zemana překonal u sázkařů i bookmakerů

Česko

  13:21
PRAHA - Sázková kancelář Tipsport snížila kurz na Jiřího Drahoše v prezidentské volbě v roce 2018. Drahoš se tak stal v preferencích sázkařů favoritem českých prezidentských voleb. Důvodem je jednak názor bookmakerů, Zemanovo chování, ale primárně zájem sázkařů. Ten se projevuje i u dalších sázkových kanceláří. Podle Drahoše jde o milé překvapení.

Jiří Drahoš v redakci Lidových novin. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jiří Drahoš je v této chvíli favoritem českých prezidentských voleb z několika důvodů: expertní názor našich bookmakerů, kteří analyzují všeobecný společenský sentiment, je jen jedním z nich. Dalšími faktory jsou chování konkurence a především zájem sázkařů,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí sázkové kanceláře Tipsport Václav Sochor.

Drahoš se u bookmakerů dotahuje na Zemana. Lidi už si na volby vsadili přes 10 milionů

Preference sázkařů jsou podle něj jedním z nejpodstatnějších faktorů. „Jednoduše řečeno, čím víc sázkařů sází na určitého kandidáta, v tomto případě na Jiřího Drahoše, tím je jeho kurz lepší,“ uvedl tiskový mluvčí. Dodal však vzápětí, že to jaký je kurz, nemusí nutně ukazovat na to, kdo volby vyhraje.

Prezidentskému kandidátovi zpráva o zlepšení pozice u sázkařů a bookmakerů udělala radost. „Je to milé překvapení, které mě samozřejmě potěšilo. Nicméně do volby zbývá ještě spousta času, rozhodnou jen a jen voliči. Takže tento výsledek vnímám i jako povzbuzení a závazek nepolevit,“ uvedl pro Lidovky.cz Jiří Drahoš.

Prezident Miloš Zeman vystoupil 14. června ve Zvíkově na tiskové konferenci k...
Jiří Drahoš.

Na tom, kdo ve volbách rozhoduje se Drahoš shodl i s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem. „Rozhodují voliči, nikoliv sázkové kanceláře. A víte, co se říká? První vyhrání z kapsy vyhání,“ okomentoval Drahošův vzestup v žebříčku Tipsportu Jiří Ovčáček.

„Kurz na konkrétního kandidáta není přesným odrazem jeho šancí ve volbách, ale výsledkem souhrnu všech uvedených faktorů,“ vysvětlil pro Lidovky.cz tiskový mluvčí Tipsportu Sochor. Zemanovy vyhraněné názory populární u nemalé části voličstva však podle bookmakerů Tipsportu pomohou v prvním kole prezidentské volby.

„Pokud by se současný sentiment nezměnil, považujeme za pravděpodobnější, že se (v druhém kole - pozn. red.) voliči nespokojení s Milošem Zemanem semknou kolem protikandidáta s cílem zamezit Zemanovu znovuzvolení,“ vysvětlil Sochor postoj sázkové kanceláře.

Sázkaři preferují Drahoše

To, že sázkaři preferují svými vklady spíše Drahoše potvrdil serveru Lidovky.cz i tiskový mluvčí sázkové kanceláře Fortuna Petr Šrain. „V takové chvíli samozřejmě bookmakeři reagují a dochází ke korekcím kurzu. Primární důvod toho, proč se tyto kurzy sbližují a v případě Tipsportu se již otočily, bude zejména způsobený tím, že sázkaři v posledních dnech a týdnech změnili své preference a spíše než na pana Zemana se sází na pana Drahoše,“ uvedl Šrain.

Jestli dojde k otočení kurzů i u Fortuny, však Šrain říct nedokázal. „Existuje však trend, který k tomu směřuje,“ dodal tiskový mluvčí. U Fortuny je prozatím rozdíl mezi Drahošem a Zemanem jednoho desetinného místa pro Zemana.

Úřednická vláda je zbytečný mezikrok, míní Drahoš. Horáček by přijal předčasné volby

„Kurz však může ovlivnit jakákoliv událost, která kolem prezidentské volby vyjde na světlo. V tom je princip kurzového sázení,“ doplnil Šrain. Podle něj s kurzem na prezidenta Zemana zahýbaly v poslední době události kolem vládní krize i zprávy o zdravotním stavu prezidenta během jeho návštěvy v Číně.

Nejvyšší sázku na kandidáta zatím přijala Fortuna, kde si její klient vsadil 100 tisíc korun na Zemana v kurzu 1,6:1. Pět tisíc korun dal jeden sázkař na zvolení hokejisty Jaromíra Jágra s kurzem 680:1. Na bývalého premiéra Vladimíra Špidlu vsadil klient na konci května 6250 korun. V případě úspěchu by vyhrál pět milionů.

V Tipsportu vsadili dva klienti 200 tisíc korun na to, že prezidentem bude buď Zeman nebo Horáček. Tato příležitost byla tehdy ohodnocena poměrně nízkým kurzem 1,27:1. Dnes už v nabídce není.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!