Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Šéfa Akademie věd Drahoše chce na Hradě i Grygar. Libí se také lidovcům a Starostům

Česko

  6:00
PRAHA/JABLUNKOV - Pokud se Jiří Drahoš, končící předseda Akademie věd, 24. března přihlásí ke své vážně zvažované kandidatuře na prezidenta, může počítat se širší podporou. Jsou jí nakloněni lidovci, Starostové nebo přední intelektuálové.

Končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš. foto: Lidové noviny

Zeman roztančil Hrad. Zahájil charitativní ples s tombolou o divočáka

V posledních letech byl Drahoš nejblíže vicepremiérovi pro výzkum Pavlu Bělobrádkovi (KDU ČSL). „Zatím žádného kandidáta na prezidenta nemáme a počkáme až do té doby, pokud vlastního nepostavíme; jako že to zatím nevypadá... Počkáme, jací kandidáti se objeví a z nich vybereme toho, kdo nám bude nejvíce hodnotově a programově konvenovat.

Myslím, že profesor Drahoš je jistě typově vhodný kandidát. Je to člověk, který by se na tu roli hodil, jako i další,“ řekl LN Bělobrádek, předseda KDU ČSL. Pro lidovce byl stěžejním adeptem expremiér Petr Pithart, jenže nedávno deníku MF DNES sdělil, že už se na náročnou kampaň necítí.

„Naší snahou je, když už jsme schválili přímou volbu prezidenta, aby si lidé měli z čeho vybírat. Pan profesor Drahoš je z mého pohledu velmi úctyhodný kandidát a je to jeden z lidí, kterého bych si jako prezidenta určitě uměl představit. My jsme připraveni podpořit – jak logisticky, tak řekněme politicky – klidně více kandidátů, aby si lidé mohli vybírat. Jiří Drahoš určitě patří mezi ně,“ potvrzuje Petr Gazdík, šéf STAN.

V průběhu kampaně by rodáka ze slezského Jablunkova mohly podpořit i významné osobnosti. „Podpořil bych jeho kandidaturu právě proto, že za něj hovoří jednak výsledky jeho vlastní badatelské činnosti, ale i mezinárodní renomé a schopnost organizovat úspěšnou činnost velkých kolektivů. Jeho charakterové vlastnosti by v případě zvolení nepochybně přispěly k tomu, že náročnou funkci zvládne jak na domácím, tak i mezinárodním poli,“ napsal LN astrofyzik Jiří Grygar, jenž sám figuroval v řadě anket coby adept na prezidentský úřad.